30.10.2014
Dokładnie rok temu na blogu Pora na mediatora pisałem o mediacji, jako polubownej metodzie rozwiązywania sporów. Wyraziłem wówczas pogląd, że wiele długotrwałych i medialnie nagłośnionych konfliktów sportowych dałoby się uniknąć, gdyby w ich rozwiązanie zaangażować bezstronną i neutralną osobę trzecią.
Pisałem też, że dziwi mnie, iż w sprawach sportowych nie korzystamy z dobrodziejstwa instytucji mediacji. Dlatego postanowiłem to zmienić i wprowadzić modę na mediację w sporcie. Wynika to z mojego osobistego przekonania, że jest wiele spraw, które strony powinny rozwiązać pomiędzy sobą „w zaciszu gabinetu , a nie medialnie i emocjonalnie.
Jakie sprawy mam na myśli? Przede wszystkim takie, których nie da się dochodzić na drodze spornej oraz te, w których strony ze sobą nadal współpracują lub mają w perspektywie dalszą współpracę, a kiedy chcą uniknąć upublicznienia sporu i zależy im na czasie oraz zachowaniu dobrego imienia. W takich przypadkach udział bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej, która pomoże skonfliktowanym w komunikacji, ostudzi emocje i wesprze w negocjacjach, może okazać się najlepszą drogą do porozumienia. Dzisiaj z przyjemnością mogę poinformować o poszerzeniu zakresu świadczonych przez Kancelarię usług o mediację w sporcie. Stało się to możliwe dzięki sformalizowaniu współpracy z mediatorem stałym Grażyną Górską, która jest nie tylko wysokiej klasy specjalistą od rozwiązywania konfliktów ale także, co w mojej ocenie jest szczególnie ważne, zna specyfikę spraw sportowych.
Jednocześnie zapraszam Państwa do odwiedzenia nowej strony internetowej www.mediacjedlasportu.pl, na której znajdziecie najważniejsze informacje na temat mediacji w sprawach sportowych. Narzędzie to ma ułatwić skorzystanie z usług mediatora i przyczynić się do popularyzowania mediacji jako alternatywnej do sądownictwa powszechnego i arbitrażu metody rozwiązywania sporów w sporcie. Mam nadzieję, że za jakiś czas mediacja w sprawach sportowych nie będzie już czymś nowym i nieznanym, a liczba sporów rozwiązywanych w ten sposób będzie wzrastała, z korzyścią dla całego środowiska sportowego. Bo w mojej ocenie zasada fair play powinna obowiązywać nie tylko w rozgrywkach sportowych, ale także w rozwiązywaniu sporów sportowych. A mediacja jako metoda polubownego rozwiązywania sporów, zmierzająca do szukania porozumienia satysfakcjonującego dla każdej ze stron i oparta na współpracy, a nie rywalizacji i próbie sił, bez wątpienia jest fair.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.