11.03.2015
Na przełomie ostatnich kilku miesięcy, na naszym blogu były zamieszczane cyklicznie artykuły związane z klauzulami zabronionymi, które zamieszczają organizatorzy sportu w swoich regulaminach. Spotkały się one z szerokim zainteresowaniem czytelników, jednak wydaje się, że część z nich nieodpowiednio odebrała intencje autorów.
Z uwagi na powyższe w dzisiejszym wpisie chciałbym wyjaśnić dlaczego cykl artykułów, o którym mowa powyżej jest cenną informacją dla wszystkich zainteresowanych. Aby odpowiednio zobrazować to zagadnienie należy w pierwszej kolejności przypomnieć czym są tytułowe klauzule abuzywne.
Klauzule abuzywne (niedozwolone) to postanowienia umowy zawieranej pomiędzy przedsiębiorcą, a konsumentem, które kształtują prawa i obowiązki tego drugiego w sposób nie możliwy do pogodzenia z dobrymi obyczajami i rażąco naruszający jego interesy. Przesłankami niezbędnymi do uznania danego postanowienia umowy za klauzulę abuzywną są ponadto: brak indywidualnego uzgodnienia takiego zapisu z konsumentem oraz postanowienie to nie może określać głównych świadczeń stron umowy w sposób jednoznaczny.
Jeśli chodzi o skutki takich klauzul zawieranych w umowach czy regulaminach to należy uznać, że co do zasady nie wiążą one konsumenta. Co więcej, na podstawie art. 58 § 3 KC można nawet unieważnić całą umowę, której nieważnością dotknięta jest tylko jej część, jeżeli z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie została by dokonana.
Nie ulega wątpliwości, że bardzo ważne jest, aby konsumenci byli świadomi swoich praw i obowiązków. Dzięki temu będą mogli unikać zawierania niekorzystnych dla siebie umów, a w przypadku gdy już takie zobowiązanie zostało zaciągnięte, podjąć skuteczne kroki prawne w celu wyjścia z patowej sytuacji. Przedsiębiorcy jako podmioty profesjonalne powinny działać z najwyższa starannością, zgodnie z przepisami prawa i bez wykorzystywania swojej uprzywilejowanej względem konsumenta pozycji.
Jednak powyższe rozważania nie zmieniają faktu, że celem zamieszczenia na niniejszym blogu artykułów związanych z klauzulami abuzywnymi nie jest podburzanie konsumentów przeciwko przedsiębiorcom i namawianie ich do występowania z roszczeniami odszkodowawczymi.
Nie ulega żadnym wątpliwościom, że również dla organizatorów, którzy używają klauzul niedozwolonych bardzo ważne i korzystne jest powzięcie informacji o nielegalności swojego działania. W przeciwnym wypadku są oni nieświadomi tego, że tak naprawdę ich interesy nie są w pełni zabezpieczone i w razie sytuacji spornej mogą ponieść surowsze konsekwencje niż mogliby przewidzieć. Z tego względu, gdybym to ja był takim przedsiębiorcą, cieszyłbym się, że z możliwości poszerzania swojej wiedzy w tak prosty i przystępny sposób.
Z uwagi na powyższe myślę, że na niektóre zagadnienia warto spojrzeć trochę szerzej zanim wyciągnie się nieodpowiednie wnioski. Zła informacja może okazać się w konsekwencji korzystna, ponieważ najgorsze są niewiedza i nieświadomość, bo jak mawia klasyk: „zła informacja, to też informacja”.
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.