27.06.2018
Faza grupowa Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji dobiega końca. Eksperci i kibice są zgodni, że jednym z najlepszych meczów na tym etapie było starcie pomiędzy reprezentacjami Serbii i Szwajcarii. Po zaciekłej walce zwycięstwo 2-1 odniosła druga drużyna. Nie obyło się przy tym bez kontrowersji.
Punktem wyjścia dla całego zamieszania jest konflikt trwający od dziesiątek lat na linii albańsko-serbskiej o przygraniczne terytoria. W 2008 roku od Serbii oderwało się Kosowo, a następnie ogłosiło swoją niepodległość. Strona serbska, podobnie jak większość państw bałkańskich do dnia dzisiejszego nie uznaje niezależności Kosowian. Odmiennie całą sytuację traktuje Albania, której obywatele licznie zamieszkują tereny odłączone od Serbii.
W opisywanym meczu na listę strzelców po stronie Szwajcarii wpisali się Granit Xhaka i Xherdan Shaqiri. Obaj zawodnicy mają korzenie albańskie. Rodzice pierwszego z nich pochodzą z Albanii, a jego brat – Taulant - gra w tamtejszej reprezentacji. Shaqiri natomiast urodził się w albańskiej rodzinie na terytorium dzisiejszego Kosowa. Mimo późniejszej emigracji i wychowywaniu się w Szwajcarii, piłkarze nigdy nie kryli silnego związku emocjonalnego z Albanią.
Mając powyższe na uwadze zarówno FIFA, jak i organizatorzy spodziewali się, że starcie Serbii i Szwajcarii będzie wywoływało wyjątkowo duże emocje na murawie i trybunach stadionu w Kaliningradzie. Po zdobyciu gola, każdy z zawodników wykonał dłońmi gest przypominający dwugłowego orła, znajdującego się na albańskiej fladze. Mimo, że piłkarze twierdzili, iż znaki kierowane były do ich fanów, serbscy kibice oraz FIFA uznała je za prowokujące z uwagi na historyczne zaszłości.
Zgodnie z art. 54 Kodeksu Dyscyplinarnego FIFA "każdy, kto prowokuje opinię publiczną w czasie meczu, zostanie zawieszony na dwa mecze i ukarany minimum 5 tys. franków szwajcarskich"
Przy zastosowaniu najsurowszej kary piłkarze nie mogliby wystąpić w dzisiejszym, ostatnim pojedynku grupowym z Kostaryką oraz potencjalnym meczem 1/8 finału w przypadku awansu. Jednakże, najprawdopodobniej z uwagi na niewielką faktyczną szkodliwość samego czynu oraz zbyt dużą dotkliwość kary zawieszenia, komisja dyscyplinarna Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej orzekła jedynie kary finansowe: po 10 tys. franków szwajcarskich dla Xhaki i Shaqiriego oraz 5 tys. franków szwajcarskich dla Stephana Lichsteinera, który także dopuścił się podczas meczu ww gestu, aczkolwiek w jego przypadku wydźwięk całego zachowania był zgoła inny.
Nałożenie kar na szwajcarskich piłkarzy pokazuje, że bez względu na okoliczności i motywy działań, jeżeli te naruszają regulacje FIFA zasługują na karę. Równocześnie nakłada się je zgodnie z „duchem gry”, dzięki czemu, nawet w przypadku naruszeń, zawodnicy dostają drugą szansę, na walkę o mistrzostwo do końca.
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.