24.11.2013
Niestety w dalszym ciągu dostrzegam, że zamiast podnosić kulturę prawną i dążyć do funkcjonowania tzw. państwa prawa, wciąż łamane są przepisy – i to często za akceptacją odpowiednich organów nadzoru.
Do czego zmierzam. Otóż, w ostatnim czasie dwukrotnie – w dwóch zupełnie różnych od siebie dyscyplinach sportu – spotkałem się ze zjawiskiem, kiedy podmioty nieuprawnione do tego organizują zawody używając w nazwie „Mistrzostwa Polski bądź „Puchar Polski . Niestety w tym momencie nie mogę o tym szerzej napisać, bowiem w obu tych przypadkach toczyć się będą stosowne postępowania, mogę jedynie krótko i ogólnie zasygnalizować problem.
Sprawa nie budzi wątpliwości. Art. 13 pkt 1 ust. 1 ustawy o sporcie stanowi, że polski związek sportowy ma wyłączne prawo do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski oraz o Puchar Polski w danym sporcie. Zatem, jeżeli w danym związku nie ma organów legitymujących ich do legalnego działania, bądź zawody takie organizowane są przez odrębne podmioty, obce dla polskiego związku, to zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku mamy do czynienia z łamaniem zastrzeżonego ustawowo monopolu polskich związków sportowych w zakresie dyscypliny sportowej, w której działa – krótko mówiąc – z łamaniem prawa. I tyle w tym temacie. Jeżeli proceder taki ma miejsce to rolą prezesów polskich związków sportowych jest zawiadomić stosowne organy nadzoru, w tym MSiT, a może i nawet UOKiK. A jeżeli „organizatorzy takich samozwańczych zawodów wprowadzają w błąd poważne urzędy występując np. o ich patronat, czy uzyskując dotację, to sprawa taka w mojej ocenie może przenieść się nawet na grunt prawa karnego.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.