Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty walki

Boks zawodowy - najważniejsze organizacje bokserskie

25.02.2021

Boksem zawodowym obecnie rządzą cztery wiodące organizacje pięściarskie (WBC, WBA, IBF, WBO). Każda z nich posiada swojego własnego prezydenta, odrębne regulaminy i rankingi. Poza „wielką czwórką” istnieje również wiele pomniejszych, mniej znaczących organizacji.  Wszystkie organizacje bokserskie prowadzą swoje rankingi dla każdej kategorii wagowej.

W ramach każdej organizacji są wyłaniani mistrzowie świata w określonych kategoriach wagowych. O tytuł mistrzowski może walczyć tylko zawodnik z pierwszej 15 rankingu. Na szczycie rankingu stoi mistrz. Miejsca rankingowe zawodników bardzo często są krytykowane. Niejednokrotnie podnoszone są głosy, iż o miejscu rankingowym nie świadczą osiągnięcia danego zawodnika, a przede wszystkim działania lobby promotorskiego. Do końca 2020 r. we wszystkich czterech organizacjach istniały 17 kategorie wagowe. W listopadzie 2020 r. organizacja WBC wprowadziła nową (18) kategorię, natomiast w pozostałych trzech organizacjach nadal istnieje 17 wag. Istniejące kategorie wagowe w boksie zawodowym to:

 • waga słomkowa (minimumweight) - do 105 funtów (47,6 kg);
 • waga junior musza (light flyweight) - do 108 funtów (48,9 kg);
 • waga musza (flyweight) - do 112 funtów (50,8 kg);
 • waga junior kogucia (super flyweight) - do 115 funtów (52,1 kg);
 • waga kogucia (bantamweight) - do 118 funtów (53,5 kg);
 • waga junior piórkowa (super bantamweight) - do 122 funtów (55, 3 kg);
 • waga piórkowa (featherweight) - do 126 funtów (57,1 kg);
 • waga junior lekka (super featherweight) - do 130 funtów (58,9 kg);
 • waga lekka (lightweight) - do 135 funtów (61,2 kg);
 • waga junior półśrednia (super lightweight) - do 140 funtów (63,5 kg);
 • waga półśrednia (welterweight) - do 147 funtów (66,6 kg);
 • waga junior średnia (super welterweight) - do 154 funtów (69,8 kg);
 • waga średnia (middleweight) - do 160 funtów (72,5 kg);
 • waga superśrednia (super middleweight) - do 168 funtów (76,2 kg);
 • waga półciężka (light heavyweight) - do 175 funtów (79,3 kg);
 • waga junior ciężka (cruiserweight) - do 200 funtów (90,7 kg), natomiast w WBC jest to limit do 190 funtów (86,1 kg);
 • waga bridgerweight – do 224 funtów (101,6 kg) - nowa kategoria, wprowadzona z końcem 2020 r. Wprowadzona tylko w organizacji WBC;
 • waga ciężka (heavyweight) - powyżej 200 funtów (90,7 kg), natomiast w WBC jest to limit powyżej 224 funtów (101,6 kg).

Krótka charakterystyka najważniejszych organizacji pięściarskich:

 1. World Boxing Council (WBC) - największa oraz najbardziej prestiżowa ze wszystkich organizacji międzynarodowych boksu zawodowego. Powstała 14 lutego 1963 r. w Meksyku. Wówczas prezydent Meksyku Adolfo López Mateos zaprosił przedstawicieli 11 państw: USA, Argentyny, Anglii, Francji, Meksyku, Filipin, Panamy, Chile, Peru, Wenezueli, Brazylii do stolicy kraju - Mexico City. Celem spotkania było powołania międzynarodowej federacji bokserskiej, która zrzeszać miała wszystkie organizacje oraz kontrolować rozwój boksu. Obecnie prezydentem organizacji jest Mauricio Sulaiman. W ramach organizacji WBC zjednoczonych jest 13 regionalnych organizacji, tj. African Boxing Union (ABU), Asian Boxing Council (ABCO), Baltic Sea Championship (WBC Baltic), Caribbean Boxing Federation (CABOFE), Central American Boxing Federation (FECARBOX), CIS and Slovenian Boxing Bureau (CISBB), Commonwealth Boxing Council (CBC), Eurasian Boxing Council (EBC), European Boxing Union (EBU), North American Boxing Federation (NABF), Oriental and Pacific Boxing Federation (OPBF), South American Boxing Federation (FESUBOX), World Boxing Council Muay Thai (WBC Muay Thai). Pojedynki o mistrzostwo świata w ramach tej organizacji odbywają się w 18 kategoriach wagowych. Ważnym odnotowania faktem jest, iż w listopadzie 2020 r. władze World Boxing Council wprowadziły nową kategorię wagową pomiędzy dywizją cruiser a ciężką. Nowa kategoria nosi nazwę: bridgerweight (waga nosi nazwę na cześć sześcioletniego Bridgera Walkera, który na początku 2020 roku uratował siostrę przed agresywnym psem).
 2. World Boxing Association (WBA) - najstarsza i jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacji bokserskich. Powstała w 1962 r. na podstawie działającej od 1921 r. National Boxing Association (NBA). Siedzibą WBA jest Panama. Obecnym Prezydentem jest Gilberto Mendoza Jr. Pojedynki o mistrzostwo świata, podobnie jak w przypadku organizacji WBC, odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Od początku XXI wieku, WBA nadaje dwa tytuły mistrza świata. Oprócz zwykłego World Champion jest też w użyciu tytuł tzw. „superczempiona” – Super World Champion. Przysługuje on pięściarzowi, który posiada mistrzowskie pasy co najmniej dwóch z czterech najważniejszych organizacji bokserskich. W momencie, gdy obecny mistrz świata federacji WBA zdobywa mistrzostwo świata innej organizacji, traci poniekąd zwyczajne mistrzostwo WBA, ale zostaje tym samym awansowany na supermistrza WBA. W wyniku przegranej z mistrzem innej organizacji, zawodnik traci tytuł mistrzowski WBA. Wtedy zwalnia się tytuł World Champion i oczekuje obsadzenia. Natomiast zawodnik, który tę walkę wygrywa otrzymuje pas super championa WBA.
 3. International Boxing Federation (IBF) - jedna z trzech najbardziej prestiżowych organizacji pięściarskich. Organizacja została utworzona w 1983 r. na bazie USBA (United States Boxing Association) oraz kilku organizacji z Europy i Ameryki Południowej. Siedziba organizacji mieści się w New Jersey w USA. Obecnym prezydentem jest Daryl J. Peoples. Pojedynki o mistrzostwo świata odbywają się w 17 kategoriach wagowych. IBF bardzo szybko stał się organizacją prestiżową, uznawaną za najmniej podatną na działania pozakulisowe, wykorzystując osłabienie i konflikty w WBA i WBC w latach 80-tych.
 4. World Boxing Organization (WBO) - najmniej prestiżowa z czterech liczących się organizacji pięściarskich, która została utworzona w 1988 r. Siedzibą WBO jest San Juan w Portoryko. Pojedynki o mistrzostwo świata odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Organizacja została założona przez grupę portorykańskich i dominikańskich biznesmenów, którzy opuścili szeregi organizacji bokserskiej WBA, oskarżając ją przy tym o niejasności w przepisach i zasadach ustalania rankingów oraz rzekomej korupcji, która miała miejsce w tej organizacji.

Ponadto wyróżnić można jeszcze International Boxing Organization (IBO), która jednak w porównaniu z czteroma wyżej wymienionymi jest mało liczącą się organizacją. Powstała w roku 1993 r. na Florydzie w USA. Powszechnie jednak organizacja ta uznawana jest za najbardziej liczącą z tych nieliczących się organizacji bokserskich. Co ważne, wielu znanych mistrzów świata posiadało (Lennox Lewis) lub posiada (Saul ‘Canelo’ Alvarez) pas mistrzowski tej organizacji. Jednakże przyjęło się, że pas tej organizacji był lub jest posiadany dodatkowo. Pojedynki o mistrzostwo świata organizowane przez IBO nie są uznawane za główny tytuł świata przez żadne z organów zarządzających „wielkiej czwórki” (WBA, WBC, IBF i WBO), które uznają się nawzajem w swoich rankingach i tytułach zasady unifikacji. Jest uznawany za legalne mistrzostwa świata przez Europejską Unię Bokserską i BoxRec, ale nie jest uznawany przez specjalistyczny magazyn bokserski - The Ring.

W boksie zawodowym istnieje termin unifikacji pasów mistrzowskich. Jest to sytuacja, gdy walka między zawodnikami rozgrywa się o więcej niż 1 tytuł, wtedy jest to walka unifikacyjna.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.