02.07.2014
W tekście pt „I po współwłasności” pisałem o zakończeniu możliwości przeprowadzania transakcji we włoskim futbolu poprzez dzielenie między kluby praw do zawodnika. Dzisiaj kolejna odsłona tej sprawy.
Pod koniec tekstu z maja napisałem o prawdopodobnym zastosowaniu innych rozwiązań prawnych zastępujących instytucję współwłasności, które umożliwią ogrywanie utalentowanych zawodników w innych klubach. Jeden ze sposobów chciałbym przedstawić poniżej.
Wczoraj Juventus, aktualny mistrz Włoch, ogłosił za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej transfer utalentowanego pomocnika Stefano Sturaro, grającego do tej pory w klubie Genoa CFC. Kwota transferu wyniosła 5,5 mln euro i będzie zapłacona w 3 rocznych ratach. Ciekawsze są jednak dodatkowe ustalenia zawarte pomiędzy klubami. Po pierwsze, zawodnik pozostaje w dotychczasowym klubie na zasadzie wypożyczenia. Po drugie, Juventus zapłaci Genoi dodatkowe 2 mln euro „w zależności od osiągnięć sportowych” piłkarza w ciągu najbliższego roku, Po trzecie, Juventus zapłaci Genoi dodatkowe 3,5 mln euro „w zależności od osiągnięć sportowych” zawodnika w sezonie 2015/2016 i kolejnych. Co mogą oznaczać owe „osiągnięcia sportowe”? W szczególności mogą to być: liczba rozegranych spotkań w pierwszej drużynie przez zawodnika, wygrane trofea z Juventusem w przypadku powrotu gracza do stolicy Piemontu lub debiut w reprezentacji narodowej. W/w zapisy mają oczywiście zachęcić Rossoblu do podejmowania działań na rzecz rozwoju zawodnika, z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych stron.
Jak zatem widać, pomimo likwidacji instytucji współwłasności, kluby znajdują w dalszym ciągu prawne sposoby właściwego kształtowania wzajemnych stosunków, umożliwiając grę młodym zawodnikom na najwyższym poziomie. Rozwiązania te spokojnie można stosować również na naszym krajowym podwórku, do czego wszystkie zainteresowane kluby zachęcam.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.