03.11.2015
Dr Eva Carneiro, do niedawna lekarz klubowy pierwszego zespołu Chelsea F.C., ma zamiar pozwać swój były klub oraz trenera. Ma to związek z jej kontrowersyjnym zwolnieniem ( a w zasadzie wymuszonym odejściem) z pracy oraz wypowiedziami znanego z ciętego języka szkoleniowca – Jose Mourinho.
Spór pomiędzy stronami (a przynajmniej jego dostępna dla szerszej publiczności odsłona) powstał podczas meczu 1. kolejki angielskiej Premier League pomiędzy Chelsea F.C. a Swansea. Pod koniec spotkania lekarka chciała udzielić pomocy medycznej jednemu z piłkarzy, któremu w ocenie trenera nic nie dolegało. W konsekwencji, zgodnie z przepisami, po skorzystaniu z pomocy medycznej zawodnik musiał na chwilę opuścić boisko, co doprowadziło do osłabienia drużyny. Jose Mourinho odsunął Evę Carneiro od pierwszego zespołu zarzucają jej oraz całemu sztabowi medycznemu, że nie rozumieją ducha i zasad gry. Następnie dochodziło do eskalacji konfliktu, w tym również do kilku niepotrzebnych wypowiedzi z obu stron.
Pierwszy zarzut, jaki Eva Carneiro zamierza wystosować przeciwko byłemu pracodawcy, dotyczy tzw. constructive unfair dismissal, na postawie Employment Rights Act 1996. Z tego typu zarzutem mamy do czynienia, gdy pracownik nie jest wprost zwalniany z miejsca pracy, tylko sam rezygnuje z powodu złego traktowania przez pracodawcę. Innymi słowy, zamiast aktu zwolnienia pracownika pojawia się wymuszenie na nim odejścia „ z własnej woli” - po prostu nie ma on innego wyjścia. Oczywiście działania pracodawcy muszą być nieuzasadnione oraz podejmowane z naruszeniem prawa.
Nieoficjalnie podnosi się, że klub może bronić się przed zarzutami powołując się na postanowienia kontraktu zawartego z Jose Mourinho. Przede wszystkim ma chodzić tu o okoliczność, że trener ma zapewnioną całkowitą swobodę decydowania o składzie drużyny, sztabu szkoleniowego i wszystkich asystentów. Tym samym, klub nie miał możliwości zatrzymać Evy Carneiro w pracy, jeżeli nie chciał tego sam szkoleniowiec. Kolejnym argumentem pozwalającym Chelsea F.C. prowadzenie obrony swojego stanowiska jest fakt, że zwolniona lekarka bardzo chętnie komentowała wszelkie wydarzenia za pomocą portali społecznościowych, co miało doprowadzać do eskalacji konfliktu oraz oczerniania klubu.
Drugiego rodzaju zarzut ma dotyczyć dyskryminacji na tle seksualnym. Eva Carneiro podnosi, ze cała sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby lekarzem pierwszego zespołu był mężczyzna. Nie bez znaczenia jest również niewybredna wypowiedź trenera, który publicznie nazwał Evę Carneiro mianem ‘filha da puta’ (z uwagi na wulgarny charakter wypowiedzi pozostawiam ją bez tłumaczenia). Kolejnym objawem dyskryminacji z uwagi na na płeć miało być też odsunięcie jej od możliwości pracy z pierwszym zespołem Chelsea F.C., co według samej poszkodowanej nie miało żadnego uzasadnienia. Natomiast obrona portugalskiego trenera przed tymi zarzutami może być oparta na okoliczności, że po zbadaniu sprawy przez angielską federację piłkarską, nie zostały mu przedstawione żadne zarzuty.
Pierwsze z przedstawionych oskarżeń powinno zostać skierowane bezpośrednio przeciwko pracodawcy Evy Carneiro, a więc Chelsea F.C. Natomiast zarzut dyskryminacji na tle seksualnym może zostać wymierzony bezpośrednio w autora tych działań tj. Jose Mourinho. Oczywiście nie wykluczone, że zarówno klub jak i trener połączą swoje siły, i będą wspólnie bronili się przed atakami Evy Carneiro. Jedno jest pewne, oprócz nie najlepszych wyników sportowych, zarówno klub jak i portugalski szkoleniowiec będą musieli zmierzyć się z kolejnymi problemami. Warto podkreślić, że Eva Carneiro ma o co walczyć – stawką są bardzo wysokie odszkodowania.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.