11.08.2014
Nawet sam Albert Einstein mawiał, że rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć, jest podatek dochodowy. Zgadzanie się lub nie ze słowami słynnego naukowca nie zmieni jednak faktu, że kluby sportowe działające w formie stowarzyszeń, co do zasady jak wszystkie osoby prawne są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są m.in. dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 marca 2014 r.( sygn.. II FSK 962/12), aby podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia przewidzianego
w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p., musi spełniać następujące warunki: jego celem statutowym musi być działalność wymieniona w cytowanym przepisie, uzyskane dochody muszą być wydatkowane na ten cel, wydatkowanie na cel statutowy musi mieć charakter rzeczywistego wsparcia działalności preferowanej przez ustawodawcę. Zaznaczyć należy, że zwolnienie nie będzie przysługiwało w sytuacji, w której dochód wprawdzie zostanie przeznaczony na cele wskazane w ustawie, ale niezawarte w statucie klubu.
Ponadto, wolne od podatku dochodowego od osób prawnych są składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych - w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą (art. 17 ust.1 pkt 40). Zwolnienie to obejmuje zatem także i stowarzyszenia – kluby sportowe działające w takiej formie. Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z Interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPB3/423-448/13-2/JG) w/w. regulacja nie przewiduje żadnych innych ograniczeń zarówno odnośnie przeznaczenia uzyskanych w ten sposób środków, jak i terminu ich wydatkowania. Składka członkowska wynika z faktu przystąpienia do niej i jest związana z pozostawaniem członkiem takiej organizacji. Warunkiem zwolnienia jest przeznaczenie przez organizację otrzymanych składek na dowolny cel, z wyłączeniem działalności gospodarczej.
Oprócz tego, występuje zwolnienie, które choć w sposób bezpośredni nie dotyczy stowarzyszeń to jednak może wpływać na jego funkcjonowanie na płaszczyźnie podatkowej. Chodzi o dochody spółek, których udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, a których celem statutowym jest działalność wymieniona w pkt 4 - w części przeznaczonej na te cele oraz przekazanej na rzecz tych organizacji (art. 17 ust. 1 pkt 5). Ważne jednak, aby w statucie każdego z tych podmiotów wskazano jako cel działalności jeden lub kilka celów wymienionych w punkcie 4.
Nie mniej, nawet gdy po analizie dochodów klubu okazałoby się, że jego wszystkie dochody są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych, to jednak nadal jest on zobowiązany do dokonania czynności związanych ze sprawozdawczością, czyli do złożenia rocznego zeznania podatkowego CIT-8 wraz ze sprawozdaniem finansowym.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.