Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

FIFA i UEFA coraz mocniej wspierają kobiecy futbol

17.10.2018

W 2015 roku Kobiece Mistrzostwa Świata, które odbyły się w Kanadzie śledziło na stadionach lub przed telewizorami ponad 750 milionów ludzi. Kobiece EURO 2017 rozgrywane w Holandii przyciągnęło przed wszelakiego rodzaju odbiorniki i na trybuny ponad 178 milionów fanów. Na przestrzeni lat 2012-2017 liczba młodzieżowych lig dziewczęcych wzrosła ze 164 do 266. W tym samym okresie liczba europejskich reprezentacji wszystkich szczebli wiekowych urosła do 233. Pod koniec 2017 roku zarejestrowanych piłkarek poniżej 18 roku życia było 960 959.

W odpowiedzi na stale rosnące zainteresowanie zarówno wśród kibiców jak i dziewcząt mających marzenia o piłkarskiej karierze, UEFA oraz FIFA podjęły kolejne, konkretne decyzje mające kolosalny wpływ na dalszy rozwój tej dyscypliny.

W ramach programu rozwojowego HatTrick[1], zainaugurowanego w 2004 roku, Europejska Federacja Piłkarska za cel obrała sobie promowanie i rozwój lokalnego futbolu. Realizuje go poprzez stałe, coroczne dotacje dla wszystkich 55 federacji członkowskich. Uzyskane środki mają służyć m.in.:

 1. wspieraniu ich udziału w rozgrywkach młodzieżowych, kobiecych oraz amatorskich organizowanych przez UEFA,
 2. pokryciu niektórych kosztów administracyjnych,
 3. wdrażaniu projektów integracyjnych oraz dobrych praktyk, konwencji UEFA,
 4. wdrażaniu i udoskonalaniu systemu licencyjnego UEFA.

Częścią HatTrick jest Program Rozwoju Kobiecego Futbolu (WFDP)[2]. Jego cele pozostają zbieżne z ogólną polityką prowadzoną przez UEFA, jednakże z uwzględnieniem specyfiki szkolenia dziewcząt oraz promowaniem obejmowania istotnych stanowisk w krajowych federacjach przez kobiety. Dotychczas pomoc finansowa kształtowała się na poziomie 100 tys. euro rocznie dla każdej federacji członkowskiej. 15 października b.r. UEFA ogłosiła, iż począwszy od roku 2020 kwota ta wzrośnie o 50% - do 150 tys. euro rocznie. Ogłaszając zwiększenie swojego wsparcia, UEFA przyłączyła się jednocześnie do trwającej w mediach społecznościowych kampanii o nazwie #WhatIF - akcji powołanej do życia przez organizację Women in Football, działającej na rzecz kobiet uprawiających piłkę nożną zawodowo oraz amatorsko.

Niemal równocześnie swoją propozycję wsparcia dla kobiecego futbolu zaprezentowała FIFA. 9 października b.r. została opublikowana pierwsza w historii międzynarodowej federacji, globalna strategia rozwoju żeńskiego futbolu o nazwie „Women’s Football Strategy”[3] (Strategia). Głównym założeniem, które przyświecało twórcom strategii jest zacieśnienie współpracy pomiędzy wszystkimi z 211 federacji członkowskich skoncentrowane na wzmocnieniu pozycji dziewcząt oraz kobiet w futbolu,  a także przeciwdziałanie stereotypom i dyskryminacji.

Sam dokument podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich zawiera główne cele stawiane przez FIFA. Należą do nich:

 1. zwiększenie poziomu uczestnictwa kobiet w futbolu na całym świecie. Celem na rok 2026 jest zwiększenie liczby czynnych zawodniczek do 60 milionów;
 2. zwiększenie wartości komercyjnej poprzez kształtowanie nowych źródeł dochodów i optymalizację zysków z odbywających się już imprez sportowych;
 3. stworzenie środowiska piłkarskiego sprzyjającego zawodniczkom oraz zachęcanie do piastowania najwyższych stanowisk w ramach federacji.

Cele wskazane powyżej mają być osiągnięte poprzez kompleksową realizację planów usystematyzowanych w pięciu obszarach:

 1. Rozwój zakładający m.in. stworzenie indywidualnych programów dla poszczególnych federacji członkowskich, założenie międzynarodowych akademii dla zawodniczek oraz kompleksowe przygotowanie odpowiedniej kadry trenerskiej.
 2. Promocja obejmująca m.in. wykorzystanie istniejących rozgrywek, zaproponowanie nowych, a także optymalizację i wsparcie dla lokalnych wydarzeń piłkarskich.
 3. Komunikacja i komercjalizacja – zwiększenie wsparcia sponsorskiego dla kobiecego futbolu, wprowadzenie instytucji piłkarskich ambasadorek, współpraca z organizacjami w celu promocji i ochrony praw człowieka.
 4. Zarządzanie skoncentrowane na promowaniu i zapewnieniu reprezentacji kobiet w kluczowych organach FIFA.
 5. Edukacja polegająca m.in. na promowaniu już istniejących projektów, budowaniu partnerstwa z organizacjami pozarządowymi w celu zwiększenia zasięgu wpływów, wspieranie kampanii na rzecz wzmacniania pozycji kobiet.

Strategia jawi się jako konkretny plan, przedstawiający zadania możliwe do spełnienia przy rzetelnym i kompleksowym działaniu. FIFA nie określiła daty granicznej realizacji wszystkich założeń. Jednakże wstępne prognozy wskazują, że większość z celów powinna zostać osiągnięta do 2026 roku.

Coraz większe wsparcie ze strony UEFA oraz FIFA na rzecz kobiecej piłki nożnej, trzeba bezsprzecznie uznać za właściwe. Cieszy świadomość, iż pomoc świadczona przez obie federacje jest wprost proporcjonalna do rosnącego zainteresowania żeńskim futbolem. W obliczu podejmowanych kroków z niecierpliwością można oczekiwać na najbliższe, duże imprezy – Mistrzostwa Świata 2019 (Francja) oraz EURO 2021 (Anglia).

[1] Program HatTrick https://www.uefa.com/insideuefa/football-development/hattrick/index.html

[2] Program WFDP https://www.uefa.com/insideuefa/football-development/womens-football/programme/index.html?redirectFromOrg=true

[3] Women’s Football Strategy https://resources.fifa.com/image/upload/women-s-football-strategy.pdf?cloudid=z7w21ghir8jb9tguvbcq

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny) Bloga można posłuchać także w formie podcastu: https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/fifa-i-uefa-coraz-mocniej-wspieraja-kobiecy-futbol    

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności