21.07.2016
W tym tygodniu świat sportu swoją uwagę skierował na sprawę uczestnictwa Rosji w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich. Po tym jak pojawił się raport Richarda McLarena, w którym potwierdzono proces manipulowania próbkami na niespotykaną dotąd krajową skalę, szansę udziału Rosji w Rio drastycznie zmalały. Szanse te wciąż maleją bowiem dosłownie przed chwilą CAS rozpoznając sprawę rosyjskich lekkoatletów, postanowił oddalić apelację i podtrzymać dotychczasową decyzję IAAF, co może się przełożyć na ostateczną decyzję MKOl-u.
Na początku tygodnia bezpośrednio po opublikowaniu Raportu McLarena WADA wydała wytyczne dotyczące Rosji, zastrzegając jednak, że wiążące decyzje w tej sprawie powinny zostać wydane przez odpowiednie do tego instytucje na podstawie własnych przepisów.
WADA postanowiła jednak by:
Na reakcję ze strony MKOl-u nie trzeba było długo czekać – zapowiedziano wszczęcie w oparciu o art. 59 Karty Olimpijskiej postępowania dyscyplinarnego w związku z naruszeniem postanowień Karty Olimpijskiej oraz Światowego Kodeksu Antydopingowego. Jednocześnie by przyśpieszyć rozpoznanie sprawy powołana została specjalna komisja dyscyplinarna, która ma bardzo uważnie zapoznać się z Raportem McLarena i na jego podstawie wydać decyzję, co do uczestnictwa Rosji w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich.
Jednocześnie MKOl postanowił:
To nie koniec kłopotów Rosji. W dniu dzisiejszym CAS rozpoznał złożoną przez rosyjskich lekkoatletów apelację od decyzji IAAF. Orzeczenie jest jednoznaczne – apelacja została oddalona, a Panel orzekający potwierdził ważność wydanej przez IAAF decyzji. Innymi słowy – rosyjska federacja lekkoatletyczna nadal pozostaje zawieszona, rosyjscy lekkoatleci nie wystąpią w Igrzyskach Olimpijskich, chyba że jako sportowcy neutralni po spełnieniu kryteriów ustanowionych przez IAAF (o kryteriach pisałem w: http://prawosportowe.pl/walka-rosyjskich-lekkoatletow-o-udzial-w-io.html).
Dzisiejsza decyzja CAS-u pośrednio będzie miała wpływ na ostateczną decyzję MKOl-u, który jak do tej pory nie był jednomyślny w tej sprawie. Przedstawiciele niemieccy, kanadyjscy, japońscy i amerykańscy opowiadali się za odpowiedzialnością zbiorową i wykluczeniem Rosji z Igrzysk, podczas gdy Przewodniczący MKOl-u był temu przeciwny. W kuluarach mówiło się, że orzeczenie CAS-u ma pomóc w wydaniu ostatecznej decyzji – jeśli tak to jest więcej niż prawdopodobne, że nie zobaczymy Rosjan podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Oczywiście po wydaniu decyzji MKOl-u zostanie ona poddana analizie i skomentowana na łamach portalu.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.