17.10.2018
W 2015 roku Kobiece Mistrzostwa Świata, które odbyły się w Kanadzie śledziło na stadionach lub przed telewizorami ponad 750 milionów ludzi. Kobiece EURO 2017 rozgrywane w Holandii przyciągnęło przed wszelakiego rodzaju odbiorniki i na trybuny ponad 178 milionów fanów. Na przestrzeni lat 2012-2017 liczba młodzieżowych lig dziewczęcych wzrosła ze 164 do 266. W tym samym okresie liczba europejskich reprezentacji wszystkich szczebli wiekowych urosła do 233. Pod koniec 2017 roku zarejestrowanych piłkarek poniżej 18 roku życia było 960 959.
W odpowiedzi na stale rosnące zainteresowanie zarówno wśród kibiców jak i dziewcząt mających marzenia o piłkarskiej karierze, UEFA oraz FIFA podjęły kolejne, konkretne decyzje mające kolosalny wpływ na dalszy rozwój tej dyscypliny.
W ramach programu rozwojowego HatTrick[1], zainaugurowanego w 2004 roku, Europejska Federacja Piłkarska za cel obrała sobie promowanie i rozwój lokalnego futbolu. Realizuje go poprzez stałe, coroczne dotacje dla wszystkich 55 federacji członkowskich. Uzyskane środki mają służyć m.in.:
Częścią HatTrick jest Program Rozwoju Kobiecego Futbolu (WFDP)[2]. Jego cele pozostają zbieżne z ogólną polityką prowadzoną przez UEFA, jednakże z uwzględnieniem specyfiki szkolenia dziewcząt oraz promowaniem obejmowania istotnych stanowisk w krajowych federacjach przez kobiety. Dotychczas pomoc finansowa kształtowała się na poziomie 100 tys. euro rocznie dla każdej federacji członkowskiej. 15 października b.r. UEFA ogłosiła, iż począwszy od roku 2020 kwota ta wzrośnie o 50% - do 150 tys. euro rocznie. Ogłaszając zwiększenie swojego wsparcia, UEFA przyłączyła się jednocześnie do trwającej w mediach społecznościowych kampanii o nazwie #WhatIF - akcji powołanej do życia przez organizację Women in Football, działającej na rzecz kobiet uprawiających piłkę nożną zawodowo oraz amatorsko.
Niemal równocześnie swoją propozycję wsparcia dla kobiecego futbolu zaprezentowała FIFA. 9 października b.r. została opublikowana pierwsza w historii międzynarodowej federacji, globalna strategia rozwoju żeńskiego futbolu o nazwie „Women’s Football Strategy”[3] (Strategia). Głównym założeniem, które przyświecało twórcom strategii jest zacieśnienie współpracy pomiędzy wszystkimi z 211 federacji członkowskich skoncentrowane na wzmocnieniu pozycji dziewcząt oraz kobiet w futbolu, a także przeciwdziałanie stereotypom i dyskryminacji.
Sam dokument podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich zawiera główne cele stawiane przez FIFA. Należą do nich:
Cele wskazane powyżej mają być osiągnięte poprzez kompleksową realizację planów usystematyzowanych w pięciu obszarach:
Strategia jawi się jako konkretny plan, przedstawiający zadania możliwe do spełnienia przy rzetelnym i kompleksowym działaniu. FIFA nie określiła daty granicznej realizacji wszystkich założeń. Jednakże wstępne prognozy wskazują, że większość z celów powinna zostać osiągnięta do 2026 roku.
Coraz większe wsparcie ze strony UEFA oraz FIFA na rzecz kobiecej piłki nożnej, trzeba bezsprzecznie uznać za właściwe. Cieszy świadomość, iż pomoc świadczona przez obie federacje jest wprost proporcjonalna do rosnącego zainteresowania żeńskim futbolem. W obliczu podejmowanych kroków z niecierpliwością można oczekiwać na najbliższe, duże imprezy – Mistrzostwa Świata 2019 (Francja) oraz EURO 2021 (Anglia).
[1] Program HatTrick https://www.uefa.com/insideuefa/football-development/hattrick/index.html
[2] Program WFDP https://www.uefa.com/insideuefa/football-development/womens-football/programme/index.html?redirectFromOrg=true
[3] Women’s Football Strategy https://resources.fifa.com/image/upload/women-s-football-strategy.pdf?cloudid=z7w21ghir8jb9tguvbcq
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny) Bloga można posłuchać także w formie podcastu: https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/fifa-i-uefa-coraz-mocniej-wspieraja-kobiecy-futbol
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.