17.02.2016
Jeździectwo staje się coraz bardziej popularną formą rekreacji. Posiadanie własnego konia to jednak spory koszt. W związku z tym, popularne jest dzierżawienie wierzchowca. Ofert nie brakuje.
Umowa dzierżawy należy do umów nazwanych stypizowanych w Kodeksie cywilny (k.c.) w artykułach 693-709. Zgodnie z art. 693 k.c. ,,Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz”.
Mając na uwadze powyższą regulację, zacznijmy od tego, czy w ogóle dopuszczalne jest, żeby koń był rzeczą, którą można oddać w dzierżawę, gdyż sporo wątpliwości budzi kwalifikacja prawnorzeczowa zwierząt. Zgodnie bowiem z art. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Natomiast w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Definicję legalną rzeczy (w znaczeniu technicznoprawnym) zawiera art. 45 k.c. W doktrynie wskazuje się, że ,,rzeczami w rozumieniu naszego prawa cywilnego są materialne części przyrody w stanie pierwotnym lub przetworzonym, na tyle wyodrębnione (w sposób naturalny lub sztuczny), że w stosunkach społeczno-gospodarczych mogą być traktowane jako dobra samoistne (J. Wasilkowski, Zarys prawa rzeczowego, Warszawa 1963, s. 8–9). Przyjmuje się jednak, że ,,zwierzęta domowe”, ,,zwierzęta hodowlane” czy ,,inwentarz żywy” są w praktyce przedmiotem własności i innych praw rzeczowych oraz przedmiotem czynności obrotu.
Wracając więc do umowy dzierżawy. Jest to umowa konsensualna, dwustronnie zobowiązująca. Na jakie elementy umowy szczególnie należy zwrócić uwagę? Elementy przedmiotowo istotne tej umowy obejmują oprócz określenia stron umowy: określenie rzeczy (lub prawa) przynoszącej pożytki, wskazanie pożytków, jakie będzie uzyskiwał dzierżawca z tej rzeczy (lub prawa) oraz wskazanie wysokości i rodzaju czynszu.
Przede wszystkim należy wskazać co jest przedmiotem umowy, a także określić strony umowy. I tutaj może pojawić się pewien problem – bo czy osoba, która nie jest właścicielem konia może go oddać do dzierżawy? Tak. Podmiot, który dysponuje koniem na podstawie innego tytułu prawnego może zwierać umowy dzierżawy, której przedmiotem będzie tenże koń. Warto jednak przed zawarciem umowy sprawdzić na jakiej podstawie wydzierżawiającemu przysługuje prawo do konia i w związku z tym możliwość zawarcia umowy dzierżawy.
Kolejną istotną kwestie jest określenie okresu na jaki umowa ma być zawarta. W sytuacji, kiedy element ten nie zostanie w umowie wskazany, będzie oznaczało, że kontrakt został zawarty na czas nieoznaczony.
Następnie wskazać trzeba, że umowa dzierżawy jest umową odpłatną (art. 693 § 1). Odpłatność może sprowadzać się do płacenia określonego czynszu bądź np. być ograniczona do ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem konia we właściwym ośrodku.
Istotne jest także wskazanie celu, do jakiego zwierzę będzie wykorzystywane. Czy będzie to tyko jazda rekreacyjna czy też do jazdy profesjonalnej, udziału we współzawodnictwie sportowym. W odniesieniu do tego, najbardziej szczegółowo należy określić wzajemne prawa i obowiązki stron umowy. W tym miejscu należy wspomnieć także o pożytkach. Zgodnie z k.c. to dzierżawca uprawniony jest do pobierania pożytków. W związku z tym różnego rodzaju nagrody uzyskane w konkursach czy też dochody jakie przynosi koń przypadają dzierżawcy. Mając jednak na uwadze zasadę swobody umów wynikającą z art. 3531 k.c., który stanowi, że Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego”, powyższe kwestie można odmiennie uregulować. Pamiętać należy, że wówczas takie uregulowania powinny się znaleźć w treści umowy, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę stopień ,,przygotowania” konia do udziału we współzawodnictwie sportowym.
Warto także przed zawarciem umowy zastanowić się nad materią ubezpieczenia oraz odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez konia. W tym zakresie odsyłam do wcześniejszego zamieszczonego na portalu wpisu - ,,Odpowiedzialność za zwierzę” (http://prawosportowe.pl/odpowiedzialnosc-za-zwierze.html). Co także istotne szczególnie pod kątem wierzchowca, który ma być przeznaczony do profesjonalnej jazdy, to art. 664 k.c. w zw. z art. 694 k.c pozwala na wystąpienie do sądu z roszczeniem o zmniejszenie wysokości czynszu w przypadku gdy przedmiot dzierżawy ma wady, o którychnie wiedział dzierżawca przy zawieraniu umowy (664 § 3 KC), a które ograniczają przydatność rzeczy do umówionego użytku.
Zanim więc podpiszemy umowę dzierżawy, precyzyjnie określmy poszczególne jej elementy. Pozwoli to uniknąć sporów, które mogą pojawić się w przyszłości.
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.