Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

Dyskwalifikacja w skokach narciarskich. Przesłanki do wykluczenia z zawodów organizowanych przez FIS

27.01.2021

Odpowiednich postanowień dotyczących dyskwalifikacji skoczka narciarskiego w czasie zawodów należy poszukiwać w dokumencie zatytułowanym Międzynarodowy Regulamin Zawodów Narciarskich (The International Ski Competition Rules, ICR) w księdze III, dotyczącej skoków narciarskich. Przepisy te mają zastosowanie do zawodów organizowanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (z fr. Fédération Internationale de Ski, oficjalny skrót FIS). Przed startem każdego sezonu dokument ten musi być zatwierdzony przez Radę Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS Council).

W sekcji II, Międzynarodowego Regulaminu Zawodów Narciarskich w art. 441, którego nazwa brzmi: Sankcje, Dyskwalifikacje są wymienione sytuacje, w których skoczek narciarski zostaje zdyskwalifikowany. Należy w tym miejscu podkreślić, iż za dyskwalifikacje odpowiada Jury zawodów. W skład tego organu wchodzą: delegat techniczny (technical delegate, TD) i  asystent delegata technicznego (technical delegate assistant, TDA). Jury dyskwalifikuje skoczka narciarskiego, jeśli:

 1. Zawodnik posiada wyposażenie niezgodne z wytycznymi FIS – należy podkreślić, iż na podstawie właśnie tej przesłanki zawodnicy są najczęściej dyskwalifikowani. Zgodnie z art. 222 dokumentu ICR, zawodnik startujący w zawodach międzynarodowych musi być wyposażony zgodnie z wytycznymi FIS, dotyczącymi sprzętu. Co ważne, zawodnik jest osobiście odpowiedzialny za sprzęt, którego używa (narty, wiązania, buty, kombinezon, itd.). Skoczek jest obowiązany do sprawdzenia, czy jego wyposażenie jest zgodne z wytycznymi FIS na dany sezon oraz czy posiada certyfikat bezpieczeństwa. Wydany przez FIS dokument traktujący o sprzęcie skoczków liczy 9 stron. Rozpisano w nim całą specyfikację, a także opisano sposób kontroli. Jest w nim m.in. zapis o tym, iż "każda część ciała może być zmierzona", czy informacja o pozycji, w jakiej należy ustawić się do kontroli. Zawodnik przed, jak i po skoku może być wezwany na kontrolę kombinezonu. Odmowa poddania się kontroli również oznacza dyskwalifikację. Na górze rozbiegu, czyli przed pozwoleniem na start przeprowadzana jest tzw. kontrola kroku. Po drugiej serii konkursu sprawdzana pod kątem pomiarów kombinezonu (weryfikowana jest m.in. przepuszczalność powietrza kombinezonu oraz dokładny rozmiar i dopasowanie do ciała zawodnika) jest czołowa "10" klasyfikacji końcowej oraz w drodze losowania kilku zawodników z miejsc 11-30.  
 2. Zawodnik naruszy warunki dotyczące rozbiegu oraz obowiązku posiadania tzw. plastronu - zawodnikowi nie wolno posługiwać się jakimikolwiek narzędziami, ani korzystać z pomocy znajdujących się w pobliżu osób do pomocy przy odepchnięciu się od belki. Zasiadający na belce startowej skoczek musi mieć nałożony na kombinezon numer startowy podczas treningów, kwalifikacji i zawodów. Odpowiedzialny za to, że wszyscy uczestnicy konkursu startują z wyznaczonego miejsca, w odpowiedniej kolejności i w wyznaczonym czasie jest tzw. Starter. Jeśli zawodnik narusza zasadę procedury startu, starter musi natychmiast zgłosić to do jury.
 3. Skoczek przekroczy ustalony czas na start z belki startowej – na belce obowiązuje tzw. procedura startowa. Zgoda na start i kontrola czasu na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, w Pucharze Świata, Grand Prix i zawodach Pucharu Kontynentalnego jest determinowana przez trzy światła (czerwone-żółte-zielone) oraz zegar cyfrowy, które są ze sobą połączone. Podczas fazy czerwonej (przygotowanie do startu) zegar działa wstecz od nastawionego czasu do zero sekund. Czerwona faza pozwala na kontrolę konkursu i może być przerwana, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  Podczas fazy żółtej zegar biegnie do przodu. Wraz z rozpoczęciem fazy żółtej zawodnik może zająć pozycję na belce startowej. Minimalny czas trwania żółtego światła zależy od jury (zwykle od 10 do 15 sekund). Czas trwania fazy żółtej możne wynosić od 10 do 45 sekund. Jeśli warunki atmosferyczne nie pozwalają zawodnikowi na oddaniu skoku, wówczas faza żółta automatycznie zamienia się na czerwoną. W takim przypadku zawodnik zobligowany jest opuścić belkę startową i czekać na ponowne rozpoczęcie procedury startu. Żółte światło przechodzi w zielone najwcześniej po 10 sekundach.
  Po zapaleniu zielonego światła, rozpoczyna się czas na start i kończy się po 10 sekundach. W ciągu tych 10 sekund, podczas których pojawiają się sygnały dźwiękowe oraz wizualne, zawodnik powinien rozpocząć najazd (po charakterystycznym ruchu flagą trenera). Co istotne od grudnia 2010 r. trener zawodnika, który przebywa na belce posiada prawo po zapaleniu zielonego światła, wycofać swojego podopiecznego z belki, gdy warunki panujące na skoczni, uznane będą jako niebezpieczne. Światła automatycznie przełączają się z powrotem na czerwone i rozpoczyna się taka sama procedura dla kolejnego skoczka.
 4. Zawodnik wystartuje przed sygnałem lub świadomie będzie zwlekał ze startem – skoczek nie może odbić się od belki przed zapaleniem się zielonego światła. Niedozwolone jest stosowanie metod opóźniających start poprzez manipulowanie przy kombinezonie, nartach, czy wiązaniu.

Ważnym odnotowania jest przepis o zabronieniu stosowania na nartach smarów lub innych substancji smarujących zawierających fluor, który miał obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Tuż przed startem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich sezonu 2020/2021 Międzynarodowa Federacja Narciarskich (FIS) zdecydowała jednak, że w obecnym sezonie ten przepis nie będzie miał zastosowania, albowiem specjalnie przystosowanych urządzeń, które miałyby podczas zawodów sprawdzać, czy na nartach znajdują się choćby śladowe ilości zakazanego fluoru nie udało się przedstawić poszczególnym krajowym federacjom narciarskim. Z tej racji odpowiedzialni za konserwację nart tzw. serwismeni nie mogli się przygotować na te zmiany. Zakaz używania fluoru ma związek z wydanym rozporządzeniem Unii Europejskiej, która zakazała stosowania niektórych związków fluoru. Decyzja ta jest spowodowana podejrzeniem, że mogą być one rakotwórcze, ponadto szkodzą środowisku naturalnemu i nie ulegają rozkładowi. Smary z fluorem ułatwiają poślizg nart, szczególnie w zimowych warunkach.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.