27.01.2021
Odpowiednich postanowień dotyczących dyskwalifikacji skoczka narciarskiego w czasie zawodów należy poszukiwać w dokumencie zatytułowanym Międzynarodowy Regulamin Zawodów Narciarskich (The International Ski Competition Rules, ICR) w księdze III, dotyczącej skoków narciarskich. Przepisy te mają zastosowanie do zawodów organizowanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (z fr. Fédération Internationale de Ski, oficjalny skrót FIS). Przed startem każdego sezonu dokument ten musi być zatwierdzony przez Radę Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS Council).
W sekcji II, Międzynarodowego Regulaminu Zawodów Narciarskich w art. 441, którego nazwa brzmi: Sankcje, Dyskwalifikacje są wymienione sytuacje, w których skoczek narciarski zostaje zdyskwalifikowany. Należy w tym miejscu podkreślić, iż za dyskwalifikacje odpowiada Jury zawodów. W skład tego organu wchodzą: delegat techniczny (technical delegate, TD) i asystent delegata technicznego (technical delegate assistant, TDA). Jury dyskwalifikuje skoczka narciarskiego, jeśli:
Ważnym odnotowania jest przepis o zabronieniu stosowania na nartach smarów lub innych substancji smarujących zawierających fluor, który miał obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Tuż przed startem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich sezonu 2020/2021 Międzynarodowa Federacja Narciarskich (FIS) zdecydowała jednak, że w obecnym sezonie ten przepis nie będzie miał zastosowania, albowiem specjalnie przystosowanych urządzeń, które miałyby podczas zawodów sprawdzać, czy na nartach znajdują się choćby śladowe ilości zakazanego fluoru nie udało się przedstawić poszczególnym krajowym federacjom narciarskim. Z tej racji odpowiedzialni za konserwację nart tzw. serwismeni nie mogli się przygotować na te zmiany. Zakaz używania fluoru ma związek z wydanym rozporządzeniem Unii Europejskiej, która zakazała stosowania niektórych związków fluoru. Decyzja ta jest spowodowana podejrzeniem, że mogą być one rakotwórcze, ponadto szkodzą środowisku naturalnemu i nie ulegają rozkładowi. Smary z fluorem ułatwiają poślizg nart, szczególnie w zimowych warunkach.
Piłka nożna
21.04.2021
Sporty drużynowe
14.04.2021
Sporty indywidualne
06.04.2021
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.