Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Jeszcze słów kilka o dopingu w e-sporcie

03.04.2019

W jednym ze swoich wpisów na blogu poruszałam już tematykę dopingu w e-sporcie. Oprócz już standardowych metod, czyli tych związanych ze stosowaniem przez sportowca środków dopingujących, czy też niedozwolonym wpływaniem na sam program komputerowy, zostały zarejestrowane zjawiska np. streamingu, gdzie gracz ,,na żywo” oglądał transmisję z turnieju, w którym aktualnie grał, aby uzyskać wgląd w ruchy przeciwnika. Podobnie zatem jak w sporcie ,tradycyjnym” pojawiają się nowe metody zwiększenia szansy na wygraną przez gracza. Podkreślenia wymaga fakt, że gracze na całym świcie wydają co roku między 250 a 500 milionów dolarów na oprogramowanie służące do oszukiwania.

Stąd też podejmowane są innowatorskie działania mające na celu sprawne wykrywania oszustw. W ostatnim czasie na interesujący pomysł wpadli przedstawiciele jednej z polskich firm, którzy wprowadzą na rynek produkt (platformę) do inteligentnego doboru graczy i zapobiegania dopingowi w mobilnym e-sporcie. Firma chce wykorzystać też sztuczną inteligencję do analizy zachowania, umiejętności i historii każdego gracza.

Jednak istotnym elementem, na który w głównej mierze zwraca się uwagę, w środowisku e-sportu jest kwestia egzekwowania sankcji w różnych wydarzeniach czy też turniejach. Zdarzały się bowiem sytuację, że gracz miał zakaz rywalizacji  w jednym turnieju, ale nadal uczestniczył w innych, gdyż niektórzy organizatorzy turniejów zezwalali mu na rywalizację. W innym przypadku gracz został zbanowany przez jednego wydawcę gry, ale kontynuował rywalizację w innej grze.

Z pewnością zapewnienie spójności w egzekwowaniu sankcji w przypadku e-sportu nie jest sprawą łatwą. Jednak ze względu na jego szybki i permanentny rozwój jest jednym z wyzwań środowiska e-sportowego.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności