25.02.2016
19 lutego wniesiono projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie. Obecnie skierowany został do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych. Wbrew jednak oczekiwaniom wielu osób nie dotyczy on kwestii związanych z polskimi związkami sportowymi i ich przynależnością do wskazanych w art. 12b podmiotów międzynarodowych. Głównym planowanym skutkiem nowelizacji ma być uproszczenie zasad rejestracji klubów sportowych działających w formie stowarzyszeń (których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej) poprzez bezpośredni wpis do rejestru KRS.
Przede wszystkim projekt zakłada uchylenie art. 4 ust. 7 u.s., który w obecnym brzmieniu stanowi, że ,,Uczniowski klub sportowy podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu. Wpisu i wykreślenia wpisu z ewidencji dokonuje się na podstawie wniosku. Wpis, odmowa wpisu do ewidencji i wykreślenie wpisu z ewidencji następuje w drodze decyzji”. Przypuszczam, że są osoby, które podejmując się wskazanych w przepisie powyżej czynności związanych z wpisem klubu mogłyby opowiedzieć niejedną ciekawą historię, której tło stanowiłaby konfrontacja z ,,urzędniczymi zasadami”. Na co pośrednio m.in. wskazują posłowie w uzasadnieniu niniejszego projektu.
Art. 4 ust. 8 miałby natomiast otrzymać brzmienie: ,,Minister właściwy do spraw kultury fizycznej określa, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia ewidencji uczniowskich klubów sportowych oraz dane podlegające wpisowi do ewidencji, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia jednolitego sposobu prowadzenia ewidencji”.
Powyższe zmiany wynikają także z faktu, że od 20 maja 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy Prawa o stowarzyszeniach, które w swym założeniu mają zdecydowanie skrócić czas oczekiwania na rejestrację stowarzyszenia, m.in. w związku z uchyleniem przepisu, który ,,dawał” sądom trzy miesiące na rozpoznanie wniosku o rejestrację stowarzyszenia (art.13 ust.1 ustawy Prawo o stowarzyszeniach). Stowarzyszeń dotyczyć więc będą ogólne terminy wynikające z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, które na załatwianie spraw dają tydzień (art. 20a ustawy o KRS).
Z wypisu do KRS wynika wiele korzyści. Chociażby możliwość pobrania nieodpłatnego internetowego wydruku zawierającego aktualne informacje o podmiocie znajdującym się w bazie danych rejestru. Mają one moc zrównaną z dokumentami wydawanymi przez Centralną Informację, co może mieć znaczenie np. przy aplikowaniu stowarzyszenia o różnego rodzaju dotacje. Automatycznie także zostanie danemu podmiotowi nadany nr NIP oraz REGON.
Porównywalne ,,odcięcie pępowiny” od starostw nastąpiło w momencie zmian przepisów dotyczących przeprowadzania zbiórek publicznych – centralizacji systemu, który zdecydowanie uprościł procedurę w tym zakresie. O tych zagadnieniach wspominałam już w swoim wcześniejszym wpisie ,,Zbiórka publiczna jako jedno ze źródeł dochodów klubów sportowych działających w formie stowarzyszeń”.
I chociaż jest to projekt, to warto zapoznać się z jego treścią i śledzić proces legislacyjny ponieważ zgodnie z założeniami projektu kluby sportowe w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie wskazanej ustawy będą zobowiązane do podjęcia działań w zakresie ich wpisu do KRS.
(Zdjęcie przedstawia siedzibę Ministerstwa Sportu i Turystyki)
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.