Boksem zawodowym obecnie rządzą cztery wiodące organizacje pięściarskie (WBC, WBA, IBF, WBO). Każda z nich posiada swojego własnego prezydenta, odrębne regulaminy i rankingi. Poza „wielką czwórką” istnieje również wiele pomniejszych, mniej znaczących organizacji. Wszystkie organizacje bokserskie prowadzą swoje rankingi dla każdej kategorii wagowej.
W ramach każdej organizacji są wyłaniani mistrzowie świata w określonych kategoriach wagowych. O tytuł mistrzowski może walczyć tylko zawodnik z pierwszej 15 rankingu. Na szczycie rankingu stoi mistrz. Miejsca rankingowe zawodników bardzo często są krytykowane. Niejednokrotnie podnoszone są głosy, iż o miejscu rankingowym nie świadczą osiągnięcia danego zawodnika, a przede wszystkim działania lobby promotorskiego. Do końca 2020 r. we wszystkich czterech organizacjach istniały 17 kategorie wagowe. W listopadzie 2020 r. organizacja WBC wprowadziła nową (18) kategorię, natomiast w pozostałych trzech organizacjach nadal istnieje 17 wag. Istniejące kategorie wagowe w boksie zawodowym to:
- waga słomkowa (minimumweight) - do 105 funtów (47,6 kg);
- waga junior musza (light flyweight) - do 108 funtów (48,9 kg);
- waga musza (flyweight) - do 112 funtów (50,8 kg);
- waga junior kogucia (super flyweight) - do 115 funtów (52,1 kg);
- waga kogucia (bantamweight) - do 118 funtów (53,5 kg);
- waga junior piórkowa (super bantamweight) - do 122 funtów (55, 3 kg);
- waga piórkowa (featherweight) - do 126 funtów (57,1 kg);
- waga junior lekka (super featherweight) - do 130 funtów (58,9 kg);
- waga lekka (lightweight) - do 135 funtów (61,2 kg);
- waga junior półśrednia (super lightweight) - do 140 funtów (63,5 kg);
- waga półśrednia (welterweight) - do 147 funtów (66,6 kg);
- waga junior średnia (super welterweight) - do 154 funtów (69,8 kg);
- waga średnia (middleweight) - do 160 funtów (72,5 kg);
- waga superśrednia (super middleweight) - do 168 funtów (76,2 kg);
- waga półciężka (light heavyweight) - do 175 funtów (79,3 kg);
- waga junior ciężka (cruiserweight) - do 200 funtów (90,7 kg), natomiast w WBC jest to limit do 190 funtów (86,1 kg);
- waga bridgerweight – do 224 funtów (101,6 kg) - nowa kategoria, wprowadzona z końcem 2020 r. Wprowadzona tylko w organizacji WBC;
- waga ciężka (heavyweight) - powyżej 200 funtów (90,7 kg), natomiast w WBC jest to limit powyżej 224 funtów (101,6 kg).
Krótka charakterystyka najważniejszych organizacji pięściarskich:
- World Boxing Council (WBC) - największa oraz najbardziej prestiżowa ze wszystkich organizacji międzynarodowych boksu zawodowego. Powstała 14 lutego 1963 r. w Meksyku. Wówczas prezydent Meksyku Adolfo López Mateos zaprosił przedstawicieli 11 państw: USA, Argentyny, Anglii, Francji, Meksyku, Filipin, Panamy, Chile, Peru, Wenezueli, Brazylii do stolicy kraju - Mexico City. Celem spotkania było powołania międzynarodowej federacji bokserskiej, która zrzeszać miała wszystkie organizacje oraz kontrolować rozwój boksu. Obecnie prezydentem organizacji jest Mauricio Sulaiman. W ramach organizacji WBC zjednoczonych jest 13 regionalnych organizacji, tj. African Boxing Union (ABU), Asian Boxing Council (ABCO), Baltic Sea Championship (WBC Baltic), Caribbean Boxing Federation (CABOFE), Central American Boxing Federation (FECARBOX), CIS and Slovenian Boxing Bureau (CISBB), Commonwealth Boxing Council (CBC), Eurasian Boxing Council (EBC), European Boxing Union (EBU), North American Boxing Federation (NABF), Oriental and Pacific Boxing Federation (OPBF), South American Boxing Federation (FESUBOX), World Boxing Council Muay Thai (WBC Muay Thai). Pojedynki o mistrzostwo świata w ramach tej organizacji odbywają się w 18 kategoriach wagowych. Ważnym odnotowania faktem jest, iż w listopadzie 2020 r. władze World Boxing Council wprowadziły nową kategorię wagową pomiędzy dywizją cruiser a ciężką. Nowa kategoria nosi nazwę: bridgerweight (waga nosi nazwę na cześć sześcioletniego Bridgera Walkera, który na początku 2020 roku uratował siostrę przed agresywnym psem).
- World Boxing Association (WBA) - najstarsza i jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacji bokserskich. Powstała w 1962 r. na podstawie działającej od 1921 r. National Boxing Association (NBA). Siedzibą WBA jest Panama. Obecnym Prezydentem jest Gilberto Mendoza Jr. Pojedynki o mistrzostwo świata, podobnie jak w przypadku organizacji WBC, odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Od początku XXI wieku, WBA nadaje dwa tytuły mistrza świata. Oprócz zwykłego World Champion jest też w użyciu tytuł tzw. „superczempiona” – Super World Champion. Przysługuje on pięściarzowi, który posiada mistrzowskie pasy co najmniej dwóch z czterech najważniejszych organizacji bokserskich. W momencie, gdy obecny mistrz świata federacji WBA zdobywa mistrzostwo świata innej organizacji, traci poniekąd zwyczajne mistrzostwo WBA, ale zostaje tym samym awansowany na supermistrza WBA. W wyniku przegranej z mistrzem innej organizacji, zawodnik traci tytuł mistrzowski WBA. Wtedy zwalnia się tytuł World Champion i oczekuje obsadzenia. Natomiast zawodnik, który tę walkę wygrywa otrzymuje pas super championa WBA.
- International Boxing Federation (IBF) - jedna z trzech najbardziej prestiżowych organizacji pięściarskich. Organizacja została utworzona w 1983 r. na bazie USBA (United States Boxing Association) oraz kilku organizacji z Europy i Ameryki Południowej. Siedziba organizacji mieści się w New Jersey w USA. Obecnym prezydentem jest Daryl J. Peoples. Pojedynki o mistrzostwo świata odbywają się w 17 kategoriach wagowych. IBF bardzo szybko stał się organizacją prestiżową, uznawaną za najmniej podatną na działania pozakulisowe, wykorzystując osłabienie i konflikty w WBA i WBC w latach 80-tych.
- World Boxing Organization (WBO) - najmniej prestiżowa z czterech liczących się organizacji pięściarskich, która została utworzona w 1988 r. Siedzibą WBO jest San Juan w Portoryko. Pojedynki o mistrzostwo świata odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Organizacja została założona przez grupę portorykańskich i dominikańskich biznesmenów, którzy opuścili szeregi organizacji bokserskiej WBA, oskarżając ją przy tym o niejasności w przepisach i zasadach ustalania rankingów oraz rzekomej korupcji, która miała miejsce w tej organizacji.
Ponadto wyróżnić można jeszcze International Boxing Organization (IBO), która jednak w porównaniu z czteroma wyżej wymienionymi jest mało liczącą się organizacją. Powstała w roku 1993 r. na Florydzie w USA. Powszechnie jednak organizacja ta uznawana jest za najbardziej liczącą z tych nieliczących się organizacji bokserskich. Co ważne, wielu znanych mistrzów świata posiadało (Lennox Lewis) lub posiada (Saul ‘Canelo’ Alvarez) pas mistrzowski tej organizacji. Jednakże przyjęło się, że pas tej organizacji był lub jest posiadany dodatkowo. Pojedynki o mistrzostwo świata organizowane przez IBO nie są uznawane za główny tytuł świata przez żadne z organów zarządzających „wielkiej czwórki” (WBA, WBC, IBF i WBO), które uznają się nawzajem w swoich rankingach i tytułach zasady unifikacji. Jest uznawany za legalne mistrzostwa świata przez Europejską Unię Bokserską i BoxRec, ale nie jest uznawany przez specjalistyczny magazyn bokserski - The Ring.
W boksie zawodowym istnieje termin unifikacji pasów mistrzowskich. Jest to sytuacja, gdy walka między zawodnikami rozgrywa się o więcej niż 1 tytuł, wtedy jest to walka unifikacyjna.