20.10.2016
Kilka dni temu na stronę lobbingdlasportu.pl wpłynął postulat potrzeby uporządkowania spraw związanych z funkcjonowaniem strzelnic, a konkretnie ochrony strzelnic przed roszczeniami dotyczącymi hałasu. Jak się okazuje, mamy do czynienia ze zjawiskiem, kiedy najpierw w pobliżu istniejących już obiektów buduje się mieszkania, po czym – po wykonaniu inwestycji – kierowane są roszczenia w związku ze zbyt dużym hałasem.
Przyznaję, że temat wcześniej nie był mi znany, ale jeśli taki problem jest, to jest to temat niezwykle ważny, wymagający logicznego porządku prawnego. Sięgając do przepisów ustawy o broni i amunicji wyczytujemy m.in., że strzelnice powinny być zlokalizowane, zbudowane i zorganizowane w sposób nienaruszający wymogów związanych z ochroną środowiska oraz wykluczający możliwość wydostania się poza ich obręb pocisku wystrzelonego z broni ze stanowiska strzeleckiego w sposób zgodny z regulaminem strzelnicy. W obecnej regulacji prawnej mamy jeszcze dwa ważne rozporządzenia: Ministra środowiska w sprawie wymagań w zakresie ochrony środowiska dotyczących budowy i użytkowania strzelnic, oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic.
W mojej opinii, jeżeli strzelnica spełnia wymogi określone w przywołanych powyżej przepisach i natężenie hałasu nie przekracza dopuszczalnych norm wówczas brak jest podstaw do tego, by mieszkańcy negowali funkcjonowanie takiego obiektu. Ale jeżeli mają Państwo swoje racje lub spostrzeżenia, to proszę się nimi podzielić.
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.