23.04.2024
Piłka nożna to obecnie najpopularniejszy sport w Polsce wśród dzieci i młodzieży. Niezwykle ważną rolę w przygotowaniu młodych adeptów futbolu pełnią profesjonalne kluby sportowe. Dlatego też w ocenie Ministerstwa Sportu i Turystyki akademie piłkarskie działające przy klubach występujących na dwóch najwyższych poziomach rozgrywek w Polsce powinny być objęte szczególnym wsparciem. Przykładem jest ministerialny Program wsparcia Akademii Piłkarskich działających przy klubach Ekstraklasy i I ligi w piłce nożnej.
Cele Programu
Według założeń Ministerstwa Sportu i Turystyki Program ma przyczynić się do realizacji następujących celów:
Kto może ubiegać się o dofinansowanie z Programu?
O wsparcie mogą starać się kluby sportowe, które w sezonie 2023/2024 występują w rozgrywkach o mistrzostwo Ekstraklasy lub rozgrywkach o mistrzostwo I ligi mężczyzn. Na potrzeby realizacji Programu pojęcie Akademii klubowej jest rozumiane tak jak w Uchwale nr VI/88 z dnia 16 czerwca 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia regulaminu programu Pro Junior System na sezon 2023/2024 i następne.
Na co klub sportowy może przeznaczyć pozyskane środki?
Katalog możliwości wydatkowania środków przez kluby sportowej jest szeroki i obejmuje:
Warunki realizacji Programu
Klub sportowy ubiegający się o dofinansowanie musi przedstawić kompleksową koncepcję realizacji Programu. Musi ona zawierać przede wszystkim informację o realizowanym programie szkoleniowym i szczegółowy opis działań realizowanych w ramach zadania. Szczegóły i konkretne wymogi zawarte są w materiałach i opisie Programu opublikowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki[1].
Klub sportowy realizujący zadanie w ramach Programu będzie zobowiązany także do przygotowywania comiesięcznych raportów sprawozdawczo-ewaluacyjnych z realizacji zadania zawierających prezentację danych rzeczowo-finansowych oraz raportu sprawozdawczo-ewaluacyjnego podsumowującego realizację zadania.
Program z pewnością stanowi istotną szansę dla klubów występujących na dwóch najwyższych poziomach rozgrywek w Polsce na zwiększenie swojej roli w przygotowywaniu młodych zawodników do przyszłej, profesjonalnej kariery. Na realizację Programu Ministerstwo Sportu i Turystyki przewidziało bowiem budżet w wysokości 40 milionów złotych. Termin składania wniosków mija 15 maja 2024 roku.
[1] https://www.gov.pl/web/sport/ogloszenie-naboru-wnioskow-na-realizacje-w-2024-r-programu-wsparcia-akademii-pilkarskich-dzialajacych-przy-klubach-ekstraklasy-i-i-ligi (dostęp z dnia 18.04.2024 r.)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.