23.08.2016
Choć sportowców nie ma już na olimpijskich arenach w Rio de Janeiro, a Igrzyska XXXI Olimpiady zostały zakończone to ich echa jeszcze nie umilkły i są one jeszcze przedmiotem wielu gorących dyskusji. Jak można ocenić występy polskich zawodniczek i zawodników?
Niektórych pozytywnie, a niektórych negatywnie. Żadnej klasyfikacji na pewno nie powinni podlegać dwaj polscy sztangiści, u których stwierdzono stosowanie niedozwolonego dopingu. Jest także wiele rozczarowań związanych sportową postawą Biało-Czerwonych. Żaden mężczyzna reprezentujący polskie barwy nie zdobył złotego medalu. Mistrzostwo olimpijskie zdobyły tylko: Anita Włodarczyk w rzucie młotem i nasza dwójka wioślarek. Do dwóch złotych medali, nasza ekipa dołożyła trzy srebrne krążki i sześć brązowych. Daje to w sumie 11 medali, więcej o jeden niż w Atenach w 2004 roku, Pekinie w 2008 i w Londynie w 2012 roku. Tam było ich po 10.
Medali nie udało się też wywalczyć przedstawicielom gier zespołowych. Piłkarze ręczni, prowadzeni przez Talanta Dujszebajewa zajęli czwarte miejsce, a siatkarze pod wodzą Stephane`a Antigi odpadli w ćwierćfinale. Czy zmieniać selekcjonerów? Czy da im pracować dalej? Czy wszyscy zawodnicy chcą dalej grać w reprezentacji? Czy ci starsi mają jeszcze motywację do gry w reprezentacji? Czy warto dać szanse ich następcom? Czy tacy w ogóle są? To pytania do Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Analiza powinna być rzeczowa i prowadzić do rozsądnych wniosków. Na analizy przyjdzie czas także innych „olimpijskich” polskich związkach sportowych. Prawdziwa naprawa czeka związek sztangistów. W innych związkach powinno się dokładnie przeanalizować cały cykl przygotowań sportowców do Igrzysk i wychwycić plusy i minusy. Co zostało zrobione źle, a co dobrze?
Wnioski powinny być zastosowane w przyszłości, by nie powielać błędów. Analizy są ważne także w kontekście walnych zjazdów, bowiem wiele „olimpijskich” związków czekają walne wyborcze jeszcze w tym roku. Czy pozostawić dotychczasowych sterników? Czy powierzyć władzę nowym ludziom? A jeśli tak to komu? Żeby się potem nie okazało, że związkiem będą rządzić tacy, co się na rządzeniu nie znają.
To pytania, na które muszą odpowiedzieć przedstawiciele poszczególnych dyscyplin. Również Ministra Sportu i Turystyki czeka analiza i wnioski. Czy zmieniać zasady finansowania? Co zmieniać? Czy może wzorem niektórych państw koncentrować się tylko na niektórych dyscyplinach?
Pytanie także do posłów z Komisji Sportu i całego środowiska sportowego. Kolejne, czy stawiać na wielki wyczyn, czy stawiać na młodzież, która za kilkanaście lat będzie zdobywała medale? (albo i nie będzie). Bo to, że szkolić trzeba jest bezsporne.
Jakie systemy szkolenia wprowadzać, jakie akcenty stawiać? Pytań dużo, a czasu na odpowiedzi niewiele. Dużo pracy, analiz i tworzenia strategii przed całym środowiskiem.
Oczywiście jest czas też na pozytywne oceny występów Biało-Czerwonych i na zachęcanie dzieci do uprawiania sportu. Przed środowiskiem dużo pracy, miejmy nadzieję owocnej. Po słowach, przyjdzie czas na czyny! A jakie jest Państwa zdanie?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.