26.07.2022
UEFA postanowiła ukarać Lechię Gdańsk karą grzywny w wysokości 50 000 euro i nakazać klubowi rozegranie kolejnego meczu w ramach rozgrywek UEFA na własnym stadionie przy pustych trybunach. Wspomniane zamknięcie stadionu zostało złagodzone w ten sposób, że sankcja ta podlega dwuletniemu okresowi próbnemu od dnia wydania decyzji.
Decyzja UEFA to pokłosie feralnych zdarzeń, które miały miejsce w Gdańsku 7 lipca 2022 roku podczas meczu Lechii z Akademiją Pandev w ramach I rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. O wszczęciu postępowania wobec Lechii Gdańsk i możliwych sankcjach dla klubu z tego tytułu informował Konrad Makar we wpisie: https://prawosportowe.pl/a/postepowanie-uefa-w-sprawie-lechii-gdansk.
Przypomnijmy co się wtedy wydarzyło. Europejskie puchary zawitały do Gdańska, Lechia po udanym poprzednim sezonie Ekstraklasy wywalczyła udział w rozgrywkach Ligi Konferencji. Piłkarskie święto zostało jednak przyćmione przez pozaboiskowe zdarzenia. Mecz został przerwany już w szóstej minucie w efekcie starć chuliganów, do którego doszło na trybunach stadionu w sektorze kibiców gospodarzy. Mecz został przerwany na około czterdzieści minut. Realne było widmo zakończenia spotkania, co mogło skutkować nawet przyznaniem walkowera drużynie gości z Macedonii. Po wznowieniu gry, sytuacja na trybunach na szczęście się uspokoiła i mecz mógł zostać dokończony.
Niestety, całość tych pozaboiskowych zdarzeń znacznie rzutowała na obraz całego meczu. Mimo że Lechia zaprezentowała się naprawdę dobrze, ogrywając rywala aż 4:1, to więcej niż o grze i formie Lechii mówiło się w przestrzeni publicznej o skandalu wywołanym przez burdy kibiców na trybunach.
Kara, która została nałożona na Lechię Gdańsk, choć dotkliwa to nie może stanowić większego zaskoczenia. Jej wymiar wpisuje się w politykę UEFA zmierzającą do walki z chuliganami na stadionach i czynieniem dalszych wysiłków o zapewnienie większego stopnia bezpieczeństwa podczas meczów piłkarskich.
UEFA spośród szeregu możliwych do nałożenia sankcji („standardowych środków dyscyplinarnych”) wynikających z Regulaminu Dyscyplinarnego UEFA zdecydowała się na ukaranie Lechii Gdańsk karą grzywny i zamknięcia stadionu na okres próby.
Przy wymiarze kary grzywny UEFA zgodnie z art. 23 Regulaminu Dyscyplinarnego mogła kierować się swoim uznaniem, uwzględniając obiektywne i subiektywne aspekty sprawy oraz okoliczności łagodzące i obciążające. Jeśli natomiast chodzi o karę zamknięcia stadionu na jeden mecz w ramach rozgrywek UEFA, wymierzając karę UEFA złagodziła ją zawieszając jej wykonanie na okres próby wynoszącej dwa lata. Umocowanie do takiej decyzji UEFA znajduje się w art. 26 ust. 1-2 Regulaminu Dyscyplinarnego. Zgodnie tą regulacją, środki dyscyplinarne (poza wyraźnie wskazanymi wyjątkami) mogą zostać zawieszone, a okres próby musi wynosić minimum rok i maksymalnie pięć lat. W wyjątkowych okolicznościach okres ten może zostać skrócony lub przedłużony. W powyższym kontekście włodarze i kibice Lechii Gdańsk muszą mieć na uwadze art. 26 ust. 3 Regulaminu Dyscyplinarnego. Ta regulacja bowiem powoduje, że jeżeli w wyznaczonym, dwuletnim okresie próbnym dojdzie do kolejnego incydentu o podobnym charakterze, to wówczas właściwy organ dyscyplinarny UEFA, co do zasady, nakaże, aby pierwotnie nałożony środek dyscyplinarny został wyegzekwowany.
Ekscesy na trybunach w Gdańsku i nałożone w ich następstwie kary wpisują się niestety w niechlubną tradycję polskich klubów piłkarskich w ramach europejskich rozgrywek w ostatnich latach. Jak chociażby w poprzednim sezonie, kiedy to w związku z zachowaniem „kibiców” ukarane zostały Legia Warszawa, Pogoń Szczecin i Śląsk Wrocław. Kolejne tego rodzaju incydenty tylko pokazują, że jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie bezpieczeństwa i porządku na naszych stadionach.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.