29.07.2015
W swoim ostatnim wpisie informowałem o rozpoczęciu swojej działalności przez panel dyscyplinarny KdZDwS. Dzisiaj chciałbym powrócić do tego tematu, ale w aspekcie powołania członków panelu dyscyplinarnego i zakazu łączenia stanowisk.
KdZDwS w drodze uchwały może powoływać zespoły wykonawcze określając ich nazwę, cel powołania, skład, zakres i tryb działania (par. 20 ust. 1 Statutu KdZDwS z dnia 13 lutego 2013 r.). Natomiast zgodnie z ust. 2 przywołanego paragrafu zespoły wykonawcze powołuje się spośród członków Komisji oraz osób niebędących członkami Komisji. Jak więc wynika z tego ogólnego zapisu Komisja ma dowolność w zakresie wyboru członków do swoich zespołów wykonawczych, w ty również do nowo powstałego panelu dyscyplinarnego.
Powyższa kwestia została nieznacznie doprecyzowana w regulaminie panelu dyscyplinarnego, który określa że członków panelu dyscyplinarnego powołuje się na dwu letnią kadencję. Jednocześnie na stronie internetowej KdZDwS nie znalazłem informacji, kto wchodzi w skład panelu dyscyplinarnego. Jednakże w tym zakresie każdy zainteresowany może złożyć do KdZDwS wniosek o udzielenie informacji publicznej w zakresie dotyczącym osób sprawujących funkcję w określonym organie i ich kompetencjach na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Dodatkowo zgodnie z przywołanym regulaminem przewodniczący i członkowie powinni być bezstronni i niezależni przez cały czas postępowania. W mojej ocenie, aby Komisja mogła w sposób prawidłowy realizować powyższą zasadę konieczna jest zmiana Statutu KdZDwS w zakresie dotyczącym zakazu łączenia stanowisk (Rozdział 10 Zakaz łączenia stanowisk §30 Statutu KdZDwS).
Zgodnie z przywołanym zapisem zakazuje się łączenia następujących funkcji lub stanowisk:
a) funkcji członka Komisji ze sprawowaniem funkcji osoby wykonującej kontrole antydopingowe;
b) stanowiska Dyrektora Biura Komisji ze sprawowaniem funkcji osoby wykonującej kontrole antydopingowe;
c) stanowiska Dyrektora Biura Komisji z członkostwem w Komisji;
d) stanowiska Kierownika Wydziału Zarządzania Badaniami ze sprawowaniem funkcji osoby wykonującej kontrole antydopingowe;
e) funkcji w zespole wykonawczym, w tym funkcji członka Zespołu lub członka Komitetu, ze sprawowaniem funkcji osoby wykonującej kontrole antydopingowe.
W mojej ocenie w powyższym katalogu zakazu brakuje sytuacji dotyczącego łączenia funkcji lub stanowiska Dyrektora Biura Komisji ze sprawowaniem funkcji w zespole wykonawczym, a przede wszystkim w panelu dyscyplinarnym. Jak bowiem wynika z powyższego Dyrektor Biura Komisji nie może łączyć swojej funkcji z funkcją osoby wykonującej kontrole antydopingowe i członkostwem w samej Komisji. Tym czasem Komisja do swoich zespołów wykonawczych może powołać członków spoza Komisji. Istnieje więc możliwość by jednym z członków panelu dyscyplinarnego powołanym spoza Komisji był Dyrektor Biura Komisji, który z racji pełnionej funkcji oraz powierzonych mu zadań nie będzie w pełni bezstronny i niezależny.
Mając na uwadze powyższe rozważyć należy zmianę Statutu KdZDwS i odpowiednie dopasowanie go do zmieniających się realiów dotyczących funkcjonowania KdZDwS. Dodatkowo przy przedmiotowej zmianie warto zastanowić się nad tym by panel dyscyplinarny stał się obok Zespołu Planowania Badań i Oceny Wyników Próbek Biologicznych oraz Komitetu Wyłączeń dla Celów Terapeutycznych jednym ze stale działających zespołów wykonawczych Komisji, a co za tym idzie by zespół ten szczegółowo został doprecyzowany w postanowieniach Statutu KdZDwS.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.