26.05.2014
Słowa „Dziękuję Ci, Mamo” padają co roku właśnie 26 maja, bo dziś właśnie obchodzimy Dzień Mamy! Wszystkim Mamom w imieniu całego zespołu PrawoSportowe.pl składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz spełnienia wszystkich marzeń rodzinnych i zawodowych!
Ten poniedziałek to doniosły dzień w życiu każdej rodziny. Dziękujemy Mamom za ich trud, również w wychowaniu przyszłych sportowców, ale 26 maja tego roku, to także dzień, w którym władze Krakowa ogłosiły koniec starań o Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków`2022. Stało się tak za sprawą referendum przeprowadzonego wczoraj w Krakowie przy okazji Eurowyborów.
Krakowianom należą się brawa za frekwencję, bowiem w świetle polskiego prawa referenda samorządowe muszą zgromadzić co najmniej 30% ogółu osób uprawnionych do głosowania w danym okręgu wyborczym, w którym jest ono przeprowadzane. Frekwencja w Krakowie wyniosła 35,96 %, co zatem nadaje temu referendum moc wiążącą. W niedzielnym referendum w Krakowie większość głosujących - 69,72 % opowiedziało się przeciw idei organizacji tej imprezy.
W Polsce najczęściej referenda przeprowadzane są celem odwołania władz samorządowych i często zbyt niska frekwencja decyduje o tym, że ich wyniki nie są brane pod uwagę. Nie udaje się przekroczyć bowiem tej magicznej granicy trzydziestu procent. Rozmawiając czasem z ludźmi, słyszę utyskiwania na władzę, słyszę o braku perspektyw, ale niewielu obywateli uprawnionych do głosowania chce coś zmienić. Czytając zbiorcze wyniki głosowania w wyborach na podstawie danych z 25 217 komisji obwodowych znajdujemy taką oto, frekwencję wyborczą – 23,30 %. Zatem jest ona o wiele niższa niż w Krakowie i gdyby referendum było ogólnokrajowe nie byłoby wiążące.
A zamiast narzekać, utyskiwać, może warto decydować! Może warto wyrobić w sobie myślenie „mam głos, decyduję o najważniejszych sprawach. Zatem liczniej chodźmy na wybory i uczyńmy referendum ważnym narzędziem demokracji. W referendum możemy decydować bezpośrednio o pewnych sprawach i spróbujmy o nich decydować!
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.