05.06.2015
Długi weekend (dla wielu osób) i piękna pogoda mogą być okazją do spokojnego zastanowienia się nad tym, w jaki sposób pozyskać środki finansowe dla klubu sportowego. W związku z powyższym dzisiaj chcę zwrócić Państwa uwagę na bardzo popularny na Zachodzie sposób zdobywania funduszy – fundrising.
Fundraising jest to proces zdobywania funduszy lub darowizn rzeczowych poprzez proszenie o wsparcie osób indywidualnych, firm, fundacji dobroczynnych lub instytucji rządowych. Zasadniczo jest więc związany z działalnością organizacji pozarządowych.
W Polsce od 2006 r. działa Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu, którego celem jest m.in. edukacja w zakresie fundraisingu. W październiku 2011 r. natomiast na konferencji fundraisingu w Warszawie została przyjęta Deklaracja Etyczna Fundraisingu. Jest to dokument, który powstał na bazie uchwalonego w 2006 roku dokumentu - International Statement of Ethical Principles in Fundraising przez przedstawicieli organizacji fundraisingowych z 24 państw podczas IV Międzynarodowego Szczytu Fundraisingu w Noordwijkerhout, w Holandii.
Art. 1 w/w Deklaracji stanowi, że, jej celem jest regulowanie postępowania organizacji pozarządowych, w tym ich członków, pracowników i wolontariuszy, a także zawodowych fundraiserów wykonujących czynności na ich rzecz, w zakresie pozyskiwania środków i wydatkowania ich na rzecz beneficjentów, np. klubu sportowego. Organizacje i fundraiserzy postępują bezinteresownie i z poświęceniem, przedkładając cele organizacji ponad interes własny. Ich wynagrodzenia powinny być rozsądne i kształtowane zgodnie z postanowieniami niniejszej Deklaracji. Natomiast zgodnie z treścią International Statement of Ethical Principles in Fundraising, wynagrodzenie fundraisera nie może być obliczane jako procent od pozyskanych funduszy.
W zależności od danego państwa, działania w zakresie fundraisingu są regulowane nie tylko poprzez wewnętrzne regulaminy, statuty danych podmiotów zajmujących się tego typu działalnością, ale także przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego, np. w Polsce będzie to m.in. Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (Dz.U. 2014 poz. 498).
W wielu krajach w przypadku klubów sportowych, fundraiserami zostają rodzina i przyjaciele zawodników danego klubu (a nie profesjonalne podmioty). To oni odciążają klub w zmaganiach o pozyskiwanie kapitału. Trochę organizacji, kilka dobrych pomysłów, a przede wszystkim współpracy i zaangażowania powoduje, że udaje się pozyskać fundusze dla drużyny, dobrze się przy tym bawić i budować pozytywne relacje w lokalnej społeczności.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.