29.05.2020
W czwartek, 28 maja 2020 r., na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się projekt „Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” (dalej: Projekt)[1]. Znalazły się w nim także istotne rozwiązania dla środowiska sportowego, które przybliżę w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do lektury.
Tytułem wstępu należy zaznaczyć, że zgodnie z zamysłem ustawodawcy, wejście w życie Projektu będzie wiązało się z utratą mocy poprzedniego rozporządzenia z dnia 16 maja 2020 r. będącego III etapem „odmrażania” gospodarki (§ 20 Projektu). Nie oznacza to jednak cofnięcia ustępstw w nim zawartych. Wręcz przeciwnie – będzie można kontynuować dopuszczone wcześniej rodzaje działalności z uwzględnieniem obostrzeń ujętych w Projekcie.
DOPUSZCZALNOŚĆ DZIAŁALNOŚCI SPORTOWEJ, ROZRYWKOWEJ I REKREACYJNEJ.
Kluczowe dla naszych czytelników przepisy odnaleźć można w § 6 i § 19 Projektu. Zgodnie z § 6 ust. 9 Projektu, do odwołania prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętych w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) jest dopuszczalne pod następującymi warunkami:
Można zatem przyjąć, iż przy zachowaniu wskazanych wymogów, co do zasady swobodnie będzie mogła być wykonywana działalność określona w dziale 93.0 PKD czyli m.in.:
POWRÓT BASENÓW, SIŁOWNI I KLUBÓW FITNESS
Co niezwykle istotne, zdecydowano się ustalić konkretną datę wznowienia działalności basenów, siłowni, klubów fitness i organizacji obozów sportowych. Zgodnie z § 19 ust. 3 Projektu, do dnia 5 czerwca 2020 r. trwa zakaz podejmowania wymienionych aktywności. Oznacza to, że wskazane obiekty mogą zostać uruchomione od dnia 6 czerwca 2020 r.
Warto w świetle powyższego zwrócić uwagę na dwie okoliczności. Po pierwsze, zakazowi temu nie podlegają obiekty należące do Centralnego Ośrodka Sportu (§ 6 ust. 10 Projektu). Po drugie, dział 93.0 PKD, do którego odnoszą się dotychczasowe rozważania nie dotyczy działalności instruktorów, nauczycieli i trenerów sportowych – ta sklasyfikowana jest w podklasie 85.51.Z. PKD.
Podklasa ta obejmuje m.in.:
Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby np. instruktorzy sportowi lub trenerzy personalni prowadzili działalność i organizowali zajęcia tudzież konsultacje, z tym zastrzeżeniem, aby przed 6 czerwca 2020 r. odbywały się one poza siłowniami i klubami fitness oraz z uwzględnieniem innych wymogów sanitarnych.
OBOWIĄZKI I UPRAWNIENIA ORGANIZATORÓW, WŁAŚCICIELI OBIEKTÓW SPORTOWYCH ORAZ UCZESTNIKÓW
Na podstawie § 6 ust. 11 pkt 1 Projektu, podmioty udostępniające obiekty sportowe, organizatorzy wydarzeń lub zajęć sportowych miałyby obowiązek:
Z kolei osoby uczestniczące w zajęciach, wydarzeniach sportowych, korzystające z obiektów lub sprzętu sportowego są zobowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe (§ 6 ust. 11 pkt 2 Projektu).
Natomiast § 18 ust. 3 pkt 11-13 Projektu, przewiduje ułatwienia dla osób, które rekreacyjnie i we własnym zakresie podejmują się aktywności sportowej (np. bieganie, jazda na rowerze) lub jazdy konnej. Zostaną one zwolnione z konieczności zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, takich jak m.in.: drogi, place, bulwary, parki, lasy, plaże.
Tytułem końca pragnę wyraźnie zaznaczyć, że dzisiejsze rozważania opierają się na projekcie planowanego rozporządzenia. Najprawdopodobniej jednak, mając na względzie dotychczasowy proces wprowadzania kolejnych etapów „odmrażania”, ostateczna wersja dokumentu wejdzie w życie w ciągu najbliższych dni, a główne założenia będą zbliżone do przedstawionych.
[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/rozporzadzenie-rady-ministrow-w-sprawie-ustanowienia-okreslonych-ograniczen-nakazow-i-zakazow-w-zwiazku-z-wystapieniem-stanu-epidemii-3
[2] Zakaz udziału publiczności zostanie najprawdopodobniej określony w sposób odmienny w ostatecznej wersji Rozporządzenia. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 29.05.2020 r. Premier poinformował, że udział kibiców w liczbie nieprzekraczającej 25% pojemności trybun stadionu będzie możliwy od dnia 19.06.2020 r.
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.