Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Esport i match-fixing

22.05.2019

Branża esportowa bardzo gwałtownie eksplodowała od czegoś, co było po prostu jedną z form rozrywki, spędzania wolnego czasu do wielomiliardowego przemysłu, który z minuty na minutę rośnie. Rośnie liczba fanów esportowego przemysłu, rosną emocje, ale co najważniejsze – rosną pieniądze, które inwestuje się ową dziedzinę. Wszystko to spowodowało, że esport stał się obszarem, z którego ludzie chcą skorzystać w wieloraki sposób, w tym poprzez ustawianie meczów – match-fixing.

Do najsłynniejszych przypadków związanych z ustawianiem meczów zalicza się: pierwszy notowany przypadek - Brood War Players z 2010 r., iBuyPower CS: GO Matchfixing Case, Sprawa Matchfixing MLG League Of Legends czy sprawa DOTA2 322.

Zawodnicy czy właściciele drużyn uczestniczący w tego rodzaju działaniach zazwyczaj zostawiają pozbawieni prawa do udziału w określonych rozgrywkach przez określony czas, ukarani karą grzywny, usunięci z ligi czy otrzymują globalny zakaz prowadzenia drużyny w danej grze.

Do przewidzenia było to, że w branży tak dużej, jaką jest esport pojawią się oszustwa różnego typu i nadużycia w celu szybkiego zarobienia pieniędzy. Oczywiście nie oznacza to, że esport skazany jest na zatracenie. Podkreśla się, że biorąc jednak pod uwagę ,,cyfrowy” charakter esportu istnieje w nim wiele elementów zwiększających ryzyko ustawiania meczów, w tym brak jednolitych regulacji prawnych, czy fakt, że gracze bardziej niż w sportach tradycyjnych są o wiele bardziej zintegrowani w wirtualnym świecie, są w stanie łatwiej się komunikować. Kolejną kwestią, na którą wskazuje się, iż stanowi impuls do ustawiania meczów są niskie wynagrodzenia graczy i brak stabilności kontraktowej.

Jednym z działań podjętych w ramach walki z ustawianiem meczów było powołanie Esports Integrity Coalition (ESIC). Stowarzyszenie to zostało założone w 2016 roku. Swoje działania koncentruje głównie na ochronie esportu przed wszelkimi formami oszustwa, tj. w szczególności wykorzystywania zakazanych kodów w oprogramowaniu (doping wirtualny, cyfrowy), ataki on-line na oprogramowanie, match-fixing, doping ,,tradycyjny”. Dzięki wprowadzonemu systemowi wymiany informacji pomiędzy członkami ESIC otrzymuje alerty o potencjalnym zagrożeniu, że mecz może być ustawiony i wszczyna w tym przedmiocie dochodzenie. ESIC pełni także rolę jednostki edukującej podmioty funkcjonujące na rynku e-sportu oraz organizuje szkolenia.

Z pewnością stworzenie wielopłaszczyznowych mechanizmów prawno-organizacyjnych nie wyeliminuje całkowicie zjawiska ustawiania meczów, które przewiduje się, że nadal będzie istniało szczególnie w mniejszych turniejach. Istotne jest jednak także i to by podejmowana działania pokazały że ,,ustawki” szkodzą całej branży.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności