13.06.2023
Statut klubu sportowego działającego w formie stowarzyszenia rejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym jest jego najważniejszym dokumentem wewnętrznym, swoistą „konstytucją”. Reguluje podstawowe kwestie związane z funkcjonowaniem i zasadami działania klubu sportowego. Z czasem jednak, jak również w miarę rozwoju klubu sportowego może okazać się, że dotychczasowe regulacje statutu straciły swoją aktualność, stanowią blokadę do prawidłowego działania lub nie przystają do nowej rzeczywistości. Stąd też nieuniknione może stać się dokonanie odpowiednich zmian w treści statutu.
Od czego rozpocząć i jak prowadzić procedurę zmiany statutu klubu sportowego?
Odpowiedź wydaje się nieoczywista, ale całą procedurę należy rozpocząć od uważnej lektury treści samego statutu, który chcemy zmodyfikować. Standardowej i kompleksowej procedury zmiany statutu stowarzyszenia nie wyznaczają bowiem przepisy prawa powszechnie obowiązującego, ale regulacje statutu. Wynika to wprost z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, zgodnie z którym to sam statut stowarzyszenia określa w szczególności m.in. zasady dokonywania zmian statutu.
Zatem to sam statut powinien określać szczegółową instrukcję, w jaki sposób doprowadzić do jego zmiany. Podstawowe informacje w tym zakresie powinny zawierać przede wszystkim wskazanie organu władnego do podjęcia uchwały w zakresie zmiany statutu, odpowiedniej większości głosów wymaganej do podjęcia uchwały czy kworum (minimalna liczba członków organu władnego do podjęcia wiążącej decyzji). Zdarza się, że regulacje statutowe poszczególnych klubów sportowych zawierają także informacje dotyczące podmiotów uprawnionych do zainicjowania procedury zmiany statutu lub trybu związanego ze złożeniem wniosku do organu odpowiedzialnego za podjecie decyzji w tym zakresie.
W praktyce, podjęcie decyzji w kwestii zmiany statutu z uwagi na jej doniosłość leży w gestii walnego zebrania członków jako najważniejszego organu stowarzyszenia. Wówczas, uruchamiając procedurę zmiany statutu należy mieć na uwadze konieczność przeprowadzenia walnego zebrania członków stowarzyszenia w zgodzie z postanowieniami statutu. Począwszy od prawidłowego zawiadomienia członków o planowanym zwyczajnym/nadzwyczajnym walnym zebraniu członków po przygotowanie odpowiedniej dokumentacji (zwłaszcza porządek obrad, regulamin obrad, protokół z obrad, lista obecności, uchwały, jednolity tekst statutu) i podjęcie decyzji w drodze głosowania odpowiednią większością.
Zmiana statutu w części czy przyjęcie nowego statutu?
Oba warianty są możliwe, a ostateczny wybór zawsze uzależniony będzie od ilości i ciężaru gatunkowego wprowadzanych zmian, a także potrzeb konkretnego klubu sportowego.
Jeżeli bowiem zmian nie będzie zbyt wiele, nie będą one istotne i nie zburzą dotychczasowego kształtu statutu to w takim układzie wystarczające będzie dokonanie zmian w już istniejącym statucie. Jeżeli jednak zmian byłoby znacznie więcej, z daleko idącą ingerencją w merytoryczną treść statutu, a w konsekwencji także z licznymi zmianami redakcyjnymi (numeracja i kolejność poszczególnych paragrafów) to wówczas zdecydowanie wygodniej będzie przyjąć nową treść statutu. Zatem w tym drugim przypadku zmiana statutu w całości odbędzie się poprzez przyjęcie zupełnie nowej treści statutu w drodze uchwały walnego zebrania członków.
Obowiązek zgłoszenia zmian statutu do Krajowego Rejestru Sądowego
Niezależnie od tego czy zmianie ulega tylko część statutu, czy zostanie przyjęty zupełnie nowy statut, obowiązek zawiadomienia sądu rejestrowego o tym fakcie istnieje zawsze. Wynika to wprost z art. 21 ust. 1 ustawy Prawo o stowarzyszeniach, zgodnie z którym „Zarząd stowarzyszenia ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić sąd rejestrowy o zmianie statutu. W sprawie wpisu zmiany statutu stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego stosuje się odpowiednio zasady i tryb przewidziane dla wpisu stowarzyszenia do tego rejestru. Sąd rejestrowy dokonuje wpisu zmian statutu do Krajowego Rejestru Sądowego po stwierdzeniu, że są one zgodne z obowiązującym statutem.”
Składając odpowiedni wniosek do sądu rejestrowego należy również dołączyć jednolity tekst statutu oraz kompletną dokumentację potwierdzającą dokonanie zmian (zwłaszcza uchwała o zmianie statutu, protokół z obrad oraz listę obecności). Przedmiotowy wniosek jest wolny od opłat sądowych na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy Prawo o stowarzyszeniach.
Dokonanie zmian w statucie klubu sportowego działającego w formie stowarzyszenia rejestrowego jest ważną decyzją związaną z funkcjonowaniem klubu sportowego. Każdorazowo należy się do niej dobrze przygotować. Należy mieć przy tym na względzie, że zbyt gwałtowne i „rewolucyjne” zmiany mogą spotkać się ze dezaprobatą członków klubu sportowego. Ma to także znaczenie zwłaszcza w tym kontekście, że jak pokazuje praktyka – zmiany statutu dokonuje się przeważnie kwalifikowaną, a nie zwykłą większością głosów. W konsekwencji, niejednokrotnie trudniej jest takie zmiany wprowadzić w życie. Należy pamiętać także o tym, że wprowadzane do statutu zmiany muszą być zgodne z obowiązującym statutem. Sąd rejestrowy dokonuje bowiem kontroli w tym zakresie i dopiero na tej podstawie może dokonać wpisu zmian statutu.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.