19.10.2015
Trudno ostatnio nadążyć z tymi newsami: po aferach korupcyjnych w ligach krajowych ( w tym naszej), przyszła kolej na podejrzenie korupcji przy wyborze organizatorów mistrzostw świata (w poprzednim tygodniu doszły informacje o MŚ w Niemczech z 2006 roku), a do tego i mecze eliminacyjne (w zeszłym tygodniu padło podejrzenie na wynik meczu Armenia-Albania). Jakiś globalny koszmar.
Dlatego postanowiłem ponownie sięgnąć i przyglądnąć się naszym przepisom, jak wyglądają one na dziś. I z satysfakcją odnotowałem, że u nas w ostatnich latach przeszły mocną ewolucję, by poruszane dzisiaj zagadnienie w naszym sporcie było dobrze przepisami „obwarowane”.
Mamy przecież rozdział 10 „przepisy karne” ustawy o sporcie, a tam chociażby w art. 46 o łapownictwie, a w art. 48 o tzw. płatnej protekcji. I to na szczęście pojęciom tym towarzyszy zarówno forma czynna – a więc odpowiada ten kto przyjmuje korzyści majątkowe, osobiste, czy ich obietnice w związku z organizowanymi zawodami sportowymi, czy też pośredniczy w ustaleniu określonego wyniku zawodów sportowych, jak ich formę bierną, czyli odpowiada ten kto łapówkę wręcza. A kary nie są niskie – do 8 lat pozbawienia wolności, a w przypadkach znacznych wartości – nawet do lat 10.
Mam zatem nadzieję, że te przepisy powinny wystarczająco odstraszać. A jeszcze będzie lepiej, jak organy ścigania będą na tyle skuteczne, że nieuchronność kary będzie bardzo wysoka.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.