15.07.2014
Sądzę, że niejeden z czytelników portalu miał okazję być świadkiem niezbyt dyskretnie prowadzonych rozmów przez pasażerów publicznego transportu zbiorowego. Kilka dni temu mi również przypadła w udziale taka ,,przyjemność”, a jej sprawcami byli dwaj panowie ekspresyjnie rozprawiający o ogólnie rzecz ujmując sytuacji dotyczącej rachunkowości pewnego podmiotu, którą podsumowali właśnie słowami: ,,Jakoś to będzie”.
W związku z powyższym postanowiłam w dzisiejszym blogu napisać słów kilka
o odpowiedzialności za politykę rachunkowości klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia.
Omawiane kluby sportowe są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Za całą politykę rachunkowości (w tym prowadzenie ksiąg rachunkowych) odpowiada kierownik organizacji (prezes, zarząd, dyrektor). Z kolei opracowanie polityki rachunkowości może zostać dokonane zarówno przez zespół wewnętrzny stowarzyszenia lub też zostać zlecone podmiotowi zewnętrznemu. Polityka rachunkowości powinna być spisana i przyjęta przez zarząd.
Zgodnie z art. 4 ust. 5 Ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. ,, Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości - z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury - zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę powinno być stwierdzone w formie pisemnej.
W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie została wskazana osoba odpowiedzialna, odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu”. Ponadto zgodnie z art. 4a, kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości.
Jeżeli zatem pojawią się błędy w księgach rachunkowych z winy księgowego, to zgodnie z powyższym przepisem kierownik jednostki będzie odpowiadał za to z tytułu nadzoru. Na drodze cywilnej może dochodzić odszkodowania od osoby odpowiedzialnej w tym czasie za prowadzenie ksiąg rachunkowych, która pisemnie przyjęła taką odpowiedzialność.
Chcąc mieć dobrze funkcjonującą księgowość należy zwrócić uwagę na to, żeby opracowane reguły jej prowadzenia były zgodne nie tylko z wymogami ustaw czy rozporządzeń ale również uwzględniały specyfikę działalności danego podmiotu. Możemy mieć bowiem do czynienia
z działalnością statutową odpłatną, nieodpłatną, działalnością pożytku publicznego lub działalnością gospodarczą. Jeżeli klub – stowarzyszenie np. rozszerza swoją aktywność
o działalność gospodarczą to należy wówczas zaktualizować również politykę rachunkowości.
Wobec tego, nie ,,jakoś to będzie”, ale mając na uwadze wspomniane przepisy ustawy
o rachunkowości, dobry księgowy w klubie powinien znać podstawowe dokumenty klubu - statut, z którym będzie pracować na co dzień, politykę rachunkowości, obieg dokumentów, uchwały zarządu, źródła finansowania klubu i zakres jego działania.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.