07.10.2013
W kontekście spotkań Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy, z niekorzystnym niestety wynikiem Legii, postanowiłem napisać dzisiaj o kategorii tzw. Home-Grown Players, nieodłącznej dla wyżej wspomnianych rozgrywek. Tym razem skupię się na genezie oraz rozwoju tej instytucji, natomiast kolejny tekst poświęcony będzie kontrowersjom, które obecnie jej towarzyszą.
Pojęcie Home-Grown Players zostało sformułowane w 2005 roku. Po sprawie Bosmana i zatwierdzeniu nowych regulacji transferowych 5 lipca 2001 r. w Buenos Aires, UEFA stanęła przed koniecznością stworzenia takich przepisów, które sprzyjałyby szkoleniu młodych zawodników przez kluby, a jednocześnie nie byłyby sprzeczne z prawem unijnym. Dlatego też stworzono kategorię zawodników wyszkolonych w klubie oraz graczy wyszkolonych w federacji. Na podstawie art. 18 dokumentu Champions League and Europa League 2013-14 Regulations[1] za zawodnika wyszkolonego w klubie uznaje się zawodnika, który niezależnie od narodowości miejsca urodzenia, był zarejestrowany pomiędzy 15 a 21 rokiem życia przez obecny klub przez okres minimum 3 całych sezonów lub 36 miesięcy. W przypadku zawodników wyszkolonych federacji okresy czasowe są takie same, jednak dotyczą one rejestracji w każdym klubie z tego samego państwa. Prowadzi to niekiedy to absurdów, kiedy 18-letni zawodnik przychodząc do nowego klubu staje się po 3 latach wychowankiem na podstawie omawianych przepisów. Przypadek Cesca Fabregasa jest zresztą wymowny.
Jest to niezwykle istotne w kontekście przedstawiania listy A drużyn do rozgrywek prowadzonych pod egidą UEFA. Osoby bardziej zainteresowane tematem zachęcam do zapoznania się bezpośrednio z treścią tego dokumentu, który podaję w załączniku.
Z biegiem czasu kategoria zawodników wyszkolonych w klubie i federacji stała się wykorzystywana również w regulaminach krajowych rozgrywek piłkarskich, m.in. angielskich i polskich. Art. 14.6-14.8 Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2013/2014 przedstawiają się bowiem następująco:
14.6. Każdy klub może mieć nie więcej niż 25 zawodników na Liście A w trakcie trwania sezonu. Jako minimum, miejsca 18 –22 na Liście A (pięć miejsc), są zarezerwowane wyłącznie dlazawodników szkolonych w federacji, zaś miejsca 23-25 na Liście A (trzy miejsca) są zarezerwowane wyłącznie dla zawodników szkolonych w klubie. Na miejscach 1-17 mogą być zgłaszani dowolni zawodnicy.
14.7. W zakresie dotyczącym listy A zawodnik szkolony w klubie oznacza zawodnika, który –bez względu na swoją narodowość lub wiek –jest zarejestrowany w obecnym klubie przez okres, z przerwami lub nie, trzech pełnych sezonów (tj. okres począwszy od pierwszego oficjalnego meczu odpowiednich krajowych rozgrywek) lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).
14.8 W zakresie dotyczącym listy A zawodnik szkolony w klubie należącym do federacji oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek –jest zarejestrowany w klubie lub innym klubie należącym do tej samej federacji co klub obecny przez okres, z przerwami lub nie trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).
Jak widać, w Polsce zastosowano analogiczne rozwiązania do przepisów europejskiej federacji piłkarskiej. Co ciekawe, nie brakuje głosów, że Home-Grown Player Rule nie może funkcjonować w obecnym kształcie, m.in. ze względu na pośrednie naruszenie swobody przepływu pracowników. Komisja Europejska zapowiedziała, że kwestia ta zostanie poddana wnikliwej analizie, Warto również wspomnieć, że omawiane w niniejszym tekście przepisy zostały już poddane ocenie przez środowisko akademickie w Wielkiej Brytanii, której efektem był obszerny raport, kwestionujący zasadność istnienia omawianych kategorii zawodników. Jego najważniejsze tezy zostaną jednakże przedstawione w następnym tekście.
[1]http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/Regulations/competitions/Regulations/01/94/62/40/1946240_DOWNLOAD.pdf
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.