28.09.2016
Z dużym zainteresowaniem obserwuję to, co się wyprawia w Białymstoku. Dla przypomnienia, Prezydent Miasta przyznał nagrodę i wręczył czek Wojciechowi Nowickiemu i jego trenerce za osiągnięcia w RIO, lecz świadczenie (nagroda) nie zostało spełnione. Jak tłumaczą radni ścierających się opcji politycznych – Prezydent Miasta zanim wręczył czek, powinien był wcześniej złożyć wniosek o opinię do Komisji Sportu przy Radzie Miasta, czego nie zrobił. Tak więc środki w budżecie są zabezpieczone, lecz łączna kwota 50 tys zł nie została wypłacona. I było by to śmieszne gdyby nie fakt, że odbywa się kosztem sportowca i jego trenerki po tym, jak zdobyli dla Polski brązowy medal Igrzysk Olimpijskich.
Przyglądam się temu od strony prawnej i dochodzę do wniosku, że jeżeli czek był czekiem prawdziwym, tzn. za prawem czekowym, jest to dokument zawierający polecenie wystawcy skierowane do banku wypłacenia oznaczonej kwoty pieniężnej osobie wymienionej na czeku ze środków jakimi w tym banku wystawca dysponuje – to w zasadzie świadczenie powinno być zrealizowane bo zapewne takie środki na koncie bankowym są. Niestety – tzw. czek był jedynie narzędziem marketingowym, taką „atrapą o rozmiarach jeden na dwa metry”. Co to zatem z prawnego punktu widzenia było? Może tzw. przyrzeczenie publiczne, czyli oświadczenie woli przyrzekającego nagrodę stanowiące zobowiązanie do spełnienia świadczenia w formie nagrody na rzecz tego, kto osiągnie określony rezultat. Ale to z kolei raczej jest za to co „w przód”, a nie za to co „w tył”. Zatem jest to jakaś forma prawnie nie nazwana. Niewątpliwie jednak ze złożonego oświadczenia wynika zobowiązanie do spełnienia świadczenia, które nie zostało póki co spełnione.
Przy okazji tych dywagacji pomyślałem też, że obnażając słabość radnych w znakomity sposób mogła by się wypromować jakaś firma spłacając obiecane świadczenie i mając roszczenie regresowe do Gminy. Niestety takie wstąpienie w prawa wierzyciela poprzez spłatę wierzytelności wymaga jednak zgody dłużnika wyrażonej na piśmie. Tak więc nie pozostaje nic innego jak czekać – wstyd jest tak duży, że wypłata nagrody powinna nastąpić „ponad podziałami”, zgodnie z logotypem, że Białystok jest wschodzący, a nie zachodzący.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.