Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Cracovia ukarana za korupcję

30.07.2020

W poniedziałkowe popołudnie sportowe media niemalże w całości poświęciły się analizie kary nałożonej na Cracovię Kraków, która nota bene -  nie ma to żadnego związku z karą, ani korupcją z dawnych czasów – zdobyła w piątek Puchar Polski po zaciekłym meczu z Lechią Gdańsk, zakończonym wynikiem 3:2.

Gdy pierwsze emocje opadły, na początku tygodnia portal Łączy Nas Piłka opublikował następującą informację:

Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej po rozpoznaniu sprawy klubu MKS Cracovia S.S.A., obwinionego o przewinienie dyscyplinarne korupcji w piłce nożnej w rundzie wiosennej sezonu 2003/2004, postanowiła uwzględnić wniosek MKS Cracovia S.S.A.  o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności dyscyplinarnej i ukarać klub karą pieniężną w wysokości 1.000.000 zł oraz karą pozbawienia 5 punktów w rozgrywkach Ekstraklasy w nadchodzącym sezonie.

Kara nałożona na klub przez Komisję Dyscyplinarną to pokłosie wyroku krakowskiego sądu, który w styczniu tego roku skazał dwie osoby za udział  w ustawianiu meczów Cracovii w sezonie 2003/2004, czyli aż 16-17 lat temu. Skazani zostali Jacek P. i Rafał R.

Pierwszy ze skazanych – Jacek P. – będący byłym obserwatorem PZPN i sędzią piłkarskim, formalnie niezwiązanym z Cracovią, został skazany na dwa lata i osiem miesięcy więzienia, przepadek pięciu tysięcy złotych przyjętych korzyści majątkowych, zakaz wykonywania zawodu związanego z prowadzeniem lub organizacją profesjonalnych zawodów i imprez sportowych na okres pięciu lat oraz 30 tysięcy złotych grzywny.

Rafał R. z kolei był członkiem stowarzyszenia wspierającego Cracovię i byłym członkiem Rady Nadzorczej klubu. Został on skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 14 tys. zł grzywny.

Zdawać by się mogło, że skazanie dwóch osób w postępowaniu karnym, prowadzonym przez sąd powszechny, nie powinno odbijać się niekorzystnie na sytuacji ekstraklasowego klubu. Dlaczego zatem organy dyscyplinarne PZPN prowadziły własne postępowanie?

Odpowiedzi należy poszukiwać w art. 2 § 4 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN (dalej: Regulamin) w zw. z art. 45b ust. 4 ustawy o sporcie. Zgodnie z pierwszym z nich którym kluby ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną za przewinienia dyscyplinarne swoich zawodników, trenerów, instruktorów, członków sztabu medycznego, działaczy piłkarskich oraz kibiców.

Drugi natomiast stanowi, że prowadzenie postępowania karnego, administracyjnego lub cywilnego przeciwko obwinionemu nie wyklucza postępowania dyscyplinarnego o ten sam czyn.

Historia sprzed prawie 20 lat dotyczy ustawienia kilkunastu meczów Cracovii w sezonie, w którym klub awansował do 1. Ligi. Wówczas nie było jeszcze Ekstraklasy, a Krakowianie zajęli 3. miejsce w tabeli za Pogonią Szczecin i Zagłębiem Lubin, które awansowały na najwyższy szczebel rozgrywkowy automatycznie. Krakowianie natomiast musieli rozegrać baraże z Górnikiem Polkowice, które zakończyły się dla nich zwycięsko.

Czas popełnienia czynu. Przedawnienie.

W omawianej sprawie mogłyby paść pytania, czy w obliczu upływu tylu lat karalność nie powinna się przedawnić? Odpowiedź jest przecząca. O ile, zgodnie z art. 51 §1 Regulaminu, nie można orzec kary za przewinienia dyscyplinarne, jeżeli od jego popełnienia do czasu wszczęcia postępowania dyscyplinarnego upłynęły: 2 lata – za przewinienie dyscyplinarne nie zagrożone karą wykluczenia z PZPN lub 10 lat – za inne przewinienie dyscyplinarne, o tyle, zgodnie z §2, nie podlega przedawnieniu przewinienia dyscyplinarne korupcji w piłce nożnej.

Warto też dodać, że Cracovii nie grozi kara np. wykluczenia z europejskich pucharów, do których jest uprawniona w związku ze zdobyciem Pucharu Polski. W stosunku do czynów korupcyjnych UEFA stoi na stanowisku, że karaniu podlegają tylko te popełnione po roku 2010. Z tego też powodu, ustawianie meczów na korzyść Cracovii w latach 2003-2004 nie jest brane przez nią pod uwagę.

Właściwość organów dyscyplinarnych

Klub został ukarany przez Komisję Dyscyplinarną PZPN (KD PZPN), która to jest wyłącznym organem do procedowania w takich sprawach, a do tego, zgodnie z art. 127 §2 Regulaminu, w sprawach korupcji, nieuczciwych zakładów bukmacherskich oraz dopingu, wyłącznie uprawnionym do wszczynania i prowadzenia postępowania wyjaśniającego jest Rzecznik Dyscyplinarny PZPN.

Wspomniana powyżej legitymacja KD PZPN wynika z przepisu art. 121 §1 pkt 5) lit. a) Regulaminu,  zgodnie z którym to przepisem, Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej jest organem właściwym we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych na rzecz innych organów, czyli zarządu klubu lub innego organu dyscyplinarnego klubu; właściwej miejscowo komisji dyscyplinarnej wojewódzkiego związku piłki nożnej; komisji dyscyplinarnej wojewódzkiego związku piłki nożnej, prowadzącego w imieniu Polskiego Związku Piłki Nożnej rozgrywki III ligi lub właściwego organu dyscyplinarnego Spółki Ekstraklasa S.A. (Komisja Ligi Ekstraklasy – przyp. K.M.) - a w szczególności: przewinień dyscyplinarnych, określonych w art. 104 Regulaminu (niewykonywanie orzeczeń), art. 79 Regulaminu (korupcja czynna i bierna), art. 80 Regulaminu (zaniechanie zawiadomienia o korupcji lub match-fixingu w piłce nożnej), art. 107 Regulaminu (match-fixing i niedozwolone zakłady bukmacherskie).

Dobrowolne poddanie się karze

Z przywołanej informacji czytamy, że Cracovia dobrowolnie poddała się karze. Instytucja dobrowolnego poddania się karze funkcjonuje w Kodeksie Karnym i być może stąd też jest znana, ale jest ona również uregulowana w Regulaminie. W art. 137 Regulaminu znajdujemy najważniejsze zasady prowadzenia takiego postępowania. Zgodnie z art. 137 §1, obwiniony może złożyć organowi dyscyplinarnemu wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności dyscyplinarnej, aż do chwili zakończenia postępowania dyscyplinarnego. Taki wniosek musi zawierać skonkretyzowaną propozycję wymiaru kary, np. taką, a taką karę zasadniczą i taką, a taką – również ściśle określoną - karę dodatkową.

Zgodnie z §2, organ dyscyplinarny może uwzględnić wniosek, jeżeli okoliczności popełnienia przewinienia nie budzą wątpliwości, cele postępowania zostaną osiągnięte, a wysokość kary będzie adekwatna do wagi przewinienia dyscyplinarnego. Organ dyscyplinarny może też – zgodnie z §3 -  uzależnić uwzględnienie wniosku od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany.

Co bardzo ważne, od orzeczenia uwzględniającego wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności dyscyplinarnej obwinionemu nie przysługuje odwołanie (137 §4 Regulaminu).

Jaką karę mógł orzec organ dyscyplinarny?

Zgodnie z art. 5 §6 Regulaminu, organ dyscyplinarny, wymierzając karę uwzględnia cele kary w zakresie jej oddziaływania na obwinionego jak i środowisko piłkarskie. Są to tak zwane dyrektywy prewencji szczególnej i ogólnej, a przepisy regulujące wymiary kar za korupcję w piłce nożnej zostały zawarte w art. 79 i 80 Regulaminu.

Art. 79 reguluje kwestie korupcja czynnej i biernej, a art. 80 - zaniechanie zawiadomienia o korupcji w piłce nożnej lub match-fixingu. Korupcja czynna to wręczanie korzyści majątkowych lub osobistych, a bierna – ich przyjmowanie.

Zgodnie z art. 79 §1 Regulaminu, osoba czyniąca przygotowania, usiłująca udzielić, udzielająca lub obiecująca udzielić korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik zawodów piłkarskich podlega:

a) karze pieniężnej nie niższej niż 10.000 zł,

b) karze dyskwalifikacji czasowej w wymiarze nie niższym niż 6 miesięcy,

c) wykluczeniu z PZPN.

Zgodnie z §2, karom opisanym w §1 podlega również ten kto czyni przygotowania, usiłuje przyjąć lub przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik zawodów piłkarskich.

Tyle o osobie, a tu przecież mowa o klubie. I właśnie tu trzeba sięgnąć do art. 79 §3 Regulaminu, zgodnie z którym, za opisane w §1 lub §2 postępowania osób fizycznych, kluby podlegają:

a) karze pieniężnej,

b) weryfikacji zawodów jako walkower,

c) anulowaniu wyniku meczu,

d) zawieszeniu lub pozbawieniu licencji,

e) przeniesieniu zespołu do niższej klasy rozgrywkowej,

f) pozbawieniu tytułu Mistrza Polski, Wicemistrza Polski lub Zdobywcy Pucharu Polski, Pucharu Ligi lub Superpucharu,

g) wykluczeniu z PZPN.

Katalog kar za analizowane zajście jest szeroki. Pewnie wielu kibiców zadaje sobie pytanie, czy orzeczona kara jest adekwatna do kilkunastu popełnionych stanowiących dodatkowo – obok stosowania dopingu w sporcie – jedno z największych wypaczeń w sporcie.

Minus 5 punktów i 1 milion złotych? Dużo czy mało?

Jako okoliczności łagodzące potraktowano zapewne, fakt popełnienia wykroczeń dyscyplinarnych przed 17 laty oraz to, że uczestniczyły w nich osoby, które aktualnie nie grają w klubie i nie są z nim związane.

Dlaczego punkty ujemne? To kara dodatkowa uregulowana w art. 37 Regulaminu. Zgodnie z tym przepisem, kara pozbawienia klubu od 1 do 30 punktów w rozgrywkach ligowych następuje w sezonie rozgrywkowym, w którym uprawomocniło się orzeczenie organu dyscyplinarnego, a jeżeli uprawomocnienie to nastąpiło pomiędzy sezonami rozgrywkowymi – w najbliższym sezonie rozgrywkowym. Kara finansowa 1 miliona złotych nałożona na Cracovię jest najwyższą w historii polskiego futbolu. Warto dodać, że w 2014 roku, karę 500 tysięcy złotych nałożono za czyny korupcyjne na GKS Bełchatów, ale wówczas nie było punktów ujemnych.

Czy są to kary adekwatne? Odpowiedź pozostawiam Państwu.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.