28.10.2016
Przypuszczam, że nie jestem odosobnionym przypadkiem i część z czytelników również (niekiedy nawet i kilkakrotnie w ciągu tygodnia) otrzymuje za pomocą sms-a, maila czy też w ramach rozmowy telefonicznej informacje o różnego rodzaju kredytach, a banki prześcigają się tylko w kreatywności jak zwrócić naszą uwagę. Zwrócili moją i zaczęłam zastanawiać się nad tematem klubu sportowego jako potencjalnym kredytobiorcy. Dzisiaj kilka słów o tym. Zapraszam do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Czy korzystaliście Państwo z takiej formy zasilania finansów klubowych?
Zgodnie z art. 70 ust. 2 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939z późn. zm.) bank może udzielić kredytu osobie fizycznej, prawnej lub jednostce organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej. Klub sportowy działa jako osoba prawna (art. 3 ust.2.), w związku z tym, może on być kredytobiorcą.
Przejrzałam strony internetowe kilku banków, żeby sprawdzić, czy posiadają w swojej palecie usług kredyty dedykowane dla podmiotów sektora NGO. Owszem, mają pakiety dla organizacji pozarządowych, które dotyczą standardowo opłat i prowizji. Ale co z kredytami? Zajrzałam do Raportu dotyczącego ofert bankowych dla organizacji pozarządowych – bywa różnie. W kilku przypadkach banki zapraszają do swojego oddziału w celu indywidualnych ustaleń, aby zapoznać się z sytuacją danego podmiotu. Część z nich z kolei nie ma usług przeznaczonych dla NGO, ale udzielają kredytów takim podmiotom na zasadach ogólnych. Do podstawowych rodzajów kredytów należą:
Kredyt obrotowy - przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności kredytobiorcy, np. zakup wyposażenia, częściowe pokrycie kosztów zatrudnienia. Kredyty obrotowe są zwykle udzielane na okres krótszy niż rok.
Kredyt inwestycyjny – przeznaczany na finansowanie przedsięwzięć, których celem jest modernizacja bądź też zwiększenie majątku trwałego podmiotu.
Kredyt współfinansujący - przeznaczony na finansowanie inwestycji współfinansowanych ze środków pomocowych UE. Umożliwia on kredytobiorcy sfinansowanie wkładu własnego - tj. kosztów niekwalifikowanych projektu bądź też kosztów kwalifikowanych w części nieobjętej dotacją.
Kredyt pomostowy – do zalet tego kredytu zalicza się co do zasady: umożliwienie rozpoczęcia inwestycji jeszcze przed udzieleniem kredytu konsorcjalnego, indywidualnie ustalane oprocentowanie, dostosowanie zasad i warunków finansowania do indywidualnego charakteru inwestycji realizowanej przez kredytobiorcę, pozyskanie źródła wstępnego finansowania inwestycji do momentu uzyskania finansowania podstawowego,
Art. 70 ust. 1 p.b. stanowi, że bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności. Osobie fizycznej, prawnej lub jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, o ile posiada zdolność prawną, które nie mają zdolności kredytowej, bank może udzielić kredytu pod warunkiem:
1) ustanowienia szczególnego sposobu zabezpieczenia spłaty kredytu;
2) przedstawienia niezależnie od zabezpieczenia spłaty kredytu programu naprawy gospodarki podmiotu, którego realizacja zapewni – według oceny banku – uzyskanie zdolności kredytowej w określonym czasie, przy czym programem naprawy gospodarki podmiotu, o którym mowa powyżej, może być w szczególności układ przyjęty w ramach postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego zgodnie z ustawą z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. poz. 978). W celu zabezpieczenia wierzytelności, które wynikają z czynności bankowych, bank może żądać zabezpieczenia przewidzianego w Kodeksie cywilnym i prawie wekslowym oraz zwyczajami przyjętymi w obrocie krajowym i zagranicznym (art. 93 p.b.).
Przede wszystkim należy jednak pamiętać o tym, aby decyzja o wzięciu kredytu była poprzedzona dokładnym zapoznaniem się z warunkami kredytowymi oraz dokładną analizą możliwości finansowych, szczególnie pod kątem szans na przyszłą spłatę kredytu. Od czego można więc zacząć? Chyba warto pierwsze swoje kroki skierować do banku, w którym mamy konto i sprawdzić możliwości negocjowania oprocentowania kredytu, okres kredytowania.
Analizując różnego rodzaju informacje, uważam, że warto zaglądnąć do banków i zapytać o kredyt. Nie zakładajmy od razu, że tylko patrzą, aby podpisać umowę, której treść nie dość, że ,,napisana maczkiem”, to jeszcze jest kompletnie niezrozumiała. Egzemplarz wzoru umowy zawsze można przecież wziąć ze sobą, poprosić o przesłanie na maila i na spokojnie skonsultować z prawnikiem czy z księgowym. W związku z tym może nie tyle, że zachęcam, ale daję do rozważenia - tym, którzy uważają, że ich klub jest w sytuacji, w której wzięcie kredytu stanowiłoby rozwiązanie problemu finansowego – odwiedzenie banku, a tych - którzy mają już w omawianym temacie doświadczenie – o podzielenie się nim.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.