20.04.2015
W poprzednim artykule poruszyłem zagadnienie związane z ograniczeniem możliwości uprawiania sportów wodnych w konsekwencji wprowadzania obszarów ochrony przyrody Natura 2000. Wówczas apelowałem o zachowanie ostrożności w podejmowaniu takich działań, ponieważ może się to negatywnie odbić na mieszkańcach rejonów objętych ochroną. Jednak jak to zazwyczaj bywa, również i w tym wypadku konieczne jest spojrzenie na „drugą stronę medalu”.
Głośne ostatnio przykłady działań dzierżawców nieruchomości gruntowych położonych na Półwyspie Helskim, a wykorzystywanych pod pola kempingowe dowodzą, że walka o ochronę przyrody powinna być prowadzona nieustannie. Aby powiększyć swoje zyski dopuszczali się oni nielegalnego powiększania powierzchni plaż od strony Zatoki Puckiej. Dzięki temu, każdego sezonu mogli pomieścić większa liczbę turystów, co wymiernie przekłada się na ich dochody.
Szczegóły przedmiotowej sprawy zostały zawarte w raporcie przygotowanym przez Najwyższą Izbę Kontroli pt. „Ochrona brzegów morskich na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej . Zgodnie z informacjami podawanymi przed ogólnopolskie media nielegalne kształtowanie linii brzegowych wyrządziło znaczne, nieodwracalne szkody w środowisko naturalnym. Taki obrót spraw całkowicie uzasadnia zwiększoną troskę organów administracji publicznej odpowiedzialnych za ochronę przyrody w tym rejonie kraju.
Na wniosek właściwych organów sprawą zajęła się prokuratura. Oprócz wyrządzenia poważnych zniszczeń w środowisku naturalnym sprawa badana jest również pod kątem korupcji w strukturach lokalnych władz oraz bezumownego wykorzystywania gruntów Skarbu Państwa, jakie mogły towarzyszyć całemu przedsięwzięciu. Nie ulega wątpliwości, że przez takie sytuacje najbardziej wizerunkowo tracą postronni mieszkańcy tych terenów utrzymujący się z turystyki oraz amatorzy sportów wodnych. Biorąc pod uwagę ogólne tendencję społeczeństwa do generalizowania i upraszczania, to właśnie te grupy będą utożsamiania z niszczeniem przyrody na półwyspie.
Powyższa sytuacja potwierdza, że bez wprowadzania odpowiednich sankcji i zakazów niemożliwe jest skuteczne prowadzenia polityki ochrony przyrody. Z jednej strony powinnyśmy pamiętać o interesie mieszkańców, których głównym źródłem utrzymania jest turystyka – czym pisałem w artykule „Natura kontra człowiek”. Jednak praktyka pokazuje, że ludzie bardzo często nadwyrężają i przekraczają wyznaczone im granice, dążąc do maksymalizacji swoich dochodów kosztem środowiska naturalnego. Taka sytuacja jest kuriozalna, bo to przecież właśnie szczególne warunki przyrodnicze sprawiają, że turyści dane miejsce odwiedzają. Podejmując takie kroki ludzie sami sobie odbierają argumenty przeciwko radykalizacji programów ochrony przyrody w danym regionie.
Sprawa związana z nielegalnym powiększaniem plaż na Półwyspie Helskim pokazuje, że działania mające na celu ochronę przyrody muszą być prowadzone bardzo konsekwentnie. Jednak należy pamiętać, że każda skrajność może przynieść niepożądane efekty. Pozostaję mieć nadzieję, że będzie możliwe znalezienie rozwiązania, które pozwoli cieszyć się z uprawiania sportów wodnych i wypoczynku bez negatywnych konsekwencji dla środowiska naturalnego.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.