02.03.2016
UEFA opublikowała raport w jaki sposób wprowadzony ponad 10 lat temu system licencjonowania klubów wpłynął na europejski rynek piłki nożnej. Dla zainteresowanych lekturą poniżej zamieszczam adres strony internetowej na której można znaleźć cały tekst raportu, a w nim m.in. przegląd federacji członkowskich UEFA pod kątem systemu licencjonowania klubów oraz procesu ewaluowania tego systemu wraz z wprowadzeniem finansowego fair play.
Z okazji tego jubileuszu odbyło się kilka spotkań przedstawicieli ze świata europejskiego futbolu, którzy jednoznacznie stwierdzili, że system ten wpłynął na podniesienie poziomu profesjonalizmu w zarządzaniu klubami oraz wywarł duży wpływ na ich stabilność finansową.
W omawianym systemie kluby oceniane są na podstawie 38 kryteriów w 5 odrębnych obszarach:
1. obszar sportowy – ocena pod kątem inwestowania w programy rozwoju młodzieży polegające na wsparciu edukacji piłkarskiej zawodników, kładzenie nacisku na opiekę medyczną, fair play na boisku i poza nim, działania mające na celu przyciągnięcie do piłki nożnej jak najwięcej dziewcząt i chłopców.
2. infrastruktura – klub musi dysponować stadionem, obiektami treningowymi spełniającymi określone standardy UEFA.
3. personel i administracja –zapewnienie dobrze wykształconych i wykwalifikowanych specjalistów z określonych obszarów, których doświadczenie pozwala na skuteczne zarządzanie klubem oraz kształcenie graczy.
4. prawo – w obszarze tym znajduje się zapewnienie zgodnych z wytycznymi międzynarodowych federacji piłkarskich regulaminów wewnętrznych i innych aktów prawnych regulujących działalność klubu.
5. finanse- weryfikacja pod kątem tych kryteriów ma zapewnić poprawę jakości, standardów zarządzania i planowania finansowego, która z kolei ma zwiększyć przejrzystość finansową i wiarygodność klubu wobec zawodników.
W odniesieniu do systemu licencyjnego odsyłam także do wcześniejszego wpisu pt. ,,Club Licensing Quality Standard .
Z systemem licencjonowania klubów związane są także zagadnienia odnoszące się do finansowego fair play, które zostało zatwierdzone w 2010 roku. Dla przypomnienia, pojęcie finansowego fair play oznacza (w uproszczeniu), że kluby nie mogą wydawać więcej niż zarabiają. System ten został wprowadzony w celu zapewnienia stabilności finansowej w klubach. Wraz z jego wdrożeniem położono nacisk na długoterminowe plany finansowe, odcięcie klubów od pojedynczych strumieni dochodów, tzw. dobrodziejstw oraz na wspieranie dywersyfikacji przychodów.
Ponadto, od czerwca 2015 roku UEFA zaktualizowała swoje przepisy (jak ma to miejsce od czasu do czasu dla wszystkich przepisów) w celu zachęcania klubów do bardziej zrównoważonych inwestycji przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad przekroczeniami wydatków. Skierowane jest to m.in. do klubów wymagających restrukturyzacji czy klubów działających w trudnych rynkowych ,,niedoborach strukturalnych” w swoim regionie. Po raz pierwszy także działania CFCB - Club Financial Control Body zostały rozszerzone na kluby, które jeszcze nie zakwalifikowały się do rozgrywek UEFA, ale które planują i chcą w nich uczestniczyć w przyszłości.
Z danych znajdujących się na stronie internetowej UEFA wynika, że po wprowadzeniu finansowego fair play zadłużenie europejskich klubów w ciągu dwóch lat spadło z 1,7 mld Euro, do 0,8 mld Euro.
Mimo sceptycyzmu jaki wystęował w środowisku piłkarskim w momencie wprowadzania tych dwóch mechanizmów, to dzisiaj Club Licensing System oraz Financial Fair Play są już częścią futbolowego krajobrazu i według mnie stanowią narzędzia do nowoczesnego zarządzania i rozwoju piłki nożnej.
Tekst raportu dostępny jest na stronie UEFA.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.