28.02.2017
Wielokrotnie na portalu wskazywaliśmy, że co chwila pojawiają się nowe dyscypliny sportu. Procesy te implikują wiele konsekwencji po pierwsze w relacji formalno-organizacyjnej krajowych podmiotów, które zrzeszają miłośników, zawodników danej aktywności do międzynarodowych federacji, w tym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a także na gruncie prawa powszechnego. Biorąc to pod uwagę oraz fakt, że jeszcze sezon narciarski trwa, w dzisiejszym blogu zasygnalizuję temat droneboarding-u.
Droneboarding, jak łatwo się domyśleć przypomina kiteboarding, ale tutaj mamy deskę snowboardową, a zamiast specjalnego latawca dron. Ten ostatni też musi być odpowiedni. Są to tzw. human flying drone, które mogą unieść ciężar do 145 kg. Dron pilotuje się za pomocą zdalnego sterowania.
W mojej ocenie tradycyjne narty i snowboard nie muszą się obawiać, że przejdą do lamusa. Bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości będziemy oglądać jednak zawody w drone boardingu. Aczkolwiek tego rodzaju aktywność będzie musiała się zmierzyć z kilkoma kwestiami. Po pierwsze stworzenie odpowiednich reguł rywalizacji sportowej. Pytanie, czy tego rodzaju współzawodnictwo bliższe jest dyscyplinom objętym ,,patronatem” polskiego związku narciarskiego czy też należy je traktować w kategoriach zawodów dronów (?) Jak dla mnie pierwsza opcja jest bardziej racjonalna. Chociaż zdecydowanie, co do parametrów dronów, to należałoby zastosować analogiczne rozwiązania (wytyczne), jak jest w przypadku wyścigu dronów. Kolejno, odpowiednie trasy (tutaj w kontekście nie tylko profesjonalnego współzawodnictwa, ale także jazdy amatorskiej, rekreacyjnej). Trudno sobie wyobrazić sytuację, żeby na stoku, czy narciarskich trasach biegowych równocześnie z ich użytkownikami jeżdżono na desce snowboardowej poruszanej za pomocą drona. Na pewno duży nacisk będzie musiał zostać położony na kwestie bezpieczeństwa zawodników, w tym także na systemy chroniące przed ewentualną manipulacją dronami przez osoby trzecie.
Obraz sportu w przyszłości zapowiada się ciekawie i niewątpliwie bardzo widowiskowo.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.