30.11.2016
W celu przybliżenia tematyki, która jest przedmiotem dzisiejszego wpisu, zapraszam do zapoznania się z moimi wcześniejszymi tekstami na temat sponsoringu w sporcie pod kątem opodatkowania: „Sponsoring vs darowizna” i „Przemyślany sponsoring”. Stanowić to będzie uzupełnienie dzisiejszych zagadnień.
W praktyce problem wskazany w tytule bloga raczej nie występuje w sytuacji, kiedy klub sportowy jest zarejestrowany w KRS, prowadzi działalność gospodarczą. Przedstawiając uproszczony model, klub taki podpisuje ze sponsorem umowę, w której zostają określone wzajemne prawa i obowiązki stron. W celu wykonania wzajemnych zobowiązań, sponsor przykładowo przekazuje na rzecz klubu określoną kwotę pieniędzy, a klub udostępnia sponsorowi powierzchnię reklamową, wystawia fakturę VAT, a wydatki poniesione przez sponsora w związku z taką umową są wydatkami na działalność reklamową i można je rozliczyć w kosztach firmowych.
Sprawa jednak wydaje się bardziej złożona w momencie, kiedy klub sportowy nie prowadzi działalności gospodarczej, tj. co do zasady kiedy jest uczniowskim klubem sportowym, który podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu lub też jest innym niż uczniowski klubem sportowym działającym w formie stowarzyszenia, którego statut nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej (art. 4 ust. 7 u.s.). Bardzo często występuje sytuacja, kiedy osoba związana z nim zawiera z klubem umowę, której przedmiotem jest przekazanie na rzecz klubu określonej sumy pieniężnej, czy jakiś przedmiotów w zamian za umieszczenie logotypu firmy na stronie internetowej czy okolicznościowych plakatach. Dla podmiotu, który przekazuje pieniądze, zachowanie się klubu ma zazwyczaj wymiar bardziej symboliczny niż majątkowy. Jednak tego typu działania klubu (stowarzyszenia) z tytułu zawartych umów sponsorskich stanowią działalność gospodarczą.
W związku z powyższym, kluby sportowe, które wskazują (deklarują), że nie prowadzą działalności gospodarczej, poprzez zawieranie umów sponsorskich postępują wbrew przepisom prawa. W takiej sytuacji, klub (stowarzyszenie) prowadzący działalność gospodarczą podlega wpisowi do obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (art. 49 Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, Dz.U. 1997 nr 121 poz. 769 z późn. zm.). Do tego należy dodać także, że w omawianym przykładzie klub narusza postanowienia statutu (w którym w związku z rejestracją we właściwej ewidencji prowadzone przez starostę – brak jest regulacji dotyczących prowadzenia takiej działalności.
Mając na uwadze wskazane informacje, klub sportowy albo powinien dokonać zmian statutu pod kątem możliwości prowadzenia działalności gospodarczej i dla rejestracji w KRS lub też dokonywać weryfikacji umów, które chce zawrzeć z podmiotami zainteresowanymi wsparciem klubu, tj. zamiast umów sponsoringu zawierać umowy darowizny. Przy czym - na co wskazywałam w przywołanych na wstępie tekstach – odpowiednio sformułować treść umowy.
Warto zwrócić uwagę na wskazane w tekście zagadnienia także pod kątem organu ewidencjonującego oraz nadzorującego stowarzyszenia. Może bowiem zaistnieć sytuacja, w której organ nadzoru sprawdzi, czy klub sportowy, który nie prowadzi działalności gospodarczej nie jest w praktyce beneficjentem umów sponsoringowych. Wówczas zgodnie z art. 28 ustawy Prawo o stowarzyszeniach w związku z art. 25, w razie stwierdzenia, że działalność stowarzyszenia jest niezgodna z prawem lub narusza postanowienia statutu w sprawach, o których mowa w art. 10 ust. 1, art. 10a ust. 1 i 3 i art. 10b, organ nadzorujący, w zależności od rodzaju i stopnia stwierdzonych nieprawidłowości, może wystąpić o ich usunięcie w określonym terminie, udzielić ostrzeżenia władzom stowarzyszenia lub wystąpić do sądu na podstawie art. 29. Sąd, na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora, może natomiast udzielić upomnienia władzom stowarzyszenia, uchylić niezgodną z prawem lub statutem uchwałę stowarzyszenia lub rozwiązać stowarzyszenie, jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.