16.11.2016
W ostatnim czasie wzrosła liczba klubów sportowych - uczniowskich klubów sportowych oraz innych niż uczniowskie klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej, które ,,znikają” z ewidencji dla nich przewidzianych. Wynika to z różnych względów, np. forma prawna klubu nie odpowiada celom, jakie stawiają sobie członkowie klubu, klub istnieje tylko na papierze - ,,klub widmo”, brak chęci do działania. Okazuje się jednak, że w praktyce występują problemy z likwidacją stowarzyszenia. Dzisiaj zatem przedstawię najważniejsze kwestie w tym temacie.
Ustawodawca rozdział 5 ustawy z dnia 7 kwietnia 1987 r. – Prawo o stowarzyszeniach (u.p.s.) poświęcił zagadnieniom likwidacji stowarzyszenia. Ustanie stowarzyszenia może wystąpić w kilku formach: rozwiązanie stowarzyszenia na podstawie własnej uchwały, rozwiązanie stowarzyszenia przez sąd, rozwiązanie stowarzyszenia w wyniku czynności nadzorczych, w wyniku połączenia stowarzyszeń, z innych przyczyn.
To statut stowarzyszenia powinien określać sposób likwidacji stowarzyszenia – jaką liczbą głosów walne zebranie podejmuje taką uchwałę (w zw. z art.10 ust.1 pkt 9 u.p.s.). Dobrze jest wskazać także, kto zostanie likwidatorem i na co zostanie przeznaczony majątek zlikwidowanego stowarzyszenia (nie może on zostać podzielony pomiędzy członków stowarzyszenia).
W praktyce sytuacja rozwiązania stowarzyszenia na podstawie własnej uchwały, wygląda co do zasady tak, że po zawiadomieniem starosty o wszczęciu postępowania likwidacyjnego, składa się wniosek o podanie do publicznej wiadomości informacji o wszczęciu postępowania likwidacyjnego (informacja taka jest publikowana przez okres 30 dni ). Do wniosku załącza się uchwałę o rozwiązaniu stowarzyszenia, uchwałę o wyznaczeniu likwidatora/ów i przeznaczeniu majątku. Po upływie tego terminu należy w starostwie złożyć następujące dokumenty: 1.Wniosek o dokonanie skreślenia z ewidencji stowarzyszeń, 2. Protokół z Walnego Zebrania Członków wraz z listą obecności, 3. Uchwała o rozwiązaniu klubu/stowarzyszenia, 4. Uchwała o wyznaczeniu likwidatora(ów), 5. Uchwała o przeznaczeniu majątku zlikwidowanego klubu/stowarzyszenia wraz z protokołem przekazania majątku, 6. Potwierdzenie faktu podania przez likwidatora do publicznej wiadomości informacji o wszczęciu postępowania likwidacyjnego stowarzyszenia, 7. Sprawozdanie finansowe z działalności organizacji za dany rok na dzień podjęcia decyzji o likwidacji. Często pojawia się pytanie dotyczące tzw. ,,stowarzyszeń widmo”. Co z nimi zrobić? Taki podmiot może zostać rozwiązany w wyniku czynności nadzorczych. W takim przypadku sąd na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora może rozwiązać stowarzyszenie – art. 29 u.p.s. w zw. z art. 28 u.p.s. Sąd może także rozwiązać stowarzyszenie w przypadkach określonych w art.31 u.p.s. Należy jednak zaznaczyć, że likwidacja stowarzyszenia jest procesem indywidualnym, a jej przebieg i czas zależny jest od działań, które prowadził klub oraz od tego, czy przez ten czas wykonywał swoje wszystkie obowiązki. Podejmując działania zmierzające do likwidacji klubu sportowego w kontekście np. przekształcenia, łączenia warto także zwrócić uwagę na regulacje właściwego polskiego związku sportowego. Zawierają one bowiem w wielu przypadkach dodatkowe unormowania w tym zakresie. Pamiętajmy, że klub w trakcie procesu likwidacji nie może prowadzić działalności określonej w statucie. Ponadto zachęcam do skontaktowania się drogą mailową czy też telefoniczną z wydziałem właściwej jednostki samorządu terytorialnego sprawującego nadzór nad stowarzyszeniami i dopytać o procedurę (mogą bowiem się nieznacznie różnić w zależności od j.s.t.), wykaz dokumentów. W większości na stronach internetowych urzędów znajdują się wzory odpowiednich uchwał, wniosków etc. Wykreślenie przedmiotowych klubów sportowych z ewidencji prowadzonej przez starostę następuje dopiero po zakończeniu procesu likwidacji. Kolejny wpis zostanie poświęcony kosztom związanym z procedurą likwidacji stowarzyszenia oraz likwidacji stowarzyszenia i wykreślenia z KRS.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.