Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Brak odbycia dyskwalifikacji w zawodach piłki nożnej – zagadnienia praktyczne

19.06.2018

W dzisiejszym artykule chciałbym wskazać na praktyczne aspekty odbywania kary dyskwalifikacji przez zawodników na przykładzie Regulaminu Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2017/18.

Kwestie dyscyplinarne w ramach rozgrywek organizowanych przez DZPN zostały szczegółowo określone w par. 39 Regulaminu. W przepisie tym zostały określone sankcje nakładane automatycznie w przypadku otrzymania przez zawodnika określonej liczby ostrzeżeń (żółtych kartek) w trakcie sezonu jak również konsekwencje wykluczenia zawodnika z gry w przypadku otrzymania dwóch ostrzeżeń lub otrzymania samoistnej czerwonej kartki.

Z perspektywy klubów istotne jest, że to one zobowiązane są ewidencjonować we własnym zakresie wszystkie ostrzeżenia i wykluczenia nałożone na swoich zawodników. Kluby Informowane są bowiem o nałożonych karach wyłącznie w przypadku orzeczenia większej kary dyskwalifikacji niż 2 mecze. (Par. 39 ust. 11 lit. g Regulaminu).

Co dzieje się w przypadku udział w meczu zawodnika, który nie odbył nałożonej wcześniej kary (np. na skutek błędnej ewidencji ostrzeżeń i wykluczeń przez klub)? Zastosowanie znajdzie przepis par. 34 ust. 1 lit. h Regulaminu, zgodnie z którym zawody zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść drużyny, w której wystąpił taki zawodnik.

Pójdźmy dalej. Co stanie się w przypadku, gdy taki zawodnik, który nie odbył swojej kary, zagra w kilku spotkaniach przed weryfikacją zawodów jako walkower przez organ prowadzący rozgrywki? Z problemem takim zmierzył się jeden z reprezentowanych przez nas klubów, którego zawodnik nie odbył kary dyskwalifikacji i wystąpił w kolejnych kilku spotkaniach, po czym wszystkie zawody zostały zweryfikowane jako walkower na niekorzyść wyżej wskazanego klubu.

O ile nie kwestionowaliśmy, że pierwszy z walkowerów został przyznany słusznie (wszakże to klub nie ewidencjonował poprawnie ostrzeżeń i wykluczeń), tak zastrzeżenia wzbudził fakt weryfikacji kolejnych zawodów. Podstawą naszych twierdzeń był 39 ust. 21 Regulaminu rozgrywek:

W przypadku, gdy zawodnik otrzymał napomnienie powodujące dyskwalifikacje lub  wykluczenie  w  wymiarze jednego bądź dwóch meczów, wystąpił w następnych zawodach, które w wyniku tego zostały zweryfikowane,  jako walkower,  orzeczona  kara  dyskwalifikacji jest uważana za nieodbytą i zawodnik taki nadal jest obowiązany do jej odbycia. W tym wypadku organ prowadzący rozgrywki jest zobowiązany do powiadomienia klubu o fakcie braku uprawnienia zawodnika w kolejnych zawodach, jako konsekwencji otrzymania ostrzeżenia lub wykluczenia.

W pierwszym zdaniu omawianego przepisu rzeczywiście wskazano, że w przypadku wystąpienia przez wykluczonego zawodnika w zawodach, czego skutkiem jest weryfikacja zawodów jako walkower. W takim przypadku orzeczona kara uważana jest za nieodbytą i zawodnik dalej zobowiązany jest do odbycia. Na uwagę zasługuje jednakże dalsza część przepisu. Bezpośrednio po rozegraniu meczów w danym terminie, organ prowadzący rozgrywki powinien dokonać weryfikacji zakończonych spotkań i wydać stosowną decyzję. Po jej podjęciu winna ona być niezwłocznie przekazana ukaranemu klubowi w celu uniknięcia powielania przez niego tego samego błędu.

Po rozegraniu pierwszych zawodów, w których brał udział wykluczony zawodnik, klub powinien uzyskać zatem kolejno o:

  1. Weryfikacji zawodów jako walkower
  2. Uznaniu kary dyskwalifikacji jako nieodbytej
  3. Braku uprawnienia zawodnika w kolejnych zawodach.

Organ prowadzący rozgrywki nie dokonał tych czynności po rozegraniu pierwszego meczu przez wykluczonego zawodnika. Powyższa argumentacja została podzielona również przez organ II instancji, który w konsekwencji przywrócił wyniki uzyskane na boisku w kolejnych zawodach, w których wziął udział wyżej wskazany zawodnik. Jak widać, o wyniku odwołania decydują często takie detale, jak m.in. termin wydania decyzji I instancji, dlatego konieczne jest zapoznanie się przynajmniej z częścią przepisów regulaminów rozgrywek, w których biorą udział, co może mieć wpływ na skuteczną walkę o swoje prawa w toku obecnych jak i przyszłych sezonów.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika >> Regulamin serwisu >> Polityka prywatności Newsletter Kategorie