19.08.2015
We wczorajszym wywiadzie dla amerykańskiego CNN przedstawiciel Światowej Agencji Antydopingowej poddał pod rozwagę możliwość nakładania kar zawieszenia dla krajów, których zawodnicy regularnie naruszają przepisy antydopingowe.
Powyższa propozycja to pokłosie rewelacji brytyjskich i niemieckich dziennikarzy dotyczących wyników badań krwi lekkoatletów, z których rzekomo ma wynikać, że aż jedna trzecia medali w konkurencjach wydolnościowych w latach 2001 – 2012 mogła zostać uzyskana przez sportowców stosujących substancje zabronione. Ponadto wskazuje się, że najwięcej przypadków dotyczy sportowców z Rosji.
Mając to na uwadze WADA zastanawia się nad nowymi sankcjami, które mają uderzyć nie tylko w sportowców, ale również narodowe federacje sportowe uczestniczące we współzawodnictwie. Bardzo poważnie rozważana jest możliwość wprowadzenia kary zawieszenia konkretnego kraju z uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym. Jak do tej pory żaden kraj nie został wykluczony z wielokonkurencyjnego współzawodnictwa sportowego takiego jak Igrzyska Olimpijskie, w związku z naruszeniami dotyczącymi przepisów antydopingowych. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju sankcja nie jest nakładana przez międzynarodowe federacje sportowe na swoich członków.
Jako przykład funkcjonowania tego rodzaju kary wskazać należy, na Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów (IWF), która w swoich antydopingowych przepisach przewidziała możliwość nakładania kar dyscyplinarnych na narodowe federacje. Mianowicie w sytuacji, gdy zawodnicy lub inne osoby związane z narodową federację będącą członkiem IWF w przeciągu roku kalendarzowego naruszą trzy lub więcej razy przepisy antydopingowego, wówczas IWF ma prawo do zawieszenia swojego członka ze współzawodnictwa na czas do dwóch lat wraz z możliwością nałożenia na niego sankcji finansowej. Im więcej naruszeń tym większe sankcje finansowe, które sięgają nawet 500 tyś dolarów. Natomiast dziewięć naruszeń lub więcej oznacza możliwość nałożenia kary do czterech lat zawieszenia na narodową federację.
Jak więc widać z powyższego WADA po raz kolejny „zbroi” się na walkę z nieuczciwymi sportowcami. Być może nie długo okaże się, że jakiegoś kraju zabraknie na dużej sportowej imprezie bo sportowcy go reprezentujący zbyt często naruszali przepisy antydopingowe. Niewątpliwie walka po obu stronach trwa – zarówno w zakresie wytwarzania, co raz to nowszych substancji umożliwiających poprawę wyników sportowych przy jednoczesnym omijaniu przepisów antydopingowych, jak i wymyślania co raz to skuteczniejszych broni pozwalających na walkę z dopingiem.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.