21.08.2015
Sporym echem odbił się ostatni wywiad przedstawiciela Światowej Agencji Antydopingowej dla CNN, w którym zasugerował on możliwość nakładania kar zawieszenia dla krajów, których zawodnicy regularnie naruszają przepisy antydopingowe. Pisał już o tym na naszym portalu Łukasz Klimczyk. Dziś wracamy do tematyki dopingowej.
W tamtym artykule sporo było o podnoszeniu ciężarów, a ja chciałem pozostać przy temacie dopingu, ale spojrzeć na to przez pryzmat lekkiej atletyki. Jeśli ktoś interesuje się „królową sportu” i śledzi najlepsze aktualnie wyniki na świecie to zapewne zadaje sobie pytanie, dlaczego odbiegają one od rekordów świata czy igrzysk olimpijskich. Czasy biegów zwycięzców są wolniejsze, skoki czy rzuty – nierzadko bliższe, a niektóre najlepsze osiągnięcia mają po 20 i więcej lat.
Można by powiedzieć, że ustanowili je fenomenalni sportowcy i że takich gwiazd już nie ma. Jednak jak spojrzy się na to kiedy były ustanawiane, to pojawiają się wątpliwości czy aby padły bez niedozwolonego wspomagania. Oczywiście po latach niezwykle trudno to wszystko udowodnić. Jest to niemal niemożliwe.
Czasy, w których te wyśrubowane rekordy padały czyli lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte były rajem dla „dopingowiczów”. Pamiętamy m.in. bieg na 100 metrów podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku i 9,83 sek. Bena Johnsona, uzyskane przez Kanadyjczyka wspomaganego Stanazololem, jak wykazała kontrola. Obecnie kontroli jest o wiele więcej. Są one częstsze. Mogą być przeprowadzane nie tylko po zawodach, a na listach niedozwolonych środków pojawiają się coraz to nowe substancje. Niektóre z zawodniczek czy zawodników, ustanawiających te rekordy zostały lub zostali ukarani za doping. Nieraz jednak – w przeciwieństwie do wyniku Bena Johnsona - rezultaty pozostały, bo nie udowodniono im stosowania dopingu w chwili ustanawiania rekordu. Po prostu „wpadli” kiedy indziej.
Postanowiłem sięgnąć do tabel rekordów na stronie Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekkoatletycznych IAAF i przytoczyć kilka najlepszych wyników, przy tym - jak to się mówi - „z brodą”. Czy uzyskanych „na wspomaganiu” czy rzeczywiście „czystych”, wręcz genialnych, ustanowionych przez superbohaterów? Tego się już pewnie nie dowiemy. Poprzestanę na konkurencjach, które są w programie igrzysk olimpijskich. Wyszło mi, że aż 21 na 47 lekkoatletycznych rekordów świata zostało pobitych przed 20 sierpnia 1995 roku, czyli mają one ponad 20 lat.
Na listach są między rekordy w biegach na 100 i 200 metrów, zmarłej prawie 17 lat temu Amerykanki Florence Griffith Joyner. Są też z górą trzydziestoletnie rekordy np. ten Marity Koch, startującej w barwach Niemieckiej Republiki Demokratycznej w biegu na 400 metrów z czasem 47,60 sek. ustanowiony 6 października 1985 roku na Pucharze Świata w australijskiej Canberrze oraz 1:53,28 min. w biegu na 800 metrów Czeszki Jarmili Kratochvílovej z 26 lipca 1983 roku z Monachium.
Niewiele „młodsze” są rekordy w większości konkurencji rzutowych i w niektórych skokach, np. Rosjanki Galiny Czistiakowej i Amerykanina Mike`a Powella w skoku w dal, Kubańczyka Javiera Sotomayora i Bułgarki Stefki Kostadinowej w skoku wzwyż czy Brytyjczyka Johnattana Edwardsa oraz Ukrainki Inessy Krawieć w trójskoku, ale refleksje nad tymi tabelami pozostawiam Państwu.
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.