11.05.2015
Dzisiaj chciałabym odnieść się do artykułu 8 Ustawy o sporcie (u.s.), który dotyczy kwestii związanych z członkostwem w polskim związku sportowym.
Dla przypomnienia, wskazany artykuł brzmi następująco: ,,1. Członkiem polskiego związku sportowego może być klub sportowy, związek sportowy oraz inna osoba prawna, której statut, umowa albo akt założycielski przewiduje prowadzenie działalności w danym sporcie.
2. Klub sportowy będący członkiem polskiego związku sportowego uczestniczy we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez ten związek”.
Po pierwsze, katalog podmiotów, które mogą być członkami polskiego związku sportowego jest zamknięty. Muszą to być jednak osoby prawne. Zgodnie z art. 33 Kodeksu cywilnego, osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną, czyli np. stowarzyszenia, fundacje, spółki kapitałowe.
Po drugie - co budzi najwięcej kontrowersji - jest to, że zgodnie z omawianym artykułem, możliwe jest, że załóżmy podmiot X (np. stowarzyszenie), który nie jest klubem sportowym, ani związkiem sportowym wpisze do swojego statutu np. prowadzenie działalności w sportach reprezentowanych przez PZPS, a już będzie mógł ubiegać się o nadanie mu statusu członka Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Tak sformułowana treść przepisu daje realną możliwość generowania konfliktów na tle przyjęcia do polskiego związku sportowego danego podmiotu, którego członkom bardziej niż na współzawodnictwie sportowym może zależeć na chociażby objęciu władzy w określonym polskim związku sportowym. Nie wymaga się bowiem realnego prowadzenia działalności w danym sporcie, a jedynie przesłanki formalnej w postaci odpowiednio sformułowanego statutu, umowy czy aktu założycielskiego.
Ponadto, w kontekście art. 8 u.s. zaznaczyć także należy, że klub sportowy może być jednocześnie członkiem kilku polskich związków sportowych. Taka sytuacja zaistnieje jeżeli, dany klub będzie prowadził działalność w kilku dyscyplinach (istnieją odrębne sekcje sportowe), np. piłce nożnej, piłce koszykowej i piłce ręcznej.
Kolejnym problematycznym uregulowaniem jest ustęp 2.art. 8 u.s. Użyte przez ustawodawcę sformułowanie ,,klub sportowy uczestniczy”, a nie ,,klub sportowy może uczestniczyć” we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy nakłada na klub sportowy będący członkiem danego polskiego związku sportowego obowiązek uczestniczenia we wskazanym współzawodnictwie. Zatem, klub sportowy chcąc zostać członkiem polskiego związku sportowego musi brać udział w organizowanym przez niego współzawodnictwie. W związku z powyższym, dany polski związek sportowy nie będzie mógł odmówić klubowi udziału we współzawodnictwie. Natomiast klubowi będzie przysługiwało roszczenie o dopuszczenie do udziału we współzawodnictwie.
W tym przypadku jednak zwrócono uwagę na powyższe sformułowanie w projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie. Autorzy projektu słusznie stwierdzili, że przepis nakazujący klubom sportowym będącym członkami polskiego związku sportowego uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez ten związek jest zbyt rygorystyczny i nie uwzględnia on np. (jak zaznaczono w uzasadnieniu): możliwości zawieszenia działalności klubu z powodu trudności finansowych czy też nieuzyskania w danym sezonie licencji uprawniającej do uprawiania sportu .
Czekamy zatem na nowe brzmienie ustawy o sporcie, a wszelkie zmiany będziemy dla Państwa na bieżąco komentować.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.