04.09.2018
Działalność gospodarcza osoby fizycznej
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 1 u.p.p. Podjęcie działalności gospodarczej jest możliwe już w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG.[1] Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej prowadzona jest w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego do spraw gospodarki.[2] Wpisem jest wprowadzenie do systemu teleinformatycznego danych podlegających wpisowi. Dokonywany jest z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, jednak nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu wpływu wniosku o wpis do CEIDG.[3]
Przykładem działalności gospodarczej osoby fizycznej w zakresie prowadzenia treningów krav maga jest Zielonogórska Szkoła Walki i Samoobrony Krav Maga. Założycielem jest Dariusz Waluś reprezentujący profil FCF Krav Maga. Przedsiębiorca ma nadany numer NIP oraz REGON. Przeważającą działalnością gospodarczą są pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych, oznaczone kodem PKD 85.51.Z. Wykonywana działalność gospodarcza oznaczona jest następującymi kodami PKD:
Działalność gospodarcza osoby prawnej
Zgodnie z treścią art. 4 u.p.p. przedsiębiorcą jest również osoba prawna prowadząca działalność gospodarczą. Rozpoczęcie działalności uzależnione jest od dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.[5] KRS prowadzony jest przez sądy rejonowe w systemie teleinformatycznym.[6] Wpis dokonywany jest na wniosek lub z urzędu, w sytuacji, gdy przepis szczególny tak stanowi. Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie nauczania systemu krav maga może być podjęte w formie stowarzyszenia. Stowarzyszenie, mimo iż zakładane jest w celach niezarobkowych, może prowadzić działalność gospodarczą. Jednak osiągnięty dochód nie może zostać podzielony między członków oraz musi służyć realizacji celów statutowych stowarzyszenia.[7] Działalność gospodarcza jest działalnością uboczną i musi być oddzielona od tej statutowej. Może jednak być źródłem dochodów, które umożliwią wykonanie celów statutowych.
Przykładem prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na nauczaniu systemu krav maga, w formie stowarzyszenia jest Stowarzyszenie Krav Maga Polska. Jego inicjatorami byli Włodzimierz Kopeć oraz Piotr Tarnawski. SKMP zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń KRS w styczniu 2001 r.[8] Organem reprezentującym jest zarząd, a sposób reprezentacji został rozstrzygnięty następująco:
Działalność SKMP określona jest kodem PKD 94.99.Z., czyli działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana.[9] Stowarzyszenie posiada własny statut.
Kolejną osobą prawną, która może prowadzić działalność gospodarczą są spółki handlowe. Zgodnie z art. 3 k.s.h. wspólnicy albo akcjonariusze, przez umowę spółki, zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu. Może to nastąpić poprzez wniesienie wkładów lub przez współdziałanie w inny sposób.[10] Przykładem działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie prowadzenia treningów krav maga, w formie spółki handlowej, jest Polska Federacja Krav Maga, będąca przedstawicielstwem IKMA w Polsce. Działalność prowadzona jest w formie spółki z o.o. wpisanej do rejestru przedsiębiorców w KRS. Organem reprezentującym spółkę jest zarząd. Każdy członek zarządu jest samodzielnie uprawniony do składania oświadczeń w imieniu spółki. Działalność spółki określona jest kodem PKD 85.59.B, czyli pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.[11]
[1] Art. 17 u.p.p.
[2] Art. 2 ustawy o CEIDG.
[3] Art. 6 ust. 1. ustawy o CEIDG.
[4] Wpis CEIDG, https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/Ceidg.Public.UI/SearchDetails.aspx?Id=487036e0-b834-4e26-b4ce-cfbeb9d48a67 [dostęp 26. 04. 2018 r.].
[5] Art. 17 u.p.p.
[6] Art. 2 ust. 1 u. k.r.s.
[7] Art. 34 u.p.s.
[8] http://kravmaga.org.pl/krav-maga/historia-skmp/ [dostęp 28.04.2018 r.].
[9]http://www.krs-online.com.pl/stowarzyszenie-krav-maga-polska-krs-64723.html [dostęp 28.04.2018 r.].
[10] Art. 3 k.s.h.
[11] http://www.krs-online.com.pl/polska-federacja-krav-maga-sp-z-o-o-krs-754771.html,
[dostęp 27.04.2018 r.].
(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.