Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Legislacja

IV etap odmrażania sportu – główne założenia projektu rozporządzenia

29.05.2020

W czwartek, 28 maja 2020 r., na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się projekt „Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” (dalej: Projekt)[1]. Znalazły się w nim także istotne rozwiązania dla środowiska sportowego, które przybliżę w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do lektury.

Tytułem wstępu należy zaznaczyć, że zgodnie z zamysłem ustawodawcy, wejście w życie Projektu będzie wiązało się z utratą mocy poprzedniego rozporządzenia z dnia 16 maja 2020 r. będącego III etapem „odmrażania” gospodarki  (§ 20 Projektu). Nie oznacza to jednak cofnięcia ustępstw w nim zawartych. Wręcz przeciwnie – będzie można kontynuować dopuszczone wcześniej rodzaje działalności z uwzględnieniem obostrzeń ujętych w Projekcie.

DOPUSZCZALNOŚĆ DZIAŁALNOŚCI SPORTOWEJ, ROZRYWKOWEJ I REKREACYJNEJ.

Kluczowe dla naszych czytelników przepisy odnaleźć można w § 6 i § 19 Projektu. Zgodnie z § 6 ust. 9 Projektu, do odwołania prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętych w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) jest dopuszczalne pod następującymi warunkami:

 • na stadionach i boiskach w zakresie organizacji zawodów piłkarskich w trzech najwyższych ligach oraz Pucharze Polski, jak również w zakresie organizacji zawodów żużlowych w dwóch najwyższych ligach – bez udziału publiczności[2];
 • w zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób), -  uczestniczy nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności;
 • na basenach, siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia – przy uwzględnieniu wytycznych i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bez udziału ewentualnej publiczności.

Można zatem przyjąć, iż przy zachowaniu wskazanych wymogów, co do zasady swobodnie będzie mogła być wykonywana działalność określona w dziale 93.0 PKD czyli m.in.:

 • działalność obiektów sportowych (np. stadiony, hale, baseny, tory wyścigowe),
 • działalność klubów sportowych,
 • działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (np. kluby fitness, siłownie),
 • pozostała działalność związana ze sportem (np. działalność producentów i sponsorów wydarzeń sportowych, indywidualnych sportowców, sędziów, działalność związana z organizacją lig sportowych, promocją imprez sportowych),
 • działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

POWRÓT BASENÓW, SIŁOWNI I KLUBÓW FITNESS

Co niezwykle istotne, zdecydowano się ustalić konkretną datę wznowienia działalności basenów, siłowni, klubów fitness i organizacji obozów sportowych. Zgodnie z § 19 ust. 3 Projektu, do dnia 5 czerwca 2020 r. trwa zakaz podejmowania wymienionych aktywności. Oznacza to, że wskazane obiekty mogą zostać uruchomione od dnia 6 czerwca 2020 r.

Warto w świetle powyższego zwrócić uwagę na dwie okoliczności. Po pierwsze, zakazowi temu nie podlegają obiekty należące do Centralnego Ośrodka Sportu (§ 6 ust. 10 Projektu). Po drugie, dział 93.0 PKD, do którego odnoszą się dotychczasowe rozważania nie dotyczy działalności instruktorów, nauczycieli i trenerów sportowych – ta sklasyfikowana jest w podklasie 85.51.Z. PKD.

Podklasa ta obejmuje m.in.:

 • zajęcia sportowe (siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną itp.),
 • obozy sportowe,
 • zajęcia gimnastyczne,
 • szkoły nauki jazdy konnej,
 • naukę pływania,
 • działalność profesjonalnych instruktorów sportowych, nauczycieli i trenerów,
 • kursy sztuk walki, kursy jogi,
 • kursy gry w karty (np. brydż).

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby np. instruktorzy sportowi lub trenerzy personalni prowadzili działalność i organizowali zajęcia tudzież konsultacje, z tym zastrzeżeniem, aby przed 6 czerwca 2020 r. odbywały się one poza siłowniami i klubami fitness oraz z uwzględnieniem innych wymogów sanitarnych.

OBOWIĄZKI I UPRAWNIENIA ORGANIZATORÓW, WŁAŚCICIELI OBIEKTÓW SPORTOWYCH ORAZ UCZESTNIKÓW

Na podstawie § 6 ust. 11 pkt 1 Projektu, podmioty udostępniające obiekty sportowe, organizatorzy wydarzeń lub zajęć sportowych miałyby obowiązek:

 • weryfikacji liczby osób korzystających z obiektów i udostępnionego sprzętu,
 • dezynfekcji węzłów sanitarnych i szatni,
 • zapewnienia środków do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
 • dezynfekcji sprzętu i urządzeń po każdej grupie osób korzystających, a także
 • zapewnienia co najmniej 15 minutowej przerwy pomiędzy kolejnymi grupami korzystających.

Z kolei osoby uczestniczące w zajęciach, wydarzeniach sportowych, korzystające z obiektów lub sprzętu sportowego są zobowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe (§ 6 ust. 11 pkt 2 Projektu).

Natomiast § 18 ust. 3 pkt 11-13  Projektu, przewiduje ułatwienia dla osób, które rekreacyjnie i we własnym zakresie podejmują się aktywności sportowej (np. bieganie, jazda na rowerze) lub jazdy konnej. Zostaną one zwolnione z konieczności zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, takich jak m.in.: drogi, place, bulwary, parki, lasy, plaże.

Tytułem końca pragnę wyraźnie zaznaczyć, że dzisiejsze rozważania opierają się na projekcie planowanego rozporządzenia. Najprawdopodobniej jednak, mając na względzie dotychczasowy proces wprowadzania kolejnych etapów „odmrażania”, ostateczna wersja dokumentu wejdzie w życie w ciągu najbliższych dni, a główne założenia będą zbliżone do przedstawionych.

 

 

[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/rozporzadzenie-rady-ministrow-w-sprawie-ustanowienia-okreslonych-ograniczen-nakazow-i-zakazow-w-zwiazku-z-wystapieniem-stanu-epidemii-3

[2] Zakaz udziału publiczności zostanie najprawdopodobniej określony w sposób odmienny w ostatecznej wersji Rozporządzenia. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 29.05.2020 r. Premier poinformował, że udział kibiców w liczbie nieprzekraczającej 25% pojemności trybun stadionu będzie możliwy od dnia 19.06.2020 r.

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.