23.10.2013
Jestem po serii spotkań z władzami wielu polskich związków sportowych. Odnoszę wrażenie, że w związku z planowaną nowelizacją ustawy i dostrzeganymi trendami tak trochę „padł strach . W szczególności dotyczy to dyscyplin mniej znanych w sportach nieolimpijskich.
Po sukcesywnym wprowadzaniu pewnych ograniczeń, czy rygoryzmów - jak choćby: określenie kadencyjności władz polskich związków sportowych, maksymalnie dwukadencyjność pełnienia funkcji prezesa związku, czy zakaz prowadzenia przez członka zarządu działalności gospodarczej związanej bezpośrednio z realizacją przez dany związek zadań statutowych – działacze mają coraz więcej obaw i pytań. Jedno z nich to takie, czy członek zarządu polskiego związku sportowego pełniący swoją funkcję społecznie może być jednocześnie zatrudniony w klubie sportowym biorącym udział we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez tenże związek ?
W mojej ocenie nie ma żadnych przeszkód. Ustawa o Sporcie tego nie zabrania, ograniczając się jedynie do zakazu pełnienia funkcji w innych władzach związku przez członka zarządu. Oczywiście w zgodzie z art. 2 ust. 2 Ustawy - Prawo o stowarzyszeniach , każde stowarzyszenie samo określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne – zatem na zasadzie „dobrowolności w swoim statucie może taki zakaz wprowadzić. Ale czy to by miało sens? Przecież bardzo często jest tak, że to właśnie ludzie zasiadający we władzach związku wywodzą się z klubów i tam też zarabiają, a swoim doświadczeniem i kompetencjami dzielą się w ramach społecznej działalności związkowej.
To chyba taka nasza cecha narodowa, że we wszystkim i we wszystkich doszukujemy się jakiegoś „drugiego dna . Nie bierzmy wszystkich jedną miarą, nie popadajmy w jakąś „psychozę strachu ! Przecież absolutnie zdecydowana większość działaczy to oddani pasjonaci swych ukochanych dyscyplin poświęcający im większość swego życia. A pracować przecież też gdzieś trzeba!
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.