16.06.2014
Mundialowe szaleństwo trwa: pierwsze zwycięstwa, porażki, kontrowersyjne decyzje sędziów, mniejsze lub większe kontuzje zawodników, a nawet członków sztabów medycznych. Właśnie odnośnie do tych ostatnich niedawno miałam okazję zapoznać się z publikacją zawierającą analizę ankiet i wywiadów przeprowadzonych wśród personelu medycznego (lekarzy i fizjoterapeutów klubowych) i zawodników klubów m.in. Premier League i First Division dotyczącą relacji na linii zawodnik-klub (prezes/menedżer/trener - lekarz/fizjoterapeuta).
Jeden z przykładów dotyczył piłkarza, którego kontrakt dobiegał końca. Pozyskaniem zawodnika interesowały się już trzy znane angielskie kluby. Obecny klub chcąc go jednak zatrzymać ,,życzliwie uprzedził” sportowca, że jeżeli myśli o odejściu z klubu, wówczas podadzą do publicznej wiadomości informację na temat zabiegu chirurgicznego, który przeszedł i jego ewentualnie mogących się pojawić negatywnych skutkach. Temat (nie tylko w Anglii) wymagający różnokierunkowej debaty i szerokiej analizy.
W dzisiejszym blogu chciałabym jednak zasygnalizować niektóre zagadnienia. Jaki jest zatem zakres autonomii lekarzy klubowych w leczeniu zawodników i co z tajemnicą zawodów medycznych? Jak równoważyć interesy dotyczące zdrowia zawodników z interesami klubu w utrzymaniu drużyny w pełnej dyspozycji. Personel medyczny profesjonalnego klubu sportowego ma podwójne zobowiązania – w stosunku do klubu, który go zatrudnia oraz w stosunku do pacjenta – sportowca.
Każda nieobecność zawodnika w czasie gry jest dla klubu stratą. Z jednej strony lekarz klubowy może być pod naciskiem władz klubu, żeby wyrażać zgodę na udział sportowca we współzawodnictwie pomimo niewyleczenia kontuzji (konsekwencje takiej decyzji poniesie w przyszłości zawodnik), a nawet zataić przed samym zawodnikiem fakty z nią związane, żeby nie zmniejszyć jego ,,transferowej wartości”, a z drugiej strony może być pod naciskiem samego zawodnika, który za wszelką cenę chce pokazać swoją niezawodność.
Zapisy kontraktów zawodniczych zawierają z reguły postanowienia dotyczące obowiązkowego poddania się zawodnika badaniom lekarskim i zaleceniom lekarza wskazanego przez klub, natychmiastowej konsultacji w przypadku kontuzji czy choroby, stosowanych podczas leczenia leków oraz dostarczenia zwolnienia lekarskiego poświadczonego przez tego lekarza.
Podstawowe regulacje związane z tajemnicami zawodów medycznych zostały zawarte w rozdziale 4 Ustawy z dnia 6.11.2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zawierającym przepisy dotyczące prawa pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych.
Ujawnienie informacji objętych rygorami tajemnic zawodów medycznych może skutkować odpowiedzialnością karną, cywilną, dyscyplinarną.
Czy w przypadku sportowców obowiązek tajemnicy lekarskiej pozostaje niezmieniony, a jej naruszenie może być usprawiedliwione jeżeli istnieje ryzyko poważnego wyrządzenia krzywdy sportowcowi lub w przypadku gdy może dojść do szkody osób trzecich? Czy zapisy kontraktów powinny szczegółowo regulować zakres informacji związanych ze sportowcem-pacjentem, które może przekazać trenerowi, menedżerowi klubu lekarz? Zapraszam do dyskusji.
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.