20.04.2016
Niedawno ukazał się raport w sprawie praw człowieka przygotowany przez Johna G. Ruggiego z Harvard University (na zlecenie FIFA) – jednego z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie ochrony praw człowieka. Pojawia się więc pytanie: czy rzeczywiście było/ jest tak źle? Czy może jest to swoistego rodzaju ,,kampania marketingowa”, która ma ocieplić wizerunek FIFA po ubiegłorocznych skandalach?
Sprawozdanie zawiera 25 szczegółowych zaleceń dotyczących poszanowania praw człowieka. Do jakich naruszeń według profesora więc dochodziło? Wskazuje się m.in. na opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń zawodnikom, lub brak wynagrodzeń, handel zawodnikami – przede wszystkim nieletnimi, dyskryminacja ze względu na płeć, nękanie czy groźby. A jako jeden z przykładów podaje się niestety sytuację byłego zawodnika Śląska Wrocław – Sebino Plaku.
Co zatem stwierdził Riggie? Przede wszystkim zaleca weryfikację przepisów dotyczących arbitrażu. Uznał, że Dispute Resolution Chamber oraz Court of Arbitration For Sport działają zbyt powolne i nie dają piłkarzom takich samych praw jakie przysługują pracownikom. Raport wskazuje na kluczową rolę związków zawodowych, układów zbiorowych oraz na potrzebę jasnych wytycznych dotyczących krajów, które ubiegają się o organizacje takich piłkarskich turniejów jak Puchar Świata. Publikując swój raport profesor ze zdziwieniem stwierdził, że organy zajmujące się regulowaniem spraw sportu mają bardzo małą świadomość w kwestiach praw człowieka. Skoro więc (stwierdził Rieggie) przykładowo FIFA z taką determinacją potrafi realizować swoje interesy biznesowe, to podobną skutecznością powinna się wykazywać na płaszczyźnie wdrażania rozwiązań mających na celu ochronę praw człowieka. FIFA musi wzmocnić swoje instytucjonalne podejście do praw człowieka. Wszystkie jej działania w tym zakresie mają być udokumentowane oraz udostępniane publicznie.
Wdrożenie kompleksowej polityki w zakresie praw człowieka zgodnie z międzynarodowymi standardami jest kluczowym krokiem FIFA, ale jak zostało podkreślone w środowisku sportowym – wyznacza standardy dla całego świata sportu. Cały pakiet zaleceń Riggie powinien być stosowany i to w odniesieniu do różnego rodzaju aspektów działalności międzynarodowych federacji sportowych, nie tylko do dużych imprez pod kątem przyznawania praw do ich organizowania, sponsoringu, czy zapewnienia godnych warunków pracy przy realizowaniu tego rodzaju przedsięwzięć. Nie może być więc mowy o jakichkolwiek wyjątkach. Może się bowiem wówczas okazać, że nawet najlepsza polityka praw człowieka jest nie więcej warta niż słowa na papierze. Pewne działania powinny zatem stać się częścią codziennej praktyki.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.