29.01.2016
Pod koniec grudnia na naszym blogu poruszana była już tematyka zmian w zakresie nabywania broni palnej na terenie Unii Europejskiej objętych Dyrektywą KE 91/477/EEC. Jak zostało wówczas wskazane, proponowane rozwiązania spotkały się z szeroką krytyką polskich środowisk zawiązanych ze strzelectwem sportowym.
W licznych petycjach, które wpłynęły do Ministerstwa Sportu i Turystyki przede wszystkim podnoszono, że proponowane zmiany nie przyniosą pożądanego efektu. Należy bowiem przypomnieć, że nowe rozwiązania w zakresie ograniczenia możliwości nabywania broni mają na celu usprawnienie walki z terroryzmem, który coraz częściej zagrażania bezpieczeństwu UE oraz jej obywateli, o tym pisał już Łukasz Klimczyk w artykule p.t. Zmiany w zakresie nabywania broni palnej na terenie Unii Europejskiej . Mimo to autorzy petycji podnoszą, że zaostrzone regulacje odbiją się tylko i wyłącznie na środowiskach, które korzystają z broni palnej legalnie – a więc sportowcach, klubach i stowarzyszeniach strzeleckich.
Jako uzasadnione należy również uznać zarzuty, że proponowane zmiany dotyczą de facto innego rodzaju broni niż jest z reguły wykorzystywana przez terrorystów. Tym samym, decyzje właściwych organów UE zdają się być pochopne i nie podparte szczegółową analizą problemu. W konsekwencji, przedstawiciele środowisk związanych ze strzelectwem, mocno zakorzenionym w kulturze światowego sportu (w tym olimpijskiego), czują się postawieni w jednym szeregu z ruchem terrorystycznym. Jest to oczywiście uproszczenie, ale niestety w praktyce taki może być końcowy efekt działań UE.
W dniu 22 stycznia bieżącego roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przedstawiło odpowiedź na wskazane powyżej petycje polskich środowisk strzeleckich. W pierwszej kolejności wskazano, że głównym resortem, który nadzoruje pracę na zmiany (jako odpowiedzialny za posiadanie broni w RP) jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Administracji. W związku z powyższym MSiT przekazał swoje stanowisko do MSWiA, w którym podzielił obawy środowisk strzeleckich. Przede wszystkim chodzi tu o kwestię objęcia broni sportowej rygorem wprowadzanych zmian, co może pozbawić możliwości posiadania takiej broni przez strzelnice oraz związane z tą dyscypliną sportu organizacje.
Wskazane zarzuty do proponowanych przez UE zmian zostały zawarte w oficjalnym stanowisku Rządu RP. Należy zatem uznać, że liczny oraz podparty merytorycznymi argumentami odzew społeczeństwa odniósł już pierwszy skutek. Jednak o pełnym sukcesie będzie można mówić dopiero wówczas, gdy przedstawiane opinie wpłyną na kształt nowych regulacji prawnych.
Warto wskazać, że MSiT zapewnił, że będzie szczegółowo monitorował przedmiotową sprawę, co może dawać nadzieję, że zostanie zrobione wszystko, aby nie dopuścić do podejmowania pochopnych i nieprzemyślanych decyzji. Miejmy nadzieję, ze polskie strzelectwo sportowe zyskało silnego sojusznika.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.