03.04.2019
W jednym ze swoich wpisów na blogu poruszałam już tematykę dopingu w e-sporcie. Oprócz już standardowych metod, czyli tych związanych ze stosowaniem przez sportowca środków dopingujących, czy też niedozwolonym wpływaniem na sam program komputerowy, zostały zarejestrowane zjawiska np. streamingu, gdzie gracz ,,na żywo” oglądał transmisję z turnieju, w którym aktualnie grał, aby uzyskać wgląd w ruchy przeciwnika. Podobnie zatem jak w sporcie ,tradycyjnym” pojawiają się nowe metody zwiększenia szansy na wygraną przez gracza. Podkreślenia wymaga fakt, że gracze na całym świcie wydają co roku między 250 a 500 milionów dolarów na oprogramowanie służące do oszukiwania.
Stąd też podejmowane są innowatorskie działania mające na celu sprawne wykrywania oszustw. W ostatnim czasie na interesujący pomysł wpadli przedstawiciele jednej z polskich firm, którzy wprowadzą na rynek produkt (platformę) do inteligentnego doboru graczy i zapobiegania dopingowi w mobilnym e-sporcie. Firma chce wykorzystać też sztuczną inteligencję do analizy zachowania, umiejętności i historii każdego gracza.
Jednak istotnym elementem, na który w głównej mierze zwraca się uwagę, w środowisku e-sportu jest kwestia egzekwowania sankcji w różnych wydarzeniach czy też turniejach. Zdarzały się bowiem sytuację, że gracz miał zakaz rywalizacji w jednym turnieju, ale nadal uczestniczył w innych, gdyż niektórzy organizatorzy turniejów zezwalali mu na rywalizację. W innym przypadku gracz został zbanowany przez jednego wydawcę gry, ale kontynuował rywalizację w innej grze.
Z pewnością zapewnienie spójności w egzekwowaniu sankcji w przypadku e-sportu nie jest sprawą łatwą. Jednak ze względu na jego szybki i permanentny rozwój jest jednym z wyzwań środowiska e-sportowego.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.