04.09.2013
Kwestia ta dotyczy praktycznie każdej dyscypliny, a co za tym idzie każdego związku sportowego o zasięgu ogólnopolskim i jego regulaminów. Ponieważ mówimy tu w kontekście młodych sportowców i ich wyszkolenia, dotyczy również i rodziców. Dzisiaj chciałbym zasygnalizować pewien problem, z którym już niejednokrotnie się spotkałem.
Otóż – bardzo często jest tak, że rodzice – by móc stworzyć możliwość uprawiania danej dyscypliny przez swoje dziecko – muszą zainwestować swój czas, ale przede wszystkim pieniądze. Co dyscyplina – tam wydatki. Najczęściej słyszymy o tych dyscyplinach, w których sportowcy osiągnęli sukces. Wtedy dowiadujemy się ile rodzice musieli ponieść wyrzeczeń ( patrz chociażby Janowicz ). Ale proszę mi wierzyć, te wydatki są wszędzie. Jak się ostatnio dowiedziałem od rodziców ile kosztuje możliwość uprawiania tańca, sporty motorowe czy ujeżdżenie – wow – kilka dobrych samochodów. Problem pojawia się wówczas, kiedy np. ma nastąpić zmiana barw klubowych albo zawodnik chciałby „uwolnić się od klubu i występować w zawodach jako zawodnik niezrzeszony. W ten sposób dochodzimy do sedna sprawy. Klub macierzysty żąda ekwiwalentu, a rodzic pyta się za co, skoro do tej pory za wszystko płacił ??? Wówczas przypominają się rachunki za obozy, stroje, zakupione sprzęty, itp., itd. To samo dotyczy Szkół Mistrzostwa Sportowego. Jedna z mam zapytała mnie, dlaczego szkoła chce kasę, skoro przez cały czas płaciła czesne ?
W poruszonej kwestii nie opowiem się za żadną ze stron. Wszyscy mają po trochę rację. Rodzice – bo płacą. Ale rozumiem też i działaczy – no bo szkolą. A ekwiwalent jest za szkolenie właśnie. Tak, czy inaczej kwestie te wymagają chyba jednak często doprecyzowania. A Państwo co o tym sądzą ?
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.