Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty walki

Kontrowersje wokół ważenia w sportach walki. Analiza środków przyjętych w polskim MMA

22.11.2018

Dyskusja nad optymalnym sposobem weryfikowania wagi zawodników sportów walki trwa od dawna i stale powraca jak bumerang. Pojawiają się liczne propozycje i rozwiązania, jednak problem nie znika, a można wręcz odczuć, iż coraz bardziej narasta. Zawodnicy dążąc do zapewnienia sobie jak największej przewagi fizycznej zbijają przed walką wagę, wielokrotnie przekraczając granice zdrowego rozsądku.

W miniony weekend odbyła się w Argentynie gala UFC Fight Night 140. W trakcie ważenia kibice byli świadkami przerażających scen, ponieważ Cynthia Calvillo nie była w stanie sama dojść do wagi, wejść na nią i utrzymać prostej postawy. Sytuacja ta nie jest czymś wyjątkowym, bowiem podobne doświadczenia posiada między innymi obecny mistrz UFC Khabib Nurmagomedov. Dagestańczyk przyznał, iż nie pamięta procesu ścinania wagi przed galą UFC 209, a ostatecznie zamiast w klatce, wylądował w szpitalu. Ponadto kilka miesięcy temu świat obiegło nagranie, na którym Darren Till dąży do osiągnięcia wymaganego limitu przed galą UFC Fight Night 130. Ledwo stojący na nogach zawodnik w kilku kompletach ubrań był podtrzymywany na bieżni przez swój zespół, a na samym końcu wychodził z sauny na czworaka.

Rygorystyczne zbijanie wagi nie jest domeną tylko MMA, lecz również boksu. Jako przykład wskazać można Andrzeja Fonfarę, który dużą część swojej kariery walczył w kategorii półciężkiej (do 79,379 kg) przy wzroście 189 cm i regularnej wadze powyżej 90 kg. Skalę problemu pokazał także Jamie McDonell, który przy wzroście 176 cm osiągnął w maju podczas ceremonii ważenia 52,5 kg, podczas gdy w dniu walki zmierzono mu już blisko 13 kg więcej.

Również na polskim podwórku MMA spotyka się takie przypadki. Borys Mańkowski w jednym z wywiadów przyznał, że zrzucenie 13 kg w ciągu dwóch dni nie jest dla niego problemem, a Roberto Soldić dwa dni po jednej ze swoich walk zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie wagi wskazującej 95 kg. Sęk w tym, że rywalizuje w kategorii do 77 kg.

Każda z organizacji ma własne procedury ważenia oraz kary, które jako dotkliwe środki miały dyscyplinować zawodników oraz zmuszać do wyboru właściwych kategorii wagowych. Poniżej zostaną przedstawione reguły rządzące w polskich organizacjach MMA – KSW oraz FEN.

W obu federacjach ważenie odbywa się rano od 10 do godziny 12, a w tym czasie zawodnicy mają maksymalnie 3 podejścia na osiągnięcie limitu wagowego. W przypadku nieudanych 3 prób KSW wyznacza dodatkową godzinę. Jeżeli i ta próba zakończy się niepowodzeniem zawodnik ma ostatnią szansę zmieszczenia się w limicie wagowym podczas oficjalnej ceremonii tego samego dnia w miejscu i czasie wyznaczonym przez organizatora. Taka sama możliwość została pozostawiona sportowcom zakontraktowanym przez FEN. W przypadku uprzedniego spełnienia wymogu zawodnicy nie muszą kolejny raz go dotrzymywać podczas oficjalnej ceremonii.

W sytuacji, w której zawodnicy w żadnym z wyznaczonych terminów nie osiągną na wadze odpowiedniego wskazania zostaną na nich nałożone kary finansowe. Ich wysokość jest zależna od ilości nadmiarowych gramów i kilogramów. Zgodnie z art. 1 lit. c Regulaminu dodatkowego KSW na zawodnika w przypadku przekroczenia limitu wagowego nakłada się kary:

 • w przypadku przekroczenia limitu do 1 kg - 10 % całkowitej gaży za brak wymaganej wagi podczas porannego ważenia oraz kolejne 20 % w przypadku niezrobienia wagi w dodatkowo wyznaczonej godzinie,
 • w przypadku przekroczenia limitu od 1 do 2 kg - 10 % całkowitej gaży za brak wymaganej wagi podczas porannego ważenia oraz kolejne 30 % w przypadku niezrobienia wagi w dodatkowo wyznaczonej godzinie,
 • w przypadku przekroczenia limitu od 2 do 4 kg - 10 % całkowitej gaży za brak wymaganej wagi podczas porannego ważenia oraz kolejne 40 % w przypadku niezrobienia wagi w dodatkowo wyznaczonej godzinie,
 • w przypadku przekroczenia limitu o więcej niż 4 kg - 10 % całkowitej gaży za brak wymaganej wagi podczas porannego ważenia oraz kolejne 50 % w przypadku niezrobienia wagi w dodatkowo wyznaczonej godzinie.

Natomiast Regulamin walki w formule MMA obowiązujący na galach Fight Exclusive Night przewiduje w art. 5 następujące środki dyscyplinujące:

 • potrącenie 20% wynagrodzenia (15% na rzecz przeciwnika i 5% na rzecz organizatora) w przypadku przekroczenia limitu wagowego o 500 g,
 • potrącenie 30% wynagrodzenia (20% na rzecz przeciwnika i 10% na rzecz organizatora) w przypadku przekroczenia limitu wagowego od 500 g do 1 kg,
 • potrącenie 50% wynagrodzenia (30% na rzecz przeciwnika i 20% na rzecz organizatora) w przypadku przekroczenia limitu wagowego o ponad 1 kg.

W każdym z tych przypadków w federacji FEN zgodę na pojedynek musi wyrazić przeciwnik. W przypadku federacji KSW zawodnik może odmówić walki dopiero przy przekroczeniu przez jego rywala wymaganego limitu wagowego o ponad 4 kg. Obie federacje ustaliły (KSW w art. 2 Zasad Walki KSW i art. 1 Regulaminu Dodatkowego KSW, a FEN w art. 6 i 8 Regulaminu), iż dopuszcza się tolerancję przekroczenia limitu o 0,5 kg, ale tylko w walkach, których stawką nie jest pas mistrzowski. W przypadku pojedynków o tytuł nie ma możliwości nawet minimalnego wskazania ponad umówioną normę. Jej przekroczenie przez:

 • mistrza powoduje zwakowanie pasa (nawet jeśli wygra on walkę),
 • pretendenta powoduje pozostanie pasa u mistrza (nawet jeśli to pretendent zwycięży),
 • obu zawodników powoduje utratę statusu walki mistrzowskiej oraz konieczność zwakowania pasa przez dotychczasowego mistrza.

Podobne zasady obowiązują na całym świecie, zarówno w MMA jak i w boksie. Mimo wszystko nadal spotykamy się z licznymi przypadkami naginania zasad oraz przeprowadzania heroicznych, wycieńczających procesów zbijania wagi. Podnoszone są głosy o konieczności stworzenia dodatkowych kategorii wagowych, wprowadzeniu kar dla recydywistów, dopuszczeniu maksymalnej rozbieżności między wagą z oficjalnego ważenia oraz dnia walki na poziomie 10 % czy też konieczności ważenia zawodników bezpośrednio przed wejściem do klatki lub ringu. Ostatnie rozwiązanie powoduje jednak szczególne problemy, ponieważ w przypadku przekroczenia limitu przez jednego z zawodników walkę należałoby odwołać lub zakontraktować „zapasowych” przeciwników.

Zdecydowana większość prób walki z przedmiotowym zjawiskiem kończy się fiaskiem. Zwycięża nieustanna chęć bycia na szczycie i zapewnienia sobie przewagi nad innymi. Można również założyć, iż w związku ze stałym rozwojem rynku suplementów zbijanie wagi będzie przyjmowało coraz bardziej drastyczne formy. Najprawdopodobniej jedynym skutecznym środkiem może okazać się dojrzałość i świadomość zawodników, że w pogoni za chwałą nie można odrzucać własnego zdrowia.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny) Artykuł dostępny również jako PODCAST: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/kontrowersje-wokol-wazenia-w-sportach-walki-analiza-srodkow-przyjetych-w-polskim-mma[/embed]

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.