30.12.2015
W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić ciekawe rozstrzygnięcie FA (The Football Association – angielskiej federacji piłkarskiej) w sprawie przeciwko zawodnikowi Hull City, w którego organizmie wykryto kokainę.
W kwietniu 2015 r. Jake Livermore został poddany testom antydopingowym. W rezultacie wykryto u niego obecność substancji zabronionej w postaci kokainy. Wbrew pozorom nie była to jednak kolejna „klasyczna” sprawa dopingowa, której młody zawodnik wkroczył na „złą ścieżkę”, ponieważ towarzyszyły jej nadzwyczajne okoliczności.
W świetle zebranego materiału dowodowego ustalono, że działania zawodnika nie miały związku z chęcią zwiększenia swojej formy sportowej, a były związane z jego problemami psychicznymi wynikającymi z rodzinnej tragedii. W maju 2014 r. tragicznie zmarł podczas narodzin syn zawodnika, co znacząco wpłynęło na jego kondycję psychiczną (eng. „mental health”).
W celu potwierdzenia wpływu w/w okoliczności na zawodnika, komisja orzekająca skorzystała z opinii biegłego psychiatry. Stwierdził on, że okoliczności w jakich znalazł się zawodnik Hull City zasługują na szczególne potraktowanie przez FA.
Obrona piłkarza podnosiła, że niewłaściwym byłoby karanie zawodnika z uwagi na tragiczną sytuację, w jakiej się znalazł, i która to stanowi wyłączną i bezpośrednią przyczyną sięgnięcia przez niego po substancje niedozwolone. Jednocześnie powołano się na Przepisy Antydopingowe WADA, zgodnie z którym „brak istotnej winy lub zaniedbania” może stanowić nadzwyczajną okoliczność łagodzącą. Zgodnie z wyrażanym stanowiskiem, rozstrzygniecie inne niż odstąpienie od wymierzenia kary byłoby przykładem sprzeczności z zasadami słuszności i proporcjonalności kary.
Komisja FA, która orzekała w sprawie Jake'a Livermore przychyliła się do powyższej argumentacji, wskazując, że roczne zawieszenie byłoby znacząco nieodpowiednie do okoliczności sprawy, które należy uznać za szczególnie wyjątkowe. Tym samym Komisja wskazała, że zawodnik nie poniósł istotnej, rzeczywistej winy ani zaniedbania zażywając kokainę.
Szczegóły stanowiska FA oraz treść decyzji dostępne są pod tym linkiem.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.