01.02.2016
W wielu przypadkach nadal panuje przekonanie, że jeżeli pojawia się informacja, że coś będzie przekształcane, to na pewno będzie to zmiana na gorsze, szczególnie w odniesieniu do przekształceń gospodarki komunalnej. W dzisiejszym blogu nawiąże do tej tematyki w zakresie przekształceń ośrodków sportu i rekreacji w spółki.
Podstawę prawną wskazanego przekształcenia stanowią m.in. przepisy:
- Ustawyz dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (u.f.p.),
- Ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (u.g.k.),
- Ustawa z dniaz dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 oraz 3 (u.f.p.) organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego tworzy, łączy, przekształca w inną formę organizacyjno-prawną i likwiduje samorządowy zakład budżetowy. Likwidując samorządowy zakład budżetowy, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa przeznaczenie mienia znajdującego się w użytkowaniu tego zakładu. Należności i zobowiązania samorządowego zakładu budżetowego likwidowanego w celu przekształcenia w inną formę organizacyjno-prawną przejmuje utworzona jednostka (art. 16 ust. 7 u.f.p.). Z kolei przepisy u.g.k. stanowią, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może, w drodze uchwały, zdecydować o likwidacji samorządowego zakładu budżetowego w celu zawiązania spółki akcyjnej albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez wniesienie na pokrycie kapitału spółki wkładu w postaci mienia samorządowego zakładu budżetowego pozostałego po jego likwidacji (art. 22 ust.1.).
Zdarza się, że osoby zarządzające tego rodzaju podmiotami niechętnie patrzą na możliwość zmiany formy prawnej OSiR-ów. Po co zmieniać coś, co w ich ocenie dobrze funkcjonuje, tzn. jest spokojnie, w wielu przypadkach są to działania ograniczone do niezbędnego minimum, które spowszechniały i nie stanowią żadnej atrakcji dla chociażby mieszkańcom danego miasta. Zapomina się, że konsumenci szukają interesujących, ciekawych dla siebie ofert. Bez znaczenia jest dla nich natomiast, jaki podmiot zarządza danym obiektem.
OSiR-y w tradycyjnej formie organizacyjnej są powiązane z właściwą jednostką samorządu terytorialnego organizacyjnie i finansowo. Prowadzą gospodarkę finansową w formie organizacyjno-prawnej jednostki budżetowej co oznacza, iż wszelkie wydatki pokrywane są w całości z budżetu gminy, zaś wypracowane dochody podlegają odprowadzeniu do tegoż budżetu. Przekształcenie ośrodka sportu i rekreacji (zakładu budżetowego) w spółkę daje temu podmiotowi większe możliwości w zakresie pozyskiwania funduszy spoza budżetu jednostki terytorialnej, np. poprzez partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) czy kredyty, daje możliwość ,,odzyskania” podatku VAT. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązania przyczynia się także do podnoszenia atrakcyjności oraz konkurencyjności świadczonych usług. Forma organizacyjna jaką jest spółka na daje większą motywację do działania, kreatywności osób nią zarządzających oraz pracowników.
Przystępując do ewentualnych działań w zakresie przekształceń, należy pamiętać, żeby stworzyć precyzyjny biznes plan tworzonego podmiotu połączony z harmonogramem przekształceń oraz szczegółową analizę finansową.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.