17.07.2019
E-sport w strategii ONZ ?Kilka miesięcy temu w Genewie odbyło się spotkanie Forum Społecznego ONZ. Forum to jest corocznym trzydniowym spotkaniem zwoływanym przez Radę Praw Człowieka. Stanowi otwartą i interaktywną platformę dialogu między przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, państw członkowskich i organizacji pozarządowych na temat wybrany przez Radę każdego roku. Tym razem postanowiono skoncentrować się na rozwoju sportu w kontekście możliwości wykorzystania sportu oraz ideału olimpijskiego do promowania praw człowieka.
Jak zostało podkreślone przez organizatorów Forum, wydarzenia związane ze sportem stwarzają sportowcom szansę na walkę o prawa człowieka poprzez m.in. zwalczanie rasizmu, promowanie równości płci, zapewnienie integracji i zwiększenia dostępności tego rodzaju wydarzeń dla osób niepełnosprawnych, a także wskazywanie na skutki wojen i prześladowań.
Zgodnie bowiem z postanowieniami Karty Olimpijskiej, Olimpizm jest filozofią życia, chwalącą i łączącą w zrównoważoną całość jakość ciała, woli i umysłu. Łącząc sport z kulturą i edukacją, olimpizm dąży do stworzenia sposobu życia opartego na radości z wysiłku, wychowawczych wartościach dobrego przykładu, odpowiedzialności społecznej i poszanowaniu uniwersalnych podstawowych zasad etycznych. Celem olimpizmu jest, aby sport służył harmonijnemu rozwojowi człowieka, z wizją propagowania miłującego pokój społeczeństwa i poszanowania ludzkiej godności. Zgodnie z Kartą Olimpijską „celem olimpizmu jest umieszczenie sportu w służbie harmonijnego rozwoju ludzkości, w celu promowania pokojowego społeczeństwa zajmującego się zachowaniem ludzkiej godności”. Przyczynia się ono nie tylko do przestrzegania praw człowieka i osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, ale także do dążenia do trwałego pokoju.
W trakcie trwania Forum okazało się, że niemal cała uwaga skoncentrowała się jednak na e-sporcie i jego rozwoju w kontekście promowania pokoju na świecie. Jak podkreślili uczestnicy Forum, tradycyjne dyscypliny sportu posiadają już ustanowione przepisy i standardy do których przyzwyczajona jest ich publiczność. E-sport w związku z dynamiką rozwoju daje realne szanse na tworzeniu sportu przyszłości będącego nośnikiem nowych standardów w budowaniu pokoju i równości na świecie. Z kolei specyficzne cechy e-sportu i technologia mobilna uczyniły go bardziej dostępnym i umożliwiły jego globalne rozpowszechnienie. Debatujący uznali e-sport jako pierwszy sport, który ma realną szansę zmierzyć się z tematem nierówności biologicznej w sporcie i stworzyć drogę pełnej do integracji w sporcie. Podobnie bowiem, jak większość wydarzeń sportowych, e-sport wpływa na wiele aspektów życia i kulturę, którą współtworzy społeczeństwo. Gry wideo są jednym z ulubionych zajęć rozrywkowych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Esport może odegrać kluczową rolę w pokonywaniu barier kulturowych i narodowych, ponieważ gracze mogą bezpośrednio wchodzić w interakcje i uczyć się w samodzielnie konfigurowanych przestrzeniach z pewną swobodą działania.
Organizatorzy Forum podkreślili, że wdrożenie postulatów Forum będzie wymagało współpracy na poziomie lokalnym, politycznym oraz technologicznym. Ponieważ nauka i technologia zmieniają sposób, w jaki żyjemy nie można wykluczyć, że działania, o których rozmawiano podczas Forum okażą się przełomowe w funkcjonowaniu społeczeństwa na całym świecie. Dodatkowo mogą wpłynąć także na standardy funkcjonowania organizacji działających w branży e-sportowej.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.