02.12.2014
Na łamach portalu pisaliśmy już o niedozwolonych klauzulach umownych wyłączających odpowiedzialność za szkody ponoszone w związku z uprawianiem sportu. Dziś chciałbym „ugryźć” temat z nieco innej strony.
Świadcząc usługi prawnicze z zakresu prawa sportowego dostrzegam coraz częściej pojawiające się sprawy odszkodowawcze dotyczące powstałych uszczerbków na zdrowiu podczas zajęć sportowych. Roszczenia w takich wypadkach coraz częściej kierowane są wobec trenerów i instruktorów sportowych, którym zarzuca się brak należytej staranności w prowadzeniu zajęć. O ile w części przypadków mamy do czynienia ze zwykłą próbą wyłudzenia pieniędzy, o tyle w wielu sprawach roszczenia te zasługują na uwzględnienie.
Należy bowiem podkreślić, że zawód trenera wymaga nie tylko dbałości o rozwój sportowy zawodników. Wiąże się on również z odpowiedzialnością za zdrowie i bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Istotę tego zagadnienia oddał Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 25 kwietnia 1973 r.: Na trenerze sportowym spoczywa – zgodnie z ogólną zasadą wzmożonej odpowiedzialności zawodowej osób z określoną wiedzą fachową, zdolnych ze względu na tę wiedzę do realnego przewidywania następstw swego zachowania się – szczególny obowiązek zapewnienia prawidłowego przebiegu treningu, nie tylko pod względem przestrzegania obowiązujących w danej dyscyplinie sportu reguł walki, ale także pod względem przydatności (kondycji, stanu zdrowia itp.) zawodników do udziału w treningu.
To na trenerze bądź instruktorze ciąży obowiązek zagwarantowania warunków treningowych dostosowanych do poziomu sprawności osób uczestniczących w danych zajęciach. Brak zachowania staranności w przygotowaniu a także samym przeprowadzaniu jednostek treningowych może uzasadniać powstanie odpowiedzialności odszkodowawczej po stronie trenera. Należy o tym pamiętać szczególnie biorąc pod uwagę deregulację zawodu trenera i instruktora.
Czy da się zatem zabezpieczyć interesy osób świadczących usługi trenerskie lub instruktorskie? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim poprzez właściwie skonstruowaną umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Przy sporządzaniu takiej umowy trzeba jednak brać pod uwagę specyfikę działalności sportowej, często pomijaną przez ubezpieczycieli. Nie zaszkodzą również odpowiednio skonstruowane regulaminy zajęć, które wprawdzie nie wyłączą całkowitej odpowiedzialności za szkody uczestników zajęć sportowych, ale zminimalizują ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji w przyszłości. Należy o tym pamiętać, aby po raz kolejny nie znalazło zastosowania nasze znane i lubiane „mądry Polak po szkodzie”.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.